ביקורת סרט: "מרגישה פצצה"

איימי שומר מביעה ערכים פמיניסטים כמעט בכל יצירה שלה וגם הסרט הזה, כמו כל יצירה שטוחה של איימי שומר, הצליח להוציא ממני פרצי צחוק עזים כמו שהרבה קומדיות שנונות רחוקות מלעשות

אני מתכנסת בדלת אמות הדף, לכתוב על "מרגישה פצצה" בכיכובה של איימי שומר ובבימויים של צמד תסריטאי הקומדיות, אבי כהן ומארק סילברסטין (שזו הרפתקת הבימוי הראשונה שלהם) וכבר יודעת, שלא הפסיקו לקטול את הסרט, ושאיימי שומר, עומדת בחזית ביקורת פמיניסטית לא פשוטה מאז צאתו. כבר מצאת הפרומו-טריילר, נשים טענו, שאיימי השמנמנה והבלונדינית, לא יכולה לקרוא לעצמה מכוערת או שמנה.

ניראה לי, שהביקורת הזו טועה ומטעה, ומגיעה מצד חוסר הגינות כלפי היצירה (שממש לא ניתן לשפוט מהטריילר) ומחוסר הבנה של המסר הפשוט: את יכולה להיראות פצצה ולהרגיש חרא. אין חוקים בתחושות ובשיפוטיות שלנו, כנשים כלפי עצמנו. ולכן הציפייה שלתפקיד תלוהק מישהי אחרת, שמנה או מכוערת משומר, הייתה הורסת את הפרנציפ. ובלי קשר, די נימאס מכל יפות הנפש, שמתנפלות עליך משום מקום ושוכחות לך חסד נעוריך.

איימי שומר צילום יחצ

איימי שומר מביעה ערכים פמיניסטים כמעט בכל יצירה שלה (לרבות המערבונים). וגם הסרט הזה, כמו כל יצירה שטוחה של איימי שומר, הצליח להוציא ממני פרצי צחוק עזים כמו שהרבה קומדיות שנונות רחוקות מלעשות. אין מה לומר, איימי היא הפייבוריט שלי. בלי ש״מרגישה פצצה״ תהיה קומדיה מושלמת, הזדהיתי עם הרבה חלקים ממנה, בזכותה. אי אפשר להתעלם מהנוכחות של שומר, שהיא פצצת אנרגיה קומית, שחקנית מעולה, בכל הברה או מבע (מימיקה או סלפסטיק), ששמה פס באופן חזירי כמעט, על כל מה שמצפים ממנה לייצג או לומר. ולמרות כל זה,, יושבת מבקרת קולנוע בירושלים ומרגישה צורך לכתוב לה מניפסט הגנה. דחילק, הגזמנו.

נתחיל מזה, שלא הייתי היחידה שנקרעה מצחוק. באולם הספון בסינמה סיטי, כל יושבות ויושבי האולם, צחקו בקול רועם. בשלב מסוים, מישהי לידי אמרה לחברה שלה ״זה ממש סרט לחיזוק התודעה העצמית, חובה לכל אישה״.

איימי שומר צילום יחצ

הסרט היא קומדיה אנרגטית, שמזכירה קומדיות משנות ה90, עם המון שפריץ של הגזמות והגחכה ואולי לכן, צריך לבוא אליה בלי לחפש הברקה גרוטסקית חדשה אלא בראש טוב ופתיחות לאפשרות, שעל אף העצמה הנשית והמהפכה שחלה בחזית הזו, עדיין דברים לא השתנו ממש, בכל מה שנוגע לאידיאל היופי או לאיך שנשים תופסות את עצמן.

רנה בנט (איימי שומר) היא בחורה שמנמנה (רגילה. בדגש על רגילה), שחשה שהעולם החיצוני דוחה אותה. זה מתבטא בכל מפגש שלה איתו. בחנות הבגדים המגניבה, המוכרת שולחת אותה למצוא מידות גדולות באינטרנט, בספינינג לנשמה (אוקסימורון?), המאמנת מצקצקת כלפיה בציניות כשהיא מבקשת נעלים רחבות ובאופן כללי, רנה חשה דחויה, לא נחשקת או יפה, בשום היבט.

איימי שומר צילום יחצ

נוסף לאלו, היא עובדת באתר של חברת איפור יוקרתית, שמנהלת גורו בתחום היופי, אייברי לקלייר (מישל ווליאמס) אבל המשרד אותו היא חולקת עם שותף גדול ממדים, ממוקם במרתף נידח בו איש לא רואה אותם. לרנה יש שתי חברות רווקות, שהן פחות או יותר כמוה, אחת שמנה ואחת רגילה למראה ביחד הן נרשמות לאתר הכרויות כשאפס עוקבים אחריהן ושובה לב הנאום שלה (לשומר תמיד שמורים מיני נאומים קטנים ומצחיקים ליצירות בכיכובה) על הדימוי החיצוני שיוצרים באתרי אינטרנט ורשתות חברתיות, לעומת המציאות.

איימי רוצה להיות יפה, נאהבת ומצליחה אבל המראה לא כל כך מעודדת אותו בעניין. הכל משתנה כשהיא צופה בטלוויזיה בסרט ״ביג״ ונשבת בפנטזיה של הבעת משאלה וכישוף, שיכול לקרות רק בצללי התודעה. מיד אחר כך, היא נופלת מאופני הכושר וחוטפת חבטה הגונה בראש. כשהיא מתעוררת, היא מגלה את עצמה מחדש ולפתע, חשה שהיא יפהפייה. התחושה הזאת  מעניקה לה את הביטחון העצמי המדומה, שהיא בחיים לא חלמה עליו. באמצעות הביטחון המוגזם ביופייה החיצוני, היא מצליחה להתקבל למשרה בחזית חברת האיפור ״פקידת קבלה״ (ג׳וב שממנו אפשר לזנק לעולם הדוגמנות). ועל אף שהמשרה הזו פחותה מהמשרה המקורית שלה, יש למשרה הנחשקת בעיניה, מסר כפול: קבלו אותי, תנו לי להיות בחזית, בקבלה.

איימי שומר סרט צילום יחצ

במכבסה לניקוי יבש היא פוגשת את אית׳ן (רורי סקובל הנפלא) וגוררת אותו כגבר סביל, לרומן פעיל ולא שגרתי, בלי שבכלל התכוון או כיוון לשם והוא מתאהב במופרעת המפחידה הזו. בקיצור, נדמה שרנה מאבדת את השפיות, כשהיא מחליטה להתחרות בתחרות בקיני בבר מפוקפק וכובשת את כולם או כשהיא עושה עם אית׳ן סקס פרוע ומסתכלת תוך כדי בראי. היא מטריפה, היא עוצמתית ובאותה נשימה מרתיעה. היא נוגעת בשמיים שתמיד חלמה עליהם, מתחילה לייעץ לחברת האיפור הגדושה דוגמניות וסטיילינג, מסתחררת מדוגמן הבית, אח של לקלייר, שנופל שבי אחריה ועוד ועוד. אבל בד בבד, מאבדת את עצמה, מתבלבלת, מתרחקת מחברות האמת שלה ולא מצליחה להבין מיהי? עד החבטה הבאה.

בדמות של רנה, מקופלות הרבה תחושות של נשים חסרות ביטחון בעצמן או במראה שלהן. החל מהיכולת להאמין שמישהו אכן רואה אותך ומסוגל להתאהב בך למרות החולשות שלך, וכלה בזה שאת לא חייבת להיראות מושלם כדי להיות מושלמת. המסקנה שהיופי הפנימי שקורן ממך, חשוב יותר מהנתונים החיצוניים שלך, היא אולי נדושה אבל תמיד כיף לקבל אותו שוב ועוד עם המון מינונים של צחוקים. זה גם המסר המרכזי, שאני מצאתי בסרט.

איימי שומר בסרט צילום יחצ

לסיכום, זהו לא סרט של חמשה כוכבים ולא תמצאו בו מופת קולנועי אבל כן תהנו מהצפייה בו, הוא כן יצחיק אתכם והכי חשוב, תמצאו בו את איימי שומר והמון נוסטלגיה לקומדיה הרומנטית שפג תוקפה.

הטריילר

[youtube tlpK67V0 nolink]

כוכבים- 3

מבחן מרלנה- עובר וודאי, תנו צ׳אנס ותשפטו בעצמכן(ם).