בתה של קייט מוס עוררה סערה בקמפיין הראשון שלה

לילי גרייס מוס-האק הצטלמה לפרסומת הראשונה בחייה עבור מותג שיער בריטי ונקלעה לסערה סביב התסרוקת שלה. "אם אתם רוצים לעצב תסרוקות שחורות אז קחו דוגמניות שחורות!", כתבה בזעם אחת הגולשות ברשת

בתה של הדוגמנית קייט מוס, לילי גרייס בת ה-14, עושה בימים אלה את צעדיה הראשונים בעולם האופנה וכבר הספיקה לעורר סערה. בפרסומת למותג השיער הבריטי "The Braid Bar" רואים את בתה של מוס, לצד סטלה ג'ונס, בתו של כוכב הרוק מיק ג'ונס, כששיערן קלוע בצמות צבעוניות שהרגיזו לא מעט נשים שחורות.

הגולשות, שזעמו על המודעה, תקפו את המותג ברשת החברתית. אחת מהן כתבה ש"הצמות הללו מאפיינות נשים שחורות! אם אתם רוצים לעצב תסרוקות שחורות אז קחו דוגמניות שחורות!" ואחרת טענה ש"נשים שחורות סופגות הערות פוגעניות על תווי פניהן והאופן בו הן מעצבות את שיערן אבל כשהתסרוקות שלהן הופכות לטרנדיות אז כולם מעלימים אותנו בפרסומות".

לילה גרייס וג'ונס

לצד הגולשות השחורות שתקפו את המודעה השנויה במחלוקת, גם המגזין "טין ווג" קטל את קמפיין המותג, בטענה שהתסרוקות הללו נוצרו בידי נשים שחורות וכי רק הן, לצד גברים שחורים, הלכו איתן במשך עשורים. המגזין הוסיף שהבחירה בשתי הדוגמניות הלבנות היא "בעייתית מאוד, לאור ההקשר התרבותי המובהק של התסרוקת לקהילה השחורה".

כך נראית גזענות ב-2017. אבל לצד אלה שגינו את המודעה, היו גם גולשים שהגנו על הליהוק של מוס וג'ונס והבהירו שלאף תרבות או עדה אין מונופול על צמות. בעקבות הטענות הרבות שהופנו כלפי החברה, היא פרסמה התנצלות על המודעה ומיהרה להסביר ש"המותג מקבל בלבביות אנשים מכל עדה, לאום או מגדר". היא הוסיפה שב-The Braid Bar לא התחשבו מספיק בתרבויות שמהן שאבו השראה לתסרוקות ובתרבות השחורה בפרט. "היינו נאיבים וכעת עינינו פתוחות לרווחה לסוגיות שלא היינו מודעות אליהן ברגע שהתחלנו לקדם את עצמנו".

קייט מוס ובתה

הדיון שנוצר הוא די מגוחך אך הוא טומן בתוכו בעיה גדולה יותר. אין כיום לנשים שחורות ייצוג ראוי בעולם האופנה כיום. הן מככבות לא מעט בתצוגות אופנה אבל רק במקרים נדירים נראה דוגמנית שחורה, על תקן עלה תאנה, מעטרת שער של מגזין יוקרתי או מובילה קמפיין נחשב. בעולם הכרומו הצבע ששולט הוא לבן. גם לא תראו נשים כהות עור מובילות מותגי קוסטמטיקה גדולים, שעדיין מעדיפים ללהק דוגמניות לבנות ורצוי כאלו עם עיניים בהירות ושיער בהיר. לא קשה להבין מהיכן נובע התסכול של נשים שחורות, שמתנחמות פעם בדור בדוגמנית כמו  נעמי קמפבל, אחת הבודדות בעולם שהגיעה לטופ.

ג'פרסון האק

למרות שזו המודעה הראשונה של מוס ג'וניור, היא כבר כיכבה בעבר, לצד אימה, על שער "ווג" איטליה והיה ניכר דימיון רב ביניהן. כיום היא רשומה בסוכנות הדוגמנות Kate Moss Modeling Agency וכנראה שעוד נראה הרבה מהטינאייג'רית, שמצטרפת לגל של "בנות של"שהפכו לדוגמניות מבטיחות, כגון לילי גרייס (הבת של ואנסה פאראדי וג'וני דפ) וקאיה גרבר (הבת של סינדי קרופורד ורנדי גרבר). לצד הדוגמנות מוס גם מגלה עניין בעיתונות, בהשראת אביה, עורך המגזין "דייזד אנד קונפיוזד", ג'פרסון האק והיא ראיינה לצדו את הדוגמנית ג'יג'י חדיד למגזין. גם אם מוס לא תהפוך לדוגמנית צמרת כמו אימה כנראה שיחכה לה ג'וב במגזין שעורך אביה.