שתיקת הנשים בשוברי הקופות של 2016

נחשף ששחקניות דיברו רק 27 אחוז מהזמן ביחס לגברים בסרטים הפופולריים שיצאו בשנה החולפת. כן, מתברר שגם בקולנוע אי השוויון בולט ושחקניות מלוהקות יותר מדי כממתקי עיניים סקסיות. "תהי יפה ותשתקי" מעולם לא קיבל ביטוי עגום יותר

2016 הייתה שנה טובה לשחקניות, לאור העובדה שסקרלט ג'והנסון זכתה להיות השחקנית הרווחית ביותר, לפי מגזין "פורבס" ועקפה, לראשונה בהיסטוריה, כוכבי קולנוע גברים. יחד עם זאת, השנה החולפת רק העצימה את פערי האי שוויון בין נשים לגברים, אם להאמין לממצאים של אמבר תומס, אנליסט ומדען, שגילה כי בשוברי הקופות הגדולים, נשים דיברו פחות מגברים. מה ששמעתן.

אם לדייק, רק 27 אחוז מהשורות בתסריטים של הסרטים המובאים למטה, יצאו מפיהן של השחקניות. כלומר, בניגוד לעובדה המדעית שנשים מדברות יותר מגברים במציאות, על המסך, אין זה כך. מהסרטים הכי פופולריים ב-2016, רק אחד הראה שוויון טקסטואלי בין המינים: "Finding Dory", סרט אנימציה על עלילות דג. כן, לצערנו, בסרטים הוליוודיים נשים שותקות כמו דגים ביחס לקולגות הגברים.

אמנם הביטוי "סייג לחוכמה – שתיקה" הוא נכון בהרבה מקרים אבל עם כל הכבוד, יש לנו מה לומר ואנחנו לא מקבלות מספיק ביטוי על המסך הגדול.

פוסטר וונדר וומן

מי היה מתאר לעצמו נתונים כה עגומים ב-2016. אם לרגע חשבנו, שאי שוויון בבירת הסרטים התבטא בעיקר בפערי שכר, אנחנו מגלות תמונת מצב מטרידה הרבה יותר. כדי באמת לקבל הבנה רחבה יותר, על שתיקת הנשים בקולנוע, רצוי לחקור את היחס המגדרי לאורך מספר שנים אבל הנתונים הללו, שחשף האנליסט, מעידים על מציאות בעייתית עבור כוכבות קולנוע, שגם ככה סובלות מקבלת תפקידים רדודים מדי ומלוהקות כאובייקטים מיניים לרוב.

פעם בכמה זמן אנחנו מקבלות סרט בו הכוכבות חושפות צדדים עמוקים, מורכבים ומרתקים אבל זה קורה בתדירות מקוממת. האם 2017 תהיה שונה? אני בספק. כנראה שאפילו ב"וונדר וומן" עם גל גדות נשמע יותר שורות מהחרב שלה.

פוסטר סרט

הנה הרשימה של הסרטים שנבדקו וכולם חוץ ממספר 2 חשפו אי שוויון מטריד:

1. Captain America: Civil War

2. Finding Dory

3. Zootopia

4. The Jungle Book

5. The Secret Life of Pets

6. Batman V. Superman: Dawn of Justice

7. Rogue One: A Star Wars Story

8. Deadpool

9. Fantastic Beasts and Where to Find Them

10. Suicide Squad

ובאינפוגרפיקה:

אינפוגרפיקה