המורה, אשתו של נשיא צרפת

בניגוד להרגלה, הגברת מקרון לא תלמד ילדים ובני נוער, אלא מבוגרים חסרי תעודות. האם היא ממש תיכנס לכיתה, תאמר "שקט בבקשה" ו"כולם לשבת" ואז תתחיל לכתוב על הלוח וללמד? בהחלט כן

בצרפת, אשת נשיא צרפת הוא לא תפקיד רשמי, אבל זהו תפקיד שכל אישה מילאה בתכנים שבהם היא מומחית. קרלה ברוני, אישתו של ניקולא סרקוזי, מי שהיתה דוגמנית והפכה לפזמונאית, מלחינה וזמרת, הוציאה אלבום וחילקה אותו לכל חברי הפרלמנט והממשלה לפני חופשת הקיץ. סגולן רויאל, פרודתו של פרנסואה הולנד המשיכה להיות פוליטיקאית, והמאהבת שלו, ולרי טרירוויילר, עיתונאית לשעבר, חזרה לעולם העיתונות לאחר שהנשיא נפרד ממנה.

בריז'יט מקרון, אישתו של הנשיא הנוכחי, עמנואל מקרון, היא מורה לצרפתית. בשנת הקמפיין שקדמה לבחירות, היא התפטרה מעבודתה כמורה בעיר אמיין, עברה עם בעלה לפריז, וסייעה לו בקמפיין. עכשיו היא חוזרת לעבודתה כמורה ופותחת לא אחד, אלא שני בתי ספר, ב-portes à Valence (באיזור Drôme בדרום-מזרח צרפת) וב-Clichy-sous-Bois (ממזרח לפריז).

בריז'יט ועמנואל מקרון  Alex Wong Getty Images

בניגוד להרגלה, הגברת מקרון לא תלמד ילדים ובני נוער, אלא מבוגרים חסרי תעודות. האם היא ממש תיכנס לכיתה, תאמר "שקט בבקשה" ו"כולם לשבת" ואז תתחיל לכתוב על הלוח וללמד? בהחלט כן. אמנם לא בכל יום אבל בריז'יט מקרון תלמד שעור פעם בשבועיים או שעור חודשי. את המימון להקמת שני בתי הספר, שיקראו LIVE, העניקה קבוצת היוקרה LVMH, בראשה עומד המיליארדר ברנר ארנו. ברשותה של קבוצת LVMH אפשר למצוא, בין השאר, את המותגים לואי ויטון, קנזו, שמפניית וו קליקו והאלכוהול מואט-הנסי.

מגזין LE POINT הוא הראשון שחשף את הידיעה, בה נכתב כי בתי הספר מיועדים לבני 25 -30 שפרשו מבית הספר התיכון ללא תעודה ולכן לא הצליחו להשתלב בשוק התעסוקה. בין המקצועות שילמדו בבתי הספר של בריז'יט מקרון אפשר למצוא מתמטיקה, היסטוריה ואנגלית כמו גם מיומנויות של ראיון אישי ופרזנטציות מקצועיות.

את ההשראה להקמת בתי הספר קיבלה בריז'יט מקרון מרשת של 48 בתי ספר למבוגרים של עמותת אדית קרסון ומשמונת בתי הספר לבישול של השף המעוטר בשלושה כוכבי מישלן, תיירי מרקס (השף של מלון מנדרין אוריינטל פריז). בהחלט ייתכן שזוהי תגובתה המפוייסת של גברת מקרון ל"אפודים הצהובים", שלא מפסיקים לעשות צרות לבעלה הנשיא.

מאיה גז ובתה צילום: גילי חן

אין ספר שבריז'יט מקרון היא אישה יוצאת דופן. היא מבוגרת מבעלה ב-26 שנים והכירה אותו בזמן שהוא היה תלמיד בתיכון בו לימדה. בתה, לוראנס, למדה עם עמנואל מקרון הצעיר באותה כיתה, וכשהמורה והתלמיד התאהבו, היתה זו הבת ששימשה עבורם כסיפור כיסוי. הוריו של מקרון למדו על סיפור האהבה ושלחו את בנם לבית ספר גבוה בפריז.

הנער בן ה-15 הבטיח למורתו לחזור ולהתחתן איתה. הבטיח- וקיים. ביום הולדתו ה-18 חזר עמנואל מקרון לעיר הולדתו אמיין, בריז'יט התגרשה מבעלה ואבי שלושת ילדיה, והשניים התחתנו כאשר הפרופסורים לכלכלה של העלם הצעיר משמשים להם כעדים. לזוג אין ילדים משותפים אבל הם סבא וסבתא לשמונה נכדים. אין רגע דל בארמון האליזה.

** הכותבת, ד"ר מאיה גז, היא מומחית לתרבות צרפת ומרצה במכללת הדסה בירושלים, כתבה את ספר הילדים "המגדל של גוסטב", המתאר את בנייתו ההיסטורית של מגדל אייפל.