הפרה פריים של הערוץ הממוזג: גברים אין, נשים אאוט

משהו רע קורה בשידורי הפרה פריים המתגבשים של הערוץ הממוזג רשת ועשר. לאחר שהורידו את "לונדון וקירשנבאום", נודע שגם תוכניתה של לוסי אהריש לא תמשיך ואתם צפויים לבהות בגברים בלבד

לפני כשבועיים נודע שבעקבות המיזוג בין רשת לבין ערוץ 10, התוכנית "לונדון וקירשנבאום" בהגשתו של המגיש והעיתונאי הוותיק ירון לונדון יורדת מהמסך לאחר 16 שנה (בערוץ 10 גם לא טרחו להודיע לו), מה שעורר את חמת רבים. כעת נודע שזו הייתה רק הסנונית הראשונה. גם לוסי אהריש, אחת המנחות הדעתניות והפופולאריות על המסך (וזוכת פרס "נשים בחזית" של סלונה), גילתה דרך טוויטר שהיא לא ממשיכה עם תוכניתה "שיחת היום" בערוץ הממוזג.

מספיק להביט על לוח השידורים המתגבש כדי להבין את התמונה המאצ'ואיסטית העגומה שמצטיירת לפנינו: גברים אין, נשים אאוט. במקום לונדון שתמיד הקפיד לכלול נשים בפאנלים, נקבל את אמנון לוי, במקום לוסי אהריש יגיח יעקב אילון הרובוטי ובשבע בערב נקבל את אודי סגל, מגיש  חלבי ביותר. מהשיבוצים החדשים של רשת-עשר עולה לא רק העוול המגדרי המובהק. ההחלטות האחרונות מבשרות שנגמרו הימים בהם מקדמים סובלנות, ערכי שוויון וליברליזם לצד תיקון עוולות, כפי שעשתה אהריש מדי יום במונולוג הפתיחה שלה.

לוסי אהריש (צילום: גלית סבג)

אהריש, מלכת הוויראליות, סחפה צופים ברשת והתגלתה כאשת טלוויזיה אהודה מאוד. אין דרך נעימה לומר זאת אבל לדעתי אולי למישהו בערוץ, מבפנים או מצד המשקיעים, אין לכאורה רצון עז לראות ערבים על המסך. אהריש לא הסתירה את היותה ערביה גאה ופעם אחר פעם הביעה בקול ברור וחזק את תחושותיה על היחס לערבים ועשתה זאת בישירות נועזת מבלי לחשוש, להתנצל או לחשוש מפני תגובות הנאצה מהימין.

כבר שנים רבות שאהריש משמיעה קול נדיר בנוף, היא אמיצה, חכמה ורהוטה. אם במקרה זפזפתם לתוכנית "לפני החדשות" שהגישה ברשת עם אודי סגל, יכולתם לראות כיצד היא עשתה ככל יכולתה להציל את הכימיה הלא זורמת. בזכותה היה ניתן בכלל להמשיך לצפות בתוכנית מבלי לרצות לכרות אונה. בסוף, מאי אלו סיבות, היא עזבה והוא נשאר. אין היגיון. לא סתם מופצת עצומה הקוראת להחזיר אותה עליה כבר חתמו כ-33 אלף איש.

ירון לונדון צילום פייסבוק של אבי אלקלעי

לונדון, אחד מאנשי הטלוויזיה המוערכים בארץ, הקפיד מתוך עיקרון שהתבסס לאורך השנים במערכת "לונדון וקירשנבאום" לארח ולתת במה ראויה לערבים ונשים כאחד. הנורמה הזאת הפכה את התוכנית לפנינה פמיניסטית על המסך. נשים מומחיות מתחומים שנחשבו "גבריים" באו לדבר על נושאי ביטחוניים והעניקו פרשנויות אינטליגנטיות על הנעשה במדינה. שם התאפשר להן להתבטא יותר מאשר בכל מקום אחר.

בניגוד לתוכניות הפח שבהן נשים מוזמנות לדבר רק על לייפסטייל וליפסטיקים, אימהות ורכילות, בתוכנית של לונדון קיבלו נשים פלטפורמה לכישוריהן ולידע המקצועי שלהן בשלל תחומים. הורדת התוכנית, שלה היה קהל נאמן ורייטינג יציב, היא ללא ספק מכה ללא מעט צופות וצופים, אבל כל זה לא מעניין את הבוסים שכנראה מתעקשים על גיוס טאלנטים שלא מזוהים כשמאלנים וכאלה שיסכימו לקדם את ה"האח הגדול" בתוכניתם לקראת שידור הריאליטי טראש.

יעקב אילון צילום מסך

רבים שאלו ובצדק, איך ניתן להחליף את לונדון באמנון לוי? לוי הוא מלך הצהוב, פופוליסט ותיק שפונה למכנה הנמוך ביותר עם תחקירים צעקניים, שבהרבה מהמקרים אינם מטופלים באופן מעמיק. כמו רפי רשף (שפונה מיד למרואיין התורן בטון של פסיכולוג אכפתי מתוך מטרה לייצר אינטימיות בדקה) שעבר לקשת, לוי מתאים לצופים שרוצים לקבל את הניוז שלהם לעוס, שחוק וקל לעיכול.

נראה כי מטרתם של מקבלי ההחלטות הוא לייצר מודל שדומה לקשת. כלומר, מנחים שלא משמיעים בקול דעות שמאלניות (גם אם הקהל שאוהב הוא מכל הקשת הפוליטית) ומפרשים בחוכמה את הדו קיום בישראל. כשבקשת "אופירה וברקו" הם יקירי הערוץ, לא קשה להבין שרשת שואפת "לרדת ברמה" כדי להצליח מסחרית יותר.

אמנון לוי צילום מסך

ואיך אילון יכול להחליף את אהריש? אמנם מדובר באיש ניוז מהימן ומקצועי אבל הוא לא יביע דעה גם אם יצמידו אקדח לרקתו וזה מה שמצופה ממנו: לחייך לצופים כשטוב ולהיראות מודאג כשרע ובעיקר ולא להשמיע קול חברתי נוקב. לשבץ את אילון במקום אהריש זה כמו לומר אנחנו לא פה כדי לתקן את העולם, רק להציג לכם את אירועי היום מרחוק.

התמהיל הגברי שהולך ומתגבש כעת הוא פחדני, פוליטיקלי קורקט יתר על המידה, מנומס וחסר ביצים. נכון, אי אפשר לצפות שלא ייערכו שינויים כדי לשרוד בעידן התחרותי מול קשת. ברור שיהיו קורבנות במסגרת המיזוג, אבל לא יעלה על הדעת שהתוצאה תהיה פרה פריים על טהרת גברים וסילוק בבושת פנים של טאלנטים משובחים שהוכיחו את עצמם.

עצוב לראות כיצד ה-DNA האיכותי של ערוץ 10 מתאדה לאט לאט ושבמקומו אנחנו מקבלים מסך יבשושי שכל מטרתו לקדם ולפמפם את תוכניות הריאליטי הרדודות של הערוץ. מדכא לראות איך נסוגנו לאחור כשחדשות ופרשנויות הן נחלתם של גברים מעונבים בלבד. אנחנו זקוקים לנשים כמו אהריש ולמנחים כמו לונדון. אם לא נראה ונשמע אותם, ההפסד כולו שלנו. נלך אחריהם לאן שלא ילכו ועד אז, מזל שיש את נטפליקס.