ביקורת סדרה: "לשרוד את אר.קלי"

עדויות חדשות של עשרות נשים, לפיהן הזמר והמפיק אר. קלי, מי שנחשב לזמר האר-נ'-בי הטוב בעולם, ניצל אותן מינית והתעלל בהן במשך יותר משני עשורים, מובאות בסדרה החדשה שעוררה זעזוע גלובאלי

לא רק נשים בוכות בפרק הראשון של הסדרה לשרוד את אר.קלי גם גברים בוכים. למעשה, הפרק הראשון בסדרה רווי דמעות מכל הסוגים ובמרכזו, נפתחת תיבת פנדורה שחושפת את סיפור של המוסיקאי, הזמר והמפיק, אר. קלי, שנחשף כסוטה ועבריין מין, פדופיל שמשוטט בבתי ספר תיכוניים ובקניונים, במטרה לצוד קטינות ולבצע בהן את זממו. הפער בין הכישרון שהאדם מביא איתו לתרבות המוסיקה, לבין חיית האדם שמסתתרת מאחורי הכישרון הזה, מבהיל, מרתיע ומכניס לחרדה. כשאנחנו מכתירים מישהו כ״כוכב״ אנחנו עושים זאת על סמך היצירות שלו, בלי קשר לאישיות שלו ובלי יכולת אמתית לבחון עד כמה הוא ראוי. במעמד הזה קורה עוד משהו. אנחנו למעשה, נותנים לאדם תוקף השפעה וכוח ״על״ שלפעמים, כמו במקרה של אר.קלי, הופכים להרסניים.

עדויות חדשות של עשרות נשים, לפיהן הזמר והמפיק אר. קלי, מי שנחשב לזמר האר-נ'-בי הטוב בעולם, זוכה 3 פרסי הגראמי, ניצל אותן מינית, נפשית ופיזית והתעלל בהן במשך יותר משני עשורים, מובאות בסדרה החדשה שעוררה זעזוע ברחבי ארה"ב ובעולם כולו. כולן אפרו אמריקאיות, שהכירו את אר.קלי בשנות העשרה שלהן, וכולן, בוכות מול המצלמה, כשהן מנסות לשחזר מה קרה להן ומה עולל להן. הן מגדירות את עצמן כקורבנות וכניצולות. מבחינתן כולם ידעו, אבל ״לאף אחד לא היה אכפת כי אנחנו נערות שחורות״ היום, כנשים בוגרות, הן מבינות שהוא ניצל אותן והרס את חייהן והן לא מוכנות לשתוק יותר.

לשרוד את אר. קלי צילום יחצ

גם אחיו, חברים ומפיקים שעבדו איתו בוכים. האם ייתכן שהם כגברים בוגרים, היו עדים ועמדו מנגד? העלימו עין?

הפרק הראשון, נותן לנו הצצה ביוגרפית, לרקע הקשה ממנו צמח אר.קלי, שככל הנראה, היה ילד ביישן וחסר אונים, שנוצל מינית על ידי קרוב משפחה כשהיה רק בן 7. הגישה המינית-פיזית שלו צומחת לצד הפריצה המוזיקלית שלו והופכת לשואה מינית וסיוט, עבור כל צעירה שנקלעת לקרבתו, בעיקר צעירות נאיביות עם חלומות, לפרוץ, להתפרסם ולזכות לתהילה בעולם המוזיקה, חלומות שאר.קלי מנצל היטב.

לשרוד את אר. קלי צילום יחצ

הסדרה החדשה שעולה השבוע בYES, מורכבת מששה פרקים, שהופקו על ידי מבקר המוזיקה דרים המפטון, ומרואיינים בה יותר מ-50 אנשים, ביניהם מייסדת תנועת #MeToo, טראנה בורק, המוזיקאים ג'ון לג'נד וסטפני "ספארקל" אדוארדס, מנחת הטלוויזיה וונדי וויליאמס, אשתו לשעבר של קלי אנדריאה קלי, חברתו לשעבר קיטי ג'ונס, אחיו קארי וברוס קלי, ועוד רבים אחרים. כל אלה משרטטים היסטוריה ארוכה וכואבת של האשמות כלפי קלי שלא זכו להתייחסות בתקשורת. לפי אחת הטענות, בגלל שמדובר בנשים אפרו-אמריקאיות. כולן מחליטות להיחשף, כי הן מרגישות שהשתיקה שלהן אפשרה למסכת ההתעללויות שלו להימשך. לצד זה, מבקרי תרבות ומוזיקה, עיתונאים ומגישי תכניות טלוויזיה, מנסים להבין את הפער העצום בין היצירות המוסיקאליות שלו כאמן, לבין האדם עצמו, כשהטרדה סמויה כלפי צעירות, טמונה עמוק במסרים ובמילים של חלק משיריו (״גיל זה רק מספר, לחגוג זה שום דבר״). כולם מנסים להבין, האם אפשר להמשיך להלל ולשבח, מוסיקאי בעל כשרון נדיר, גם כשמדובר בסוטה מין?

לשרוד את אר.אי קלי צילום יחצ

פרקים 1+2 מספרים את סיפור עלייתו ונישואיו ב-1994 לזמרת אליה בהיותה בת 15 בלבד, פרקים 3 ו-4 עוסקים במשפט שהתנהל מולו ב-2008 בו הואשם קלי בצילום והחזקת פורנוגרפיית ילדים וזוכה בשל היעדר עילה לצווי החיפוש בביתו ואילו פרקים 5 ו-6 מביאים טענות חדשות כלפיו מצד הורים שטוענים שהוא מחזיק את בנותיהן, חלקן בנות 14 בלבד, בתנאים של "כת". אר.קלי, מכחיש את כל הטענות נגדו למרות העדויות הקשות.

בעקבות שידור הסדרה החל גל מחאה חדש בשם #muteRKelly להסרת המוזיקה שלו מאתרי המוזיקה ומהרשתות החברתיות. זמרים רבים שעבדו עימו, כמו צ'אנס הראפר, ג'ון לג'נד, סלין דיון, ובסופו של דבר גם ליידי גאגא, יצאו בהודעות גינוי והבטחה שלא יעבדו איתו יותר והרשויות בג'ורג'יה הודיעו על פתיחה מחדש של החקירה הפלילית כנגד הזמר.

לשרוד את אר. קלי צילום יחצ

לסיכום, הסדרה מייצרת שיח חשוב וביקורתי, על עולם הפופ והערצה העיוורת שאנו רוחשים לכוכבים, בלי לזכור שמדובר בבני אדם ובלי לשאול את עצמנו, רגע, מיהם בעצם האנשים האלה(?).

כוכבים- 5, סדרה חשובה!

מרלנה- מצומררת.

"לשרוד את אר.קלי" – בכורה (פרק ראשון) יום ראשון 3.3 בשעה 21:00 ב-yes דוקו  וב-STINGTVכל פרקי הסדרה יעלו ל-yes VOD ב-3.3