ביורק: "במאי מפורסם הטריד אותי מינית"

פרשת הארווי ויינשטיין מולידה גל חדש של עדויות של נשים מפורסמות על תקיפות מינית מצד במאים אחרים. כעת הזמרת ביורק חושפת כיצד לארס פון טרייר התעלל בה על הסט

בעוד שבהוליווד נחשפות עוד ועוד עדויות של שחקניות רבות, המגוללות איך חוו הטרדות ותקיפות מיניות על ידי המפיק ההוליוודי הארוי ויינשטיין, הזמרת האיסלנדית ביורק הצהירה בפוסט בדף הפייסבוק שלה כיצד במאי דני הטריד אותה מינית, השפיל והתעלל בה רגשית במסגרת צילומים לסרט שלו. ביורק לא מציינת את שם הבמאי אבל מאחר והיא עבדה רק בשני סרטים ועם במאי דני אחד בלבד, העונה לשם לארס פון טרייר, גולשים רבים עשו אחד ועוד אחד.

פון טרייר עבד עם ביורק בתחילת העשור בסרט "רוקדת בחשכה" והוא נחשב כבר שנים לבמאי שנוי במחלוקת, כזה שמסתבך עם כל מיני אימרות מקוממות ומתנצל אחר כך ("אני לא אנטישמי ולא נאצי") ואף נתפש כשונא נשים מובהק בעקבות התפקידים הראשיים הנשיים בסרטיו שמציגים אותן כאומללות, דיכאוניות, קורבנות מין וכו'. ביורק מודה שאומץ ליבן של השחקניות שיצאו נגד המפיק ההוליוודי עוררו בה השראה לצאת עם הניסיון המר שלה בתעשיית הקולנוע.

ביורק

הזמרת לא פירטה בדיוק איך ההטרדה המינית באה לידי ביטוי, בניגוד לשחקניות ההוליוודית שתיארו באופן ציורי את השתלשלות האירועים עם הארווי ויינשטיין אבל היא שמה דגש על התחושה המנוכרת והקשה שהרגישה על הסט של הסרט:

"כשנכנסתי לתחום המשחק, היה ברור לי שההשפלה שחוויתי והתפקיד שמילאתי כישות נטולת-חשיבות ומוטרדת-מינית היא הנורמה. התפקיד הזה היה חקוק בסלע בקרב הבמאי וצוות מקצועי של עשרות אנשים שאיפשרו ואף עודדו זאת. ברגע שסירבתי לבמאי באופן עקבי, הוא העניש אותי אותי ויצר עבור הצוות שלו אשליה משכנעת בה מוסגרתי בתור 'הקשה והבעייתית'. הודות לכוח שלי, הצוות הנפלא שלי והעובדה שלא היה לי מה להפסיד – כי לא היו לי שאיפות להתקדם בעולם המשחק, עזבתי את הסט והתגברתי על החוויה הזאת כעבור שנים".

לטענת ביורק, היא התעמתה עם הבמאי על התנהגותו, מה שיצר להערכתה שינוי לרעה ביחס כלפיה. היא מוסיפה שלמרות שהקריירה שלה לא נפגעה בעקבות הפרשה, שחקניות אחרות שעבדו איתו כנראה סבלו מהשלכות ארוכות טווח.

"הבמאי היה מודע ל'משחק' הזה ואני בטוחה שאת הסרט שביים אחריו יצר בעקבות הניסיון איתי, מאחר והייתי הראשונה שהתנגדה לו ולא אפשרה לו לחמוק מזה".

בסוף ההצהרה שלה, הזמרת קוראת לכולם לפעול ולהפסיק את מעגל האימה ומזכירה לכולם שיש כעת גל של שינוי בעולם. ללא ספק, גל העדויות של כוכבות איי ליסט על ההטרדות המיניות שחוו הוא שינוי מבורך בשיח. לאחר שנים רבות מדי של השתקה והפחדה, נשים קיבלו לגיטימציה לספר מה עברו בחדרי חדרים של גברים חזקים ומשפיעים בתעשיית הבידור. הדרך המהירה בה המפיק החזק בבהירת הסרטים התרסק אמורה לנחם ולעודד נשים להיפתח ולהראות להן שהן יקבלו חיבוק תקשורתי וברנז'אי אם הן לא יחששו לדבר. אבל הבעיה עמוקה יותר מאדם כזה או אחר בעמדת השפעה. גברים עם כוח רב בידיים עדיין יטילו אימה על נשים אם לא יקרה שינוי חברתי עמוק יותר. עליהם להבין, אחת ולתמיד, שיהיו השלכות חמורות להתנהגותם הבזויה – גם שנים אחרי.

הנה הסטטוס המלא של ביורק: