הסיפור הרדיקלי של פאטי הרסט

סיפור החטיפה של פטי הרסט, נכדתו של איל העיתונות האמריקאי ויליאם רנדולף הרסט, משרטט את דמותה של קורבן החטיפה המוזרה ביותר בתולדות אמריקה

הסדרה הדוקומנטרית המסקרנת על סיפורה הרדיקלי של פטי הרסט, עלתה לשידור ב-yes וב-STINGTV, ונפתחה עם פרק החטיפה, שנתן את קריאת הכיוון של הסדרה ואת שפתה הדינמית, כשניכר לעת עתה, שהיא מצליחה ללמד, בעיקר כי המציאות היא לא תמיד על פני השטח. לפעמים צריך להיכנס לעומק כדי לראות מה אמיתי.

הסדרה מנסה לעשות זאת, ביחס לעובדות שנאספו במהלך השנים, ביחס לסיפור החטיפה של פטי הרסט, נכדתו של איל העיתונות האמריקאי ויליאם רנדולף הרסט, וקורבן החטיפה המוזרה ביותר בתולדות אמריקה. ב4.2.1974 פטי הרסט נלקחה בעל כורחה מדירתה בקליפורניה, הוכנסה לתא מטען במכונית שנסעה לתוך הלילה.

פאטי הרסט צילום יחצ

כעבור ארבעה חודשים היא הדהימה את העולם בהודעה שהיא הצטרפה לחוטפיה. היא נהייתה מהפכנית נושאת נשק והוגדרה כפושעת. היא נעצרה לבסוף, עם ארבעה אישומים בשוד, חמישה אישומים בתקיפה בנשק קטלני בכוונה להרוג. היצירה מנסה לענות על השאלה האם הרסט היא קורבן הפשע המפורסם ביותר באמריקה או שהיא הבוגדת העשירה המפורסמת ביותר בתולדות אמריקה? כאשר היא מציעה שני נרטיבים חופפים, של הקורבן מחד ושל התוקף מאידך.

פאטי הרסט צילום יחצ

לא סתם הפך הסיפור ללהיט תקשורתי ולאחד מסיפורי החטיפה המפורסמים בארה״ב, פטי עצמה היא דמות כובשת והאופן בו השתבש רצף חייה, מאישה צעירה מאורסת, סטודנטית לתולדות האמנות באונ׳ ברקלי, לאנוסה בעל כורחה, שינו את בחירותיה ואת תפיסת עולמה באופן תודעתי עמוק. לדבריה, בראיון ל-CNN שמובא בפרק, ״זה סיפור אלים. טרוריסטים חטפו אותי, הם התאכזרו אלי,  איימו כל הזמן שיהרגו אותי אם לא אשתף פעולה, זה שבר אותי לבסוף״.

פאטי הרסט צילום יחצ

כדי להביא את הצופה, שאינו בקיא בהיסטוריית האצולה האמריקאית, לנבכי הסיפור, משתמשים היוצרים במספר טכניקות. הראשונה מסתמכת על חומרי ארכיון (חדשות, תמונות משפחתיות, תכניות אירוח), השנייה על ראיונות, השלישית על עדויות והרביעית על הדמיה (אילוסטרציה דינמית) לפרטי הסיפור.

פאטי הרסט צילום יחצ

ככל שנצרפים העובדות, לסיפור אחד, התמונה שמצטיירת, מעלה תהיות רבות. הפרופיל הוא מצד אחד של פטי הרסט, אך מצד שני, נוצר פרופיל נוסף של קבוצת החוטפים, צבא השחרור הסמביוזי, שכינה עצמו הוא צבא העם שנאבק בשמו והיה ארגון שמורכב מאוסף סטודנטים. גם את ההיכרות עם הצבא הסמביוזי, וחבריה הצופה עושה באמצעות צרופי מידע, מומחים וחוקרים ובעיקר בזכות הריאיון של אחד מחברי הארגון, ויליאם טיילור האריס.

פאטי הרסט צילום יחצ

האריס נשאל: ״חטפת את פטי הרסט?״ ועונה ״באופן אישי לקחתי את פטי הרסט מהדירה שלהו הכנסתי אותה לרכב מילוט״. לצופה נותר רק לשאול, מה לעזאזל (?!).

[youtube U7RUazsQGhg nolink]

הסדרה משודרת ב-yes וב-STINGTV

מרלין וניג
יוצרת וחוקרת בינתחומית, מרצה במוסדות להשכלה גבוהה וחברה במועצת הקולנוע הישראלי