ביקורת סרט: "אהבה יוונית"

סיפור העלילה שמתרחש ביוון, מתחלק בין שלושה סיפורי אהבה שונים, שבסוף הסרט מתחברים כמו פאזל לשלמות אחת. אנחנו מחלקים כרטיסים אז אל תפספסו!

על משמעות האהבה, כמגשרת על פערים בין אנשים ועל מרחקים גאוגרפיים ומנטליים, נכתבו הרבה פולמוסים ונשפכו הרבה דמעות. קו הגבול בין אנשים הוא מרתק, כמו גם היכולת של האדם לזהות משהו בעצמו אצל האחר ולחוות גילוי תודעתי שישנה את חייו. כריסטופר פפקליאטיס, מבטא בסרטו ״אהבה יוונית״ את הנצחיות של האהבה, את אלמנט ההפתעה והגילוי שבה ואת האופן הדומה, בו בני אנוש מתאהבים.

באמצעות ביטויים אלו שנשזרים בסיפור, הוא מעורר סביב ה״אהבה״ דיון עמוק כאשר הוא קושר את אליה, היבטים פוליטיים ומיתולגיים בתרבות היוונית ובמרכז אלו אל האהבה היווני, ארוס. האהבה יכולה להיות מוחשית בשל הנשגבות שלה ויכל ההשפעה שלה על המציאות של הנאהבים, אך היא אינה נשלטת ולכן גם פעמים רבות אינה אפשרית.

אהבה יוונית

סיפור העלילה שמתרחש ביוון, מתחלק בין שלושה סיפורי אהבה שונים, שבסוף הסרט מתחברים כמו פאזל לשלמות אחת. הסרט מצליח לערער יסודות רבים ולפתוח מחדש טאבויים מקוממים, כמו מחדל קיומי במערכות יחסים זוגיות ממוסדות ומחייבות אך נעדרות אהבה.האהבות ב״אהבה יוונית״ הן אהבות בין ניגודית: מהגרים ומקומיים, על רקע המשבר הכלכלי הקשה שפקד את יוון בעשור האחרון. הרצף הכרונולוגי של סיפורי האהבה, מחולק לתקופות החיים הגורליות של האדם; שנות העשרים, שנות הארבעים ושנות השישים.

הסיפור הראשון נפתח בסצנת תקיפה של צעירה בשם דפני. בעודה נאבקת בתוקפיה, מהגר צעיר בשם פארס, נקלע לזירה ומצליח לחלץ אותה. אלא שהוא הופך להיות המותקף. הוא מוצא את הנייד של דפני ומתנחם בתמונותיה. דפני היא סטודנטית לפוליטיקה מדינית, שנוסעת מידי יום בקו אוטובוס קבוע. המפגש השני עם פארס, לא מאחר לבוא וכך ניצתת בין השניים אהבה בלתי אפשרית, על רקע פעילותו האלימה של אביה נגד מהגרים.

אהבה יוונית ביחד

הסיפור השני, מפגיש אותנו עם גבר במשבר בחיי הנישואין, שמפגש מקרי עם אשת עסקים שוודית, מתפתח לסטוץ שמאפשר לו להתאהב בה ובהמשך, לקבל החלטות על חייו ואילו הסיפור השלישי, מספר את סיפורו של היסטוריון גרמני בפנסיה שפוגש עקרת בית מבוגרת וחסרת השכלה, בסופרמרקט,  וכנגד כל הסיכויים, ניצת ביניהם אותו זיק שובב ובלתי אפשרי.

אהבה יוונית סרט

כל הסיפורים מצליחים לבטא המון היבטים, כמו ראשוניות וריגוש ותהליכים של שינוי וצמיחה שמתאפשרים כנגד כל ההיגיון וברירות המחדל. ויחד עם זה, האהבה וכוח הקסם שלה, לעיתים ובנסיבות שונות, הופכת לטרגית. הסרט מתאפיין בתשוקה ומצליח להחזיר לפרקים את החינניות למושג העתיק והשגור, אהבה וכך, חווית הצפייה הופכת לחוויה מעמיקה ומרתקת.

התסריט שהיה יכול להתרשל בטלאים, כפי שקורה פעמים רבות, בסרטים שמספרים כמה סיפורים מקבילים, מצליח לעבוד היטב, בייחוד לנוכח המבנה שמורכב כמו פאזל ולנוכח ההפתעה בסופו, כשמתגלה הקשר בין שלושת הסיפורים. גם הבימוי מצליח לאתגר את קאסט השחקנים המצוין.

אהבה יוונית

לסיכום, בין אם זו נוסטלגיה עבורכם ובין אם אתם חווים אותה הרגע, תמיד כיף לפגוש סרט טוב על אהבה.

טריילר: 

[youtube zkitGAhY8V0 nolink]

5 כוכבים – סרט מלא בקסם ותובנות שלא שוכחים.

מבחן מרלנה – עובר  בענק- זהו סרט לא רק על אהבה יוונית אלא גם על נשים שונות, שכל אחת מהן כדמות, חווה שינוי אל חזור, בזכות ובגלל האהבה.

רוצים לראות את הסרט? מלאו את הטופס למטה ותהיו ביו הזוכים!