האם הבחנתן בכך שהזדמנות חייכן נמצאת מול עיניכן?

לזהות הזדמנויות ולייצר הזדמנויות זה אורח חיי. אני כל הזמן סורק את הסביבה כמו טיל מונחה מטרה ומזהה את ההזדמנויות

בשנים האחרונות אני שומע מאינספור אנשים שיש לי מזל גדול בחיים. שצמחה לי קריירה בינלאומית כסופר ומרצה הודות לעובדה שפתחתי בלוג בשם ״הרשימה״ לפני כמעט שבע שנים ופרסמתי בו את רשימת חלומותיי. הם תוהים איך הצלחתי להפוך בלוג קטנטן לעסק בינלאומי, חובק עולם, המעסיק כיום כ-13 עובדים. הם מסבירים לי שוב ושוב ושוב כמה בר מזל אני שהחלטתי לפתוח בלוג. מתעלמים מהעובדה, ואם אתן גולשות ב״סלונה״, אני מניח שאתן כבר יודעות כמה תחזוק בלוג הוא עבודה קשה ומחייבת.

 והקטע הוא שרשימת חוסר המזל שחרוטה על ליבי היא ארוכה, ארוכה, ארוכה וכוללת בגידות רומנטיות ועסקיות, שתי פריצות לדירתי, תאונת עבודה אכזרית ששיתקה אותי בנעוריי, הורים שנפרדו כשהייתי בן שבע, שנים מסוימות של דוחק כלכלי ויותר מדי ״לא״ באודישנים ובדייטים. וכשאני משתף אנשים ברשימת חוסר המזל שלי הם מנפנפים אותה לשלום ומסבירים לי שכל האירועים הטלנובליים ברשימת חוסר המזל שלי פשוט קרו בשבע השנים הרעות של חיי ושעכשיו אני נמצא בשבע השנים הטובות. הם מתעלמים מזה שאני מספר להם שרק לפני שלוש שנים, בתקופת הלכאורה השנים הטובות, איבדתי מאה אלף שקלים בגלל שותף מרושל ועוד 300 אלף שקלים בגלל השקעה לא חכמה ושגם זרקו אותי אחרי שבע שנות זוגיות, ולשלאבד אהבה זה הרבה יותר טרגי מלאבד 400 אלף שקלים. זה פשוט נוח להם להסביר את כל הטוב שהגיע לחיי באלת המזל.

בואי לסדנה, בו ירצו גם יובל אברמוביץ', צופית גרנט והדר לוי, שתעניק לך כלים מעשיים להשגת שלווה וסיפוק עצמי בדרך להגשמת חיים מאושרים. להרשמה לחצו כאן לפרטים

יובל אמברמוביץ' צילום מאיה באומן בריגל

מישהי הגזימה ואמרה לי לאחרונה שאני ״קוסם״. כלומר שלא רק שיש לי מזל (ושוב תודה לאלת המזל!) אלא שאני גם ליאור סושרד או חזי דין או כל אדם אחר שמצליח לתעתע במוחם של אחרים. ואני, לא מתוך צניעות, מסביר לאנשים שוב ושוב ושוב שאני לא קוסם ולא בר מזל, לא זכיתי בליטוף מאלוהים או קירבה לנשיא המדינה או כל גורם בעל חשיבות בינלאומית. להפך. אני מגיע ממשפחה קטנה, צנועה, פשוטה ונטולת כל קשרים או ממון. ״אז מה הסוד שלך?״ אני נשאל לא פעם בראיונות מעבר לים שם לומדים להכיר את האיש ההוא שצועק חלומות במזרח התיכון הלוהט. והתשובה היא קצרה: ״אני מזהה הזדמנויות״. יש אנשים שיודעים לזהות טרנדים אופנתיים, יש אנשים שמזהים כשרונות, יש אנשים שיודעים לזהות פילרטוטים (למה, אלוהים, אני לא ניחנתי ביכולת הזו??) ושאני פשוט מזהה הזדמנויות.

מהספר של יובל אברמוביץ'

כשפתחתי את בלוג ״הרשימה״ שתיעד את הניסיון שלי להגשים רשימה של 10 חלומות ב-400 ימים זיהיתי והבנתי שבעצם לכל אדם, עלי אדמות, יש רשימת חלומות לא ממומשת. לצעירים ומבוגרים, עניים ועשירים, נטולי השכלה ובעלי תואר שלישי. אז אספתי את תובנות הבלוג ויצרתי מזה הרצאה לחברים. כשההרצאה החלה לתפוס תאוצה ואמרו לי ״חבל שאין לך ספר על הרשימה״ אז התיישבתי במשך חודשים לכתוב ספר שמתעד את המסע שעברתי. כשכל הוצאות הספרים בישראל אמרו לי שהן לא בטוחות שיש פוטניצאל לספר מכיוון שאני רק בן 37 (גילי בעת כתיבת הספר), אין לי השכלה אקדמאית או שאני לא אוטוריטיה בשום תחום, החלטתי להוציא את הספר בכוחות עצמי וגייסתי למעלה מרבע מיליון שקלים דרך מימון המון. כשהתחלתי לקרוא את כל הרשימות שקיבלתי מכל העולם שמתי לב שכמעט בכל רשימה יש סעיף אחד הקשור לרעיון. לאחד יש רעיון לבניית אפליקציה, לאחר יש רעיון להקמת עסק וכולם, מסתבר, די תקועים ואבודים. אז ניצלתי את ההזדמנות וכתבתי ספר המשך בשם ״הרעיון״.

עטיפת ספר ההזדמנות

לזהות הזדמנויות ולייצר הזדמנויות זה אורח חיי. אני כל הזמן סורק את הסביבה כמו טיל מונחה מטרה ומזהה את ההזדמנויות. כך קרה, לפני עשור, כשחזרתי מטיול באמסטרדם ובמזוודה היה לי ניילון קשיח לתליית תמונות. היה לי חלום לשים בתוכו גלויות יפות של תל אביב, עירי האהובה, ולעטר איזה עמוד קעור שהיה תקוע לי באמצע הדירה. לא מצאתי גלויות כאלה בנמצא. מה שמצאתי בפיצוציה ובחנויות הספרים היו גלויות משנות השמונים. גמל ליד טלפון ציבורי, בחורה עם שיער מסולסל, ביקיני ואבטיח בים ורחוב אבן גבירול האפרפר כמרכז בילויים תל אביבי. ״לא יכול להיות שזה מה שהתיירים הרבים שפוקדים את העיר לוקחים איתם הביתה״, חשבתי לעצמי ומיד זיהיתי את ההזדמנות. כלומר התחלתי לראות דולרים מהלכים על שניים בשדרות רוטשילד בתל אביב. במשך חודשים יצרתי לי הזדמנות עסקית ופיתחתי עד שפתחתי את החנות Made in tlv במתחם התחנה שבנווה צדק.

לילה אחד, בזמן שעברתי על דוח המכירות היומי של החנות, הבחנתי בכך שנרכשה כמות עצומה של מגנטים שהכניסה לקופה כמעט אלף שקלים. זה היה חריג ומוזר אבל הלכתי אחורה לדוחות היומיים של השבועיים שעברו. ופתאום זה היכה בי: לאנשים יש משיכה למגנטים. הם זולים, קטנים, קלים לנשיאה, קסומים ואפשרות הרווח עליהם היא עצומה. תוך מספר חודשים כבר גזרתי את הסרט האדום בכניסה לחנות המגנטים ״ממגנטת״ שפתחתי ברחוב שינקין בתל אביב. ולא, אל תרוצו לחפש את החנויות. סגרתי אותן לפני כשנתיים כשהבנתי שפרויקט ״הרשימה״ הוא הזדמנות חיי הנוכחי ושעליי להפרד משאר העיסוקים האחרים: עסקים, כתיבה בעיתונות ומשחק בסדרות טלוויזיה.

 אני מייצר לעצמי הזדמנויות כל הזמן. אומר ״כן״ כשמזמינים אותי להיות דובר בפאנל מבלי לשאול מי עוד יהיה או כמה ישלמו מתוך הבנה שזאת עוד חשיפה נושאת המוני הזדמנויות, אומר ״כן״ לאנשים המעוניינים להציע לי שותפות למרות שידיי, ראשי וליבי עמוסים עד מעל לראש, אני גונב דרינק עם חבר גם כשהשעה כבר מאוחרת ואני אחרי יום ארוך או פותח את היום בבית קפה עם חברה בידיעה שכל מפגש כזה הוא הזדמנות נהדרת ליצירת הזדמנות (ושיחת רכילות) או פשוט סתם הזדמנות לחיים טובים יותר.

 ומה אתכן?

האם גם אתן רואות את שפע ההזדמנויות הפרוסות לפניכן?

האם הפכתן את התחביב הותיק שלכם להכנסה?

אולי את תחביב הכתיבה שאתן מטפחות בבלוג שלכן ב״סלונה״?

האם עשיתן משהו עם כל המחמאות על העוגיות, החלות או הלחמים שאתן אוהבות לאפות?

האם הפכתן את חוש האסתטיקה והחיבה לאופנה להכנסה כסטייליסטיות?

האם הפכתן את הידע שלכן בניהול התזרים המשפחתי או ניהול המשפחה לסדנא, הרצאה או כל פעילות אחרת שתגדיל את הכנסתן ותייצר לכן כסף למימון עוד הזדמנויות?

ואם התשובות הן שליליות לכל השאלות אז הנה עוד שאלה: למה את מחכה?

 סבתא שלי, סופיה ז״ל, הייתה אישה חכמה במיוחד. היה לה שפע של משפטים מקוריים שהעבירה אלי ואני מעביר לבנותיי. היא חזרה ואמרה לי, בכל פעם שסירבתי לטעום מאכל שאני לא מכיר, ״תנסה! שלא תמות טיפש״. אז אני מנסה. כל הזמן. כל החיים.

 נסו גם אתן לנסות יותר.

 ** הכותב, יובל אברמוביץ׳, 41, הוא מחבר 11 רבי מכר וביניהם הספרים ״הרשימה״ ו״הרעיון״. בימים אלו יצא לאור ספרו החדש ״ההזדמנות – מפרקים את הרשימה״ אשר מלווה בסדרת הרצאות חגיגיות. ההרצאה הקרובה תתקיים ב9.2.18 בתיאטרון ״הבימה״ .

אם תרצו להגיע לסדנה העוסקת במהות האושר בהשתתפותם של יובל אברמוביץ', צופית גרנט והדר לוי שתתקיים במלון מצפה ימים לחצו כאן והירשמו 

 הספר השלישי בסדרת ספרי "הרשימה" (העומד גם בזכות עצמו) משכלל את היכולת להשיג חלומות ויעדים בעזרת טכניקה של פירוק הרשימה לרשימות פעולה, ומעניק כלים למיגור אויבי הרשימה וההגשמה: פחד, חשדנות ומנטרת ה"אין לי חלומות". הספר החדש חושף את אחורי הקלעים של פרויקט "הרשימה" שהפך מבלוג מקומי להצלחה בעשרים מדינות ברחבי העולם, לצד סיפורים מעוררי השראה של אנשים מהארץ ומהעולם שאמרו "כן" להזדמנויות