דניאל מרסר ש"התאבד" ברשת לא קיים

הוא היה גבר כריזמטי, בחורות התחילו איתו, מלהקי ריאליטי חיזרו אחריו ואז הוא התאבד. רק פרט אחד קטן: הוא לא באמת קיים. דניאל מרסר היה פרופיל פיקטיבי שנועד לקדם ספר חדש

פעם בכמה זמן אנחנו עדים לתופעת רשת מסקרנת במיוחד שמעוררת שיח במיינסטרים. אם במקרה עשיתם לייק לפוסטים הנוגים והדיכאוניים של דניאל מרסר והזדעזעתם עמוקות ממודעת האבל על פטירתו של הבחור הנאה והמיוסר שלכאורה התאבד, תנשמו לרווחה: הוא לא באמת קיים. אלון צ'צ'יק, סופר שעמל יותר מ-4 שנים על ספר העוסק ברשת החברתית, החליט לבחון את קיומו הווירטואלי של דמותו דניאל ולהעניק לו חיים וירטואליים. במשך כל השנים הללו היו למרסר חברים בפייסבוק, מעריצות, בת זוג ומלהקי ריאליטי שחיזרו אחריו עד שכולם נתקלו בהודעת האיוב שהוא קיפח את חייו.
צ'צ'יק ניהל קמפיין חתרני לספרו החדש מבלי שאיש ידע זאת וברגע שחבריו ברשת הבינו שהוא לא קיים, רבים מהם כעסו מאוד,הרגישו מרומים ונזכרו בימי התום בהם עם שלם נפל בפח כש"השרוף" התראיין בפנים נסתרות והתברר שזהו חיים צינוביץ'. גולשים אחרים הרגישו שהמהלך היה מבריק כי בכל זאת, לא בכל יום קם אדם ומטלטל את חייהם של חבריו, מוליך אותם שולל מבחינה תודעתית. אין פה באמת בשורה מפתיעה מאחר ופרופילים פיקטיביים נולדים ברשת מדי יום ודמויות שלא היו מומצאות תוך כדי כתיבת שורות אלו. ברשת, כמו בחיים עצמם, לא חסרים נוכלים רגשיים. חסרים כאלה שמודים דקה אחרי שהתאבדו ש"אני חי!".

דניאל מרסר צילום פייסבוק

הסרט "קאטפיט" המחיש היטב את ההונאה המודרנית בעידן הרשתות וצ'צ'יק אמנם לא ניצל איש ולא תיעל את דמותו להונאות פרטיות (לפחות לא כאלו הידועות לנו) אבל עצם קיומו היה מספיק כדי שאנשים אמיתיים יזילו דמעה מלכתו. אין פה מסקנה מבריקה, למרות שהוא עצמו מרגיש שנערך כאן ניסוי אנושי מעניין. מאז קום הרשתות החברתיות אנחנו חברים של אנשים שאין לנו מושג מי הם, עוקבים כל יום אחרי תכנים שאין לנו מושג מהיכן נכתבו ומנהלים אורח חיים המבוסס על לייק פלוס תגובה להרחבת האגו.
מודעה על דניאל מרסר
בימינו קל להתחבר ולהתנתק, לעקוב ולעשות הייד, לעבור מפוסט לפוסט מבלי להתעניין באדם עצמו. אלו פעולות שאנחנו עושים באוטומט. לא הייתה סיבה לא להאמין שמלסר קיים כמו שלא הייתה סיבה לא להאמין שהתאבד. "ספרים בימינו אינם עוד סיפור עלילתי, אלא צריכים להציג אמירה ברורה על החברה בה אנו חיים", אמר יהודה ניב, מנכ"ל "ספרי ניב", שסייע לצ'צ'יק בתהליך, "אני שומע את הביקורת, אך בסופו של דבר הספר והמהלך כולו גרמו לרבים לחשוב ולו לרגע האם הם חיים במציאות אמיתית או מסתפקים בפוסטים ובסטורי. אלון עשה מהלך חשוב ואנו גאים להעניק לו במה".
ספק רב אם צ'צ'יק יצליח למכור את ספרו "מפחיד מה שחיוך יכול להסתיר" הודות לתרגיל הפרסומי הזה אבל ללא ספק, הוא חשב על דרך קריאטיבית להרוויח 15 דקות תהילה הכוללת כמה כתבות באינטרנט שמקדמות את הקמפיין. בעידן בו כולנו מתחרים על תשומת לב וחושבים איך להפתיע ולזעזע את הקהל הרדום, צ'צ'יק בנה לעצמו שם של מניפולטור לא קטן. בימינו, זה לא מעט.

אלון צ'צ'יק צילום פייסבוק אישי

 והנה הטקסט שהעלה דניאל מרסר (צ'צ'יק) בכבודו ובעצמו:

שלום לכולם…
טוב…אז את זה כנראה לא צפיתי!
דניאל מרסר לא מת! דניאל מרסר מעולם לא היה חי!
רציתי לשקשק, רציתי לשים לכולנו מראה מול הפנים בסיום תהליך ארוך שעבדתי עליו בחמש השנים האחרונות כדי להמחיש אולי בצעד דרסטי מידי, עד כמה הרשתות האלו עיוותו את מציאות חיינו.
יתכן שהגזמתי עם מודעת האבל ואם מישהו נפגע ולקח את זה אישית אלפי התנצלויות, יתכן שנסחפתי, ובהחלט יתכן שרובכם תצאו עלי עכשיו ב200 קמ"ש.
מקווה שיהיו גם אחרים מבניכם שיבינו את עומק המהלך ואת כוונת העומד מאחוריו.
אבל ברשותכם אסביר….
דניאל מרסר הוא גיבור ספרי שנכתב בחמש השנים האחרונות ויוצא השבוע לאור " מפחיד מה שחיוך יכול להסתיר" והוא נולד מתוך רצון להנפיש את דמותו כך שביום שהספר יצא לאוויר העולם אנשים יכירו אותו. עם השנים הוא נהפך לשחקן מרכזי בתהליך חברתי גדול יותר מכל מה שצפיתי שמציב סוג של מראה ענקית מול העולמות הוירטואלים השקריים שעיוותו לחלוטין את תפיסת המציאות של כולנו בשנים האחרונות.
תהליך דניאל מרסר הוא המחשה עובדתית לכך שיתכן בהחלט שפשוט איבדנו את זה. כחברה וכאינדיבידואלים. נסחפנו בענק בתודעה שלנו לגבי הזהות שלנו, מי באמת החברים שלנו, הגדרת הערך העצמי שלנו על פי הקלקות מחשב של אנשים זרים והצורך האובססיבי בתיעוד בלתי פוסק של הרגעים "המאושרים" כל כך של כולנו.
דמות לא אמיתית עם 5000 חברים, 1500 בקשות חברות, מאות ברכות מידי יום הולדת , מלהקות ריאליטי רודפות אחריו, בחורות מחזרות, אנשים מבקשים להפגש לקפה, למעלה מ2000 עוקבים באינסטגרם. אומר עלינו משהו לא?
למה? כי זאת הוכחה הלכה למעשה כמה אנחנו לא באמת מכירים את האנשים שאנחנו חושבים שאנחנו מכירים. כמה אנחנו חושבים שאנחנו מכירים אנשים שכלל לא קיימים. תכל'ס… אנחנו לא באמת מכירים את עצמינו אפילו. אנחנו מכירים את מה שהם ואנחנו מנסים למכור. ולמה מנסים? כי כולם מוכרים משהו אחר בעולמות הווירטואליים. הפיקציה נהייתה למציאות.
תחשבו רגע, שהכעס יעבור קצת ( בתקווה ) כמה מחיינו אנחנו מתעסקים בלהראות לעולם שם בחוץ שאנחנו מאושרים בעוד אנחנו הולכים וכבים מבפנים? כמה גדול המרחק בין מי שאנחנו באמת לבין מה שאנחנו משדרים לעולם מידי יום במאמץ רב וזאת סוגיה משמעותית מאוד לאורך הספר שלי שקיבלה ביטוי נרחב בתהליך שמולכם.
אז דניאל מרסר לא אמיתי. אבל הוא חלק ממני. חלק משמעותי ממני. מאוד. דניאל מרסר הוא גיבור טראגי בספרי, מהמשפחה הנכונה, עם הלוק הנכון, האישה הנכונה. הכל אצלו נכון. בגיל 40 הוא שם קץ לחייו.
והוא מדבר על דברים שקרובים אלי, שקרובים לכולנו אבל הרוב פשוט לא נוהג לדבר עליהם – על הלחיות על פי "מה יגידו" ולא על פי מה שבאמת רוצים, על לחייך לעולם גם כשבוכים מתחת לשמיכה, על לחוות רק כדי שיהיה מה לתעד, על קנאה באלו שיש להם הכל מבלי לדעת שבעצם אין להם כלום, על התקפי חרדה פתאום באמצע החיים, על להיות כישלון בתוך משפחה של הצלחות, על מסיכות, תדמיות, ופוזה…ימבה בפוזה , על לרצות את כולם חוץ מאשר את עצמך, על ה"למי יש יותר גדול " , על לחיות בשקר ועל לאהוב באמת, על להיות לבד גם שאתה בשניים , על 5000 חברים בפייסבוק ובלי חבר אחד לקפה, ועל לאן הולכים שכלום לא הולך? ושהוא מדבר, זה אני מדבר.
ואדגיש שוב למען הסר ספק: לאורך כל החמש שנים הקפדתי באדיקות לא להונות ולא לתעתע באף אחד ואף אחת. להיפך, דאגתי לפזר רמזים לאורך השנים בעמוד שלו על כך שיש דברים מעבר לדמות. אפילו את שם הספר שמתי על תמונה שלו לפני שנתיים. אנשים מהממים היו כותבים לי הודעות מרגשות ואני הייתי ממלא פי מים, ועל זה אני רוצה להגיד תודה. ולהגיד שוב סליחה אם מישהו הוטעה או לקח את זה לא נכון. זאת היתה אחרונת כוונותיי. כל שרציתי זה שתכירו את דניאל, שתחוו את התהליך שהוא עובר…שתבינו שלא כל הנוצץ זהב אפילו לא כסף .
אני מוכן לחבטות שלכם , מקווה שחלקכם יבין את המחשבה מאחורי התהליך ואת התובנות שבאו בעקבותיו.
כולי תקווה אמיתית שאתם מחייכים כרגע ולא כועסים. וגם לכעוס זה בסדר גמור. ושאתם מבינים את התהליך העוצמתי שחווינו פה יחדיו. וגם אם לא , בסופו של דבר צריך לחייך לעולם, כי כולם מחייכים הרי . וחיוך…חיוך זה אם כל המסכות. וזה מפחיד מה שהוא יכול להסתיר.
אהבה גדולה וסליחה גדולה לנפגעים אישית.
אלון צ'צ'יק

אלון צ'צ'יק – "מפחיד מה שחיוך יכול להסתיר".