ביקורת סרט: "לפני שאפול"

מה אם הייתם לכודים באותו היום, בלי יכולת להשתחרר ממנו? איך הייתם מתנהלים, אילו ידעתם שזהו יומכם האחרון? ומה הייתם עושים כדי למנוע את האסון שעומד להתרחש? סלונה מחלקת כרטיסים לסרט אז אל תפספסו!

הסרט "לפני שאפול" מסופר מנקודת מבטה של סאם (סמנתה), נערה יפה, פופולרית, מוצלחת, עם משפחה אוהבת, חברות טובות וחבר שכולן חושקות בו. במבט ראשון, נראה שסאם חיה את החלום, רק שמהר מאוד מתברר שהחלום הוא סיוט ושלא כל מה שנראה מושלם הוא באמת כזה.

חברותיה של סאם הן מלכות הכיתה הבלתי מעורערות, אך ממרום מעמדן הן מתעללות בכל מי שלא מתאים בדיוק לתבנית וגם בתוך החבורה הקטנה שלהן, ישנה היררכיה פנימית ברורה וכללים שלא כדאי להפר. החבר החתיך והאוהב מגלה פנים פחות יפות אחרי שהוא משתכר במסיבה, מנהיגת החבורה מסתירה סוד אפל וסאם עצמה מגלה בהדרגה שיש לא מעט דברים שהיא יכולה לעשות אחרת, טוב יותר.

לפני שאפול (צילום: יחצ)

הסיוט שבו לכודה סאם מתחיל כאשר היא מתעוררת בבוקר אחרי תאונת דרכים שבה היא נהרגה ומגלה שהיא חיה מחדש את יומה האחרון, שוב ושוב ושוב. סביבה כולם מתנהלים כרגיל ורק היא יודעת מה אירע ביום שחלף. במהרה היא מגלה שלא משנה מה היא תעשה, גורלה נקבע ואינו ניתן לשינוי ובהדרגה נפקחות עיניה למה שקורה באמת סביבה, היא מגלה מי הן באמת חברותיה, לטוב ולרע, לומדת להכיר את האנשים החריגים, שחיים בשולי עולמה הזוהר ומבינה שהם רחוקים מלהיות חסרי חשיבות, שקופים או לא מעניינים.

לבסוף היא מחליטה שאם נותרה לה רק יממה, היא תפיק ממנה את המקסימום ותנסה לעשות בזמן הקצר שלרשותה כמה שיותר טוב, גם למען אחרים, אבל גם למען עצמה.

לפני שאפול (צילום: יחצ)

עלילת הסרט הסובבת סביב יום אחד שחוזר על עצמו שוב ושוב, כאשר רק דמות אחת מודעת לכך ומנסה ללמוד מהניסיון ולהתנהל אחרת מזכירה מאוד את הסרט "לקום אתמול בבוקר" (Groundhog Day), בכיכובו של ביל מארי. אמנם, כוכבי "לפני שאפול" והקהל הצעיר שיצפה בסרט היו עדיין בחיתולים כאשר פיל קונורס (ביל מארי) התעורר שוב ושוב בעיירה פונקסאטוני ויצא לסקר שוב ושוב את יום המרמיטה, אבל אולי גם הם ערים לנקודות הדמיון הרבות בין סרטם לבין הסרט הוותיק והמוכר.

זואי דויטש בתפקיד סאם בסרט "לפני שאפול" (צילום: יחצ)

על פניו, "לפני שאפול" הוא סרט נעורים שמיועד לקהל צעיר, אבל לא רק. גם אנחנו, שימי התיכון כבר הרחק מאחורינו, עשויים לגלות שאנחנו עדיין זוכרים דבר או שניים על הקשיים, האכזבות, ההתלבטויות וההתרגשות של הגיל הנוצץ הזה, שבו הרבה דברים נראו לנו גורליים מאוד והיינו משוכנעים מעל לכל צל של ספק שאנחנו כבר יודעים הכל.

לפני שאפול (צילום: יחצ)

זואי דויטש מצוינת בתפקיד סאם. יש לה לוק תמים ושובה לב ואפילו כאשר היא מצטרפת לחברותיה בהתנהגות בריונית או מתנהגת כ"ילדה רעה", התחושה היא שהיא לא באמת מתכוונת לזה. הלסטון סייג', היא לינדזי, מנהיגת החבורה וביץ' בכל רמ"ח איבריה. אי אפשר לחבב אותה והתעקשותה של סאם לאהוב אותה למרות הכל קצת תמוהה, אבל היא ללא ספק דמות חשובה ולו בגלל שהיא מספקת לנו מישהו לשנוא.

"לפני שאפול" נותן לנו יותר מאשר 99 דקות של אסקפיזם מהול במתקתקות, כי גם אם חייה של סאם שונית מהותית מחייה, גם אם היא נמצאת בשלב בחיים שאנחנו כבר עברנו, השאלה העקרונית על איך היינו מתנהלים אם היינו יודעים שהיום הוא היום האחרון שלנו עלי אדמות, היא שאלה שכל אחד מאיתנו יכול לשאול את עצמו ואת התשובה אולי לא נמצא עד יומנו האחרון באמת.

הטריילר:

[youtube O0jquRdM6-c nolink]

לפני שאפול (Before I fall), ארה"ב 2017
בימוי: ריי רוסו-יאנג, תסריט: מריה מג'נטי
מבוסס על ספרה של לורן אוליבר.  הספר יצא בעברית בהוצאת כנרת זמורה ביתן
שחקנים: זואי דויטש  (סמנתה קינגסטון), הלסטון סייג' (לינדסי), לוגאן מילר (קנת)
אורך הסרט: 99 דקות
הסרט מופץ ע"י פורום פילם ומגיע לבתי הקולנוע ב- 02.03.2017

רוצות להגיע לסרט? סלונה מחלקת כרטיסים! 

כרטיסים לסרט "לפני שאפול"  תקפים  לרשת רב חן ויס פלאנט  לימי חול בלבד ימים א-ה.  החל מיום  2.3  ועד יום  22.3   וכל עוד הסרט מציג