ביקורת סרט: "ג'קי"

הסרט חושף את האובדן הממושך הזה, שככל הנראה לא נגמר אף פעם ואין תמורתו. גם במפגשים הלא קונבציונאלים עם הכומר החכם, אנחנו מבינים שאין מה להבין. הכומר בעיקר אומר לה שהמסקנה של החיים היא שאין תשובות

ג׳קי סרטו של פבלו לריין מספר את סיפורה של משפחת קנדי המפורסמת מנקודת המבט של ג׳קלין קנדי, רעייתו של ג׳ון פיצג׳רלד קנדי הידוע בשם ג׳ק, הנשיא ה-36 של ארה״ב. הסיפור מתחקה אחר עדותה של האישה הראשונה, מנקודת תצפית פנימית וייחודית, זו שעד כה לא סופרה כי לכאורה לא היה מה לספר. אלא שכיכובה של נטלי פורטמן בתפקיד ג׳קי, מעניק לדמותה האגדית של מיס קנדי נופח ומשמעות טרגית מחייבת.

סיפור המסגרת המאפשר את מתן העדות הסיפורית, הוא מפגש עם עיתונאי (בילי קורדופ), שמגיע לביתה ורוצה לשמוע ממנה את הסיפור האמיתי. ג׳קלין מספרת את סיפורה והמצלמה חוזרת לאחור.דרך מתן העדות אנו מתוודעים לעולם אחר, עולמן של הנשים שחיות ל״צד״ ומנהלות את הבית הלבן. סרטון טלוויזיה משוחזר בשחור לבן, של תכנית בה התארחה גברת קנדי, מאפשר לנו להתוודע לחדרים המיוחדים, לאפיונם של החפצים ולהצגה של חיים מושלמים בתהלוכה מתמדת.

ג'קי מתוך הסרט

 

נדמה שתפקידה של העוזרת האישית שלה, ננסי (גרטה גרוויג הנהדרת), הוא בעיקר להזכיר לגברת הראשונה לחייך. קנדי טועה לחשוב ש״חפצים מאריכים שנים יותר מבני אדם״ ועבורה ההשקעה בריהוט הבית משקף הסטוריה, זהות ויופי. עבור ג׳קלין קנדי יש שני סוגי כוח נשי: נשים עם כוח בעולם ונשים עם כוח במיטה, אלא שהרצון לשמור על האסתטיקה האידאלית כלפי חוץ, אינו מתאפשר לאורך זמן נוכח המציאות. בתהליך הפנימי שהיא עוברת, היא מתוודה שיש לה הכל אבל אין לה כלום.

ג'קי מהסרט

סיפור הרצח של בעלה הנשיא ג׳ון קנדי (ג׳ק) ב1963 בטקסס, חושף את הטראומה ואת האין אונים של הסיטואציה האישית שלה, האישה שהייתה לצד הנרצח בשעתו הגורלית והאחרונה. סצנת האימה עוברת לצופים בדיוק נמרץ באופן התיאורי והנוקב של ג׳קי. אלא שההמון זוכר את מצעד הראווה של ההלוויה ושוכח את מאחורי הקלעים ואת האישה שהתמודדה עם הפרטים הקטנים ובמות בעלה נותרה חסרת כל.

ג'קי בסרט

 

הסרט חושף את האובדן הממושך הזה, שככל הנראה לא נגמר אף פעם ואין תמורתו. גם במפגשים הלא קונבציונאלים עם הכומר החכם, אנחנו מבינים שאין מה להבין. הכומר בעיקר אומר לה שהמסקנה של החיים היא שאין תשובות וכי האלוקות נמצאת בכל מקום כולל בה והגילוי של האלוקות זו האהבה. ג׳קלין מנסה לאסוף את שבריה ולהתמודד עם המשימה העליונה שנותרה לה, החיים וילדיה.

העיתונאי שמולה מנסה להבין מה אמיתי ומה מזוייף בסיפור העדות האישית ובעיקר להגיע לאמת הפנימית של האישה היפה והאצילית שמולו. ג׳קי הוא סרט יפה בצבעוניות שלו, בתלבושות הססגוניות ובצילום הממוקד שלא מניח לנו להרפות מהמבט הנוקב של המספרת, מהבעות פניה ומהאופן שבו היא מתייחסת למעמדה.

ג'קי מתוך הסרט
גם התסריט, בצפייה שנייה, עשוי היטב. השחקנים עצמם נהדרים אלא שמשחקה של פורטמן עצמה, כמי שמובילה את הסרט, לעיתים נוטה להגזמה ואובראקטינג ולעיתים, ישנה חזרה מעייפת של ג׳סטות.

הטריילר:

[youtube aAztnRJ0onY nolink]

כוכבים – 3.5
מרלנה – עובר+ ההיבט הנשי ששזור בהיסטוריה האמריקאית ובסיפורה של משפחת קנדי, עובר בהחלט.