היכונו: צבע טרי 2019 יוצא לדרך!

יריד האמנות והעיצוב השנתי הגדול והמשפיע ביותר בישראל, צבע טרי 2019, יוצא לדרך באקספו (מרכז הירידים) תל-אביב. תמצאו שם לא מעט הפתעות יצירתיות אז אל תפספסו!

אירוע האמנות הגדול בישראל יצא לדרך ובאמת אסור לפספס אותו, גם אם אינכן מזהות את עצמכן כשחורות אמנות גדולות. בימים חמישי – שני, 30 במאי – 3 ביוני 2019, יריד צבע טרי יתקיים שוב באקספו תל-אביב ובמתחם יוצגו תערוכות חדשות ומרגשות בפורמטים הייחודיים לצבע טרי: חממת האמנים העצמאים; מתחם עיצוב טרי, שיכלול השנה חממת מפעל הפיס לעיצוב; ביתן וידאו ומדיה חדשה באוצרות המרכז לאמנות עכשווית תל-אביב; פרויקטים למען הקהילה, ותערוכה מרכזית בינתחומית.

 התערוכה המרכזית תשמש פלטפורמה למפגש בין יוצרים מקומיים לבינלאומיים, ולשיח על הזליגה המתגברת בתקופתנו בין אמנות, עיצוב, קראפט וטכנולוגיה. הצגת העבודות והיוצרים השונים זה מזה בכפיפה אחת, תבקש לפרום את הקצוות של הקטגוריות המובחנות ולייצר חוויה עשירה ופלורליסטית. בין המציגים בתערוכה, ברק חמו (ישראל – ניו יורק) עם מיצב אינטראקטיבי תלוי מקום, טליה מוקמל (ישראל) וצורי גואטה (ישראל – צרפת) שיציגו, זו וגם זה, עבודות אמנות חדשות, שנוצרו במיוחד עבור היריד, בטכניקות ייחודיות שפיתחו, נובוהירו נקאנאשי (יפן), שיציג מיצב צילומי גדול מימדים, ומציגים מפתיעים נוספים.

נבחרת כדורגל צילום נועה קלגסבלד

עוד יוצגו ביריד – תערוכה מפתיעה של האמן הישראלי אריה ארוך, תערוכת יחיד של בוגרת ביה"ס לאמנות, מכללת ספיר, פרויקטים מיוחדים של מרכז גוטסמן לתחריט, קיבוץ כברי, מרתה ריגר וגלריה זימאק. במסגרת שיתוף הפעולה המתמשך של צבע טרי עם ארט מרקט בודפשט, ובתמיכת שגרירות הונגריה לרגל שנת התרבות ההונגרית בישראל, יתקיים ביריד פוקוס בודפשט: תערוכה קבוצתית, "הצופה", באוצרותה של פרוסזינה קיגיוס. בין החידושים השנה ביריד צבע טרי: פרויקט מיוחד המשלב טכנולוגיה חדשנית של חברת קורנית עם אופנה מבית משכית, פוקוס בוגרי חממות – תערוכות יחיד ל-5 אמנים, חממת מפעל הפיס לעיצוב – שתציג 6 מעצבים צעירים נבחרים, ובימת מיצגים והופעות של עמותת הכוריאוגרפים.

Fresh Paint Live, תכנית חדשה ביריד, תציע מיצבי-משך – עבודות אמנות תהליכיות, המעניקות חוויות משתנות לאורך זמן, ורצועת מופעים ופרפורמנס: בכל יום מימי היריד, בין השעות 21:00-18:00, צבע טרי יתעורר לחיים בכמה מוקדים במקביל ברחבי היריד, ויציע למבקרים חוויה חד-פעמית מרגשת וסוחפת של התרחשויות, מיצגים והופעות מגוונות!

מתוך חממת המעצבים של מפעל הפיס: ניב תשבי, Tongues of Fire

 המעטפת – Gallery weekend– בעיר תל-אביב – יפו:

בימים שישי – ראשון, 31 במאי – 2 ביוני 2019, יתקיימו תערוכות לוויין בכעשרה מוקדים ברחבי תל-אביב – יפו – מקבצי תערוכות ופרויקטים בהובלת הגלריות המרכזיות בעיר, ובהשתתפות מוזיאונים וחללי תצוגה אלטרנטיביים, מלונות, בוטיקים ומסעדות – שיפתחו את דלתותיהם לחגיגת אמנות ועיצוב בתל-אביב – יפו.

בין תערוכות הלוויין והאירועים במעטפת יריד צבע טרי: 

תערוכה של הדואו האמנותי Faile בגלריה גורדון, תערוכת יחיד של שירלי ווגנר בגלריה רוזנפלד ותערוכה מיוחדת לרגל צבע טרי, של אמני הגלריה, בחדר הפרטי. תערוכת יחיד של הציירת רוני טהרלב בגלריה רוטשילד, תערוכה קבוצתית בגלריה גבעון, ובגלריה דביר תערוכת יחיד של האמן הסיני Yan Xing. באלמסן תוצג תערוכה קבוצתית באוצרות נטע לאופר, בוגרת חממה. תערוכות קבוצתיות יוצגו גם בגלריה מיקה וגלריה גל גאון. גלריה NOX לאמנות ועיצוב עכשווי תציג תערוכת יחיד של הצלם האיטלקי ג'ון ר. פפר. בגלריה צדיק תוצג תערוכת יחיד לצייר אמנון יוהס. בגלריה ג'ינא תוצג תערוכה קבוצתית של אמנים נאיביים מברזיל ומארגנטינה.

אישה שחורה וגבר עירום מתוך חממת האמנים העצמאיים: מיכאל ליאני, אלמוג ותמר, ג'לטין, הדפסת דיו ארכיוני, עלי זהב, 30X38 ס"מ, 2018.

קוצ'ינטה – קולקטיב נשים פליטות אפריקאיות, יצרו במיוחד עבור צבע טרי עבודת מובייל גדולות מימדים, בשיתוף עם האמן גיל יפמן, בוגר חממת היריד, זוכה פרס רפפורט לשנת 2018. בנוסף, תוצג בסטודיו הקולקטיב תערוכת מוביילים שיצרו נשים מהקולקטיב באוצרות כרמית שיין ותמר למדן. אמני הקולקטיב אגריפס 12 מירושלים יתארחו בקרית המלאכה עם פרויקט משותף, וקולקטיב האמנים מרומניה Apparatus 22 יקים מיצב תלוי מקום במכון הרומני לתרבות.

פופ-אפ חגיגי של עיצוב ואמנות יקום בנמל תל-אביב, בבית בנמל, The Box וחללים מפתיעים נוספים. ביפו העתיקה ישתף היריד פעולה עם תכנית השהות "אתר", גלריית החוצות, מוזיאון אילנה גור, סטודיו סינד, גלריה אספיס, גלריה Rezort ואחרים. גלריה עומר תירוש תציג את האמנית יעל בר לב, ותערוכת יחיד של בוגרת החממה ליאת סגל תוצג בגלריה שרלוט לאמנות דיגיטלית בכיכר קדומים.

נשים בריכה מתוך חממת האמנים העצמאיים: סתיו פורגס, בוטיק שווארמה, מעורבת, 2018. צילום: עודד יונס.

מרכז נווה שכטר לתרבות ואמנות יהודית עכשווית יציג טרילוגיה של הצמד שחר מרקוס ונזקת אקיצ'י. בבית בנימיני יוצגו תערוכות יחיד של האמנים וולטר מק'קונול ונועה פיין, ותערוכה זוגית של ליאור וגימה ובוגר החממה ליאב מזרחי. תערוכת פרידה קבוצתית מבית תמי בשינקין תקום באוצרותה של כרמית בלומנזון. גלריה פחות מאלף תציג מיצב אינטראקטיבי תלוי מקום בהשתתפות האמנים לארי אברמסון, איילת השחר כהן, לימור תמיר, שחר אבנט ועוד. רע, בית מלאכה לצילום, יציג תערוכה בחלל המורחב החדש והאמנית בתיה שני תשיק חלל חדש עם תערוכה מעבודותיה.

שיתופי פעולה יתקיימו עם אוסף האמנות של מלון הנורמן, ועם דוקאביב במסגרת הקרנות סרטי אמנות בסינמטק ובמוזיאון תל אביב לאמנות. COS, מותג האופנה העולמי, יקיים לראשונה בארץ שיתוף פעולה אמנותי, עם היוצר הרב תחומי, אהוד בנית, בדומה לשיתופי הפעולה אותם הוא מקיים מדי שנה בשבוע העיצוב מילאנו. האמן דוד עדיקא יחבור לבוטיק Verner. מעצבי התכשיטים עדי ושי לחובר יציגו פרויקט משותף עם האמנית, בוגרת החממה, עפרה אייל. חלל הווידיאו החדש בסורה מארה יציג תערוכת יחיד של אמן הווידיאו אנדרס גורביץ, ובקן הקוקיה תוצג תערוכת יחיד של בוגרת החממה יעל בן דוד. תערוכות ופרויקטים מיוחדים של בוגרי חממות היריד יצוצו גם בבית חנה, בשואורום של סטורי ובמקומות מפתיעים נוספים ברחבי העיר.

מתוך חממת האמנים העצמאיים: אריק וייס, בריכה,

ב-Magasin III Jaffa תוצג תערוכת יחיד של האמנית הבינלאומית Cosima von Bonin. תכנית התואר השני באמנויות (MFA) של בצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים, תציג את תערוכת בוגריה בסלמה 60, תל-אביב. ב-CCA, המרכז לאמנות עכשווית, תל-אביב, יציגו קרן ציטר ונועה גלזר. פרויקט אמנותי יתקיים ב-Lighthouse מבית מלונות בראון, שותפי האירוח של יריד צבע טרי.

תצלום אורי הולדן

שתי תערוכות לוויין נוספות תתקיימנה במלונות בראון. הראשונה, "מלון אוטופיה", תוצג במלון הלייטהאוס ויציגו בה כ-40 אמנים, ביניהם מרים כבסה, גיל יפמן, אריאלה ורטהיימר, יעל פרנק, גיא חיות ועוד. "חדרים שונים כל כך אינם יכולים לדור בכפיפה אחת בבית מלון אחד, אלא אם כן היו אלה חדרים מכמה בתי מלון, מכמה תקופות, מכמה אסכולות…".פסקה זו, הלקוחה מספרה של אורלי קסטל בלום ״המינה ליזה״, מיטיבה לתאר את התערוכה ״מלון אוטופיה״.

התערוכה מוצגת בקומה מינוס אחת של מלון לייטהאוס מבית מלונות בראון בצומת הרחובות בן יהודה-אלנבי בתל אביב, קומה שעתידה להפוך מיד לאחר התערוכה למתחם האירועים, הספא וחדר הכושר, מרחב מנותק מהחוץ המתכתב עם המונח "הטרוטופיה" שתבע מישל פוקו. תערוכה קבוצתית זו, בה מוצגות עבודות במדיומים שונים, של עשרות אמנים ואמניות, מייצרת מרחב רב-מדיומלי ורב-תרבותי המכיל את הבו-זמניות של המינימליסטי והעמוס, המקורי והמשוכפל, הגבוה והוולגרי, המוכר והזר; זהו מרחב שברור איך נכנסים אליו אך לא ברור איך יוצאים ממנו. האוצרת היא דנה גילרמן.

יצירה של יעל פרנק

 במלון בראון TLV תוצג תערוכה בשם "Evidence Zero" של האמנית לטיסיה בולו. מתוך התבוננות בתא המשפחתי, במובנו הביוגרפי, בולו צוללת אל עמקי הארכיטקטורה הפסיכולוגית של מבנים ותצורות קלאסיות מעולם הצילום הכוללים רכיבים כמו פנים, מצלמה, גוף, עדשה תוך פירוק והרכבה מחדש, בודקת את האפשרות ליצירת DNA  מתוקן וחדש מאפס ראיות. זהו חלון הצצה אל מסע לילי בו מתרחשת זירת פשע מדומיינת השאובה מעולמות חזותיים של סרטי קולנוע משנות ה 80-בדגש על אזור ילדותה של אמנית ו"ילדי הצפון" שגדלו באמריקה ונותרו נודדים בעולם. האוצרת היא קרן בר-גיל.

יצירה של לטיסיה בולו

יריד צבע טרי, מייסודן של יפעת גוריון ושרון טילינגר, בשיתוף חברת התוכן וההפקה היצירתית פאזה, הוא אירוע האמנות השנתי הגדול והמשפיע ביותר בישראל. היריד מהווה נקודת מפגש בין שוחרי אמנות והקהל הרחב לבין אמנים ומעצבים ואנשי מקצוע מהתחום, ומאפשר רכישת עבודות של מיטב האמנים בני זמננו. יריד צבע טרי מספק בכל שנה תמונת מצב של שדות האמנות והעיצוב הישראלים.

היריד יתקיים בתאריכים: 30 במאי – 3 ביוני 2019 במתכונת חדשה ורעננה במיוחד:

Fair & Gallery Weekend – חגיגה של אמנות ותרבות

באקספו תל-אביב (מרכז הירידים) ובנוסף, ברחבי תל-אביב-יפו!

מחיר כניסה: 55 ₪ / מחיר לבעלי כרטיס דיגיתל: 43 ₪