אירוע התרבות של השנה: פסטיבל אשה 2017

האירוע התרבותי יתקיים השנה בין התאריכים 25-22 במרץ במדיטק חולון ובבתי תושבות העיר. בשנה זו יובאו מגוון של יצירות והפקות, המוציאות לאור, אל המרחב הציבורי, את מה שהושתק ונדחק במוסיקה, בהומור וסאטירה, בכתיבה ובתנועה

פסטיבל אשה 2017, ביוזמת ובהפקת עיריית חולון, יתקיים השנה בין התאריכים 25-22 במרץ במדיטק חולון ובבתי תושבות העיר. בשנה זו יובאו מגוון של יצירות והפקות מיוחדות, המוציאות לאור אל המרחב הציבורי -את מה שהושתק ונדחק – במוסיקה, בהומור וסאטירה, בכתיבה, בתנועה, בפרפורמנס, בהתרחשויות קולנועיות ותיאטרליות.

אנו עדים לאחרונה למהלכים מרתקים של גילוי, חשיפה, פעולה ומחאה מצד נשים וגברים נגד תופעות של אפליה, התעללות, הטרדה והדרת נשים – בארץ ובעולם. בעקבות בחירתו של טראמפ לנשיאות, צעדת נשים בת מאות אלפי משתתפות ומשתתפים בניו יורק ובערים אחרות בעולם נגד פגיעה בזכויותיהן. ברוסיה, בטורקיה, באפריקה, בסוריה ובמדינות נוספות נשים עומדות על זכותן לדבר, למחות ולפעול נגד עוולות שונות. הפסטיבל יציג מגוון של יצירות חדשות והפקות מיוחדות שמשמשות כלי ביטוי עבור נשים, מול כל המגמות שמתרחשות כיום בעולם.

רוצות להגיע למופע של ההרכב OKO מברלין, הכולל 3 מוזיקאיות? מלאו את הטופס למטה ואולי תהיו בין הזוכות!

הרכב אוקו

גם השנה ולאור הצלחת השנים הקודמות, יתקיימו לצד מופעים באולמות, מפגשים ומופעים בבתי תושבות העיר, הלוקחות חלק פעיל בתכנית הפסטיבל. מברלין יגיע ההרכב הנש המסקרן,  OKO ("עין" ברוסית עתיקה) הכולל 3 מוסיקאיות ממקומות שונים בעולם: פטרה נחמטובה, בת לאם פולניה ולאב מצ'כיה, המתמחה במוסיקה טורקית ומנגנת בבגלמה (סאז), אמה גרינפילד, מאנגליה (שירה, חצוצרה וגיטרה) ומוס ביינון-ג'אקס מסידני שבאוסטרליה (שירה וכינור). השלוש משלבות מוסיקה פוליפונית מסורתית מאיזור הים השחור (רומניה, בולגריה, אוקראינה, סרביה ועוד) ועיבודים עכשוויים.  זהו מסע חיפוש אחר שורשים אוניברסליים מן הקולות המחברים אותנו אל האימהות הקדומות שלנו, דרך המורכבות של זהות עכשווית.

הנה התרשמות של ההרכב:

[youtube e14MZ29Fxss nolink]

מומלץ לראות גם את המופעים הבאים:

"בשם האם"- שירי חופש לפוסון ארדוגן (הולנד-טורקיה), השואב השראה מסיפורה של העיתונאית ולוחמת החופש הטורקיה פוסון ארדוגן שהקימה את תחנת ״הרדיו החופשי״ Radio Özgür. פוסון נחטפה לאור יום ברחוב באיזמיר ושהתה בכלא התורכי במשך 8 שנים במהלכן עברה עינויים ובמשך שנתיים לא ידעה אפילו מהו כתב האישום העומד נגדה. גם בן זוגה העיתונאי נאסר ובנם אקטש נותר לגדול עם סביו. הסיפור שלה, בו היא נלחמת לא לשתוק ולהמשיך לדבוק באמת, מתואר במכתב שכתבה בעצמה לבית הדין הבינ״ל לצדק שהוביל לקמפיין של 6 שנים שבסופן שוחררה. המופע ישלב קטעים ממכתבים שכתבה פוסון בזמן שהותה בכלא ושירים מקוריים. במהלך הערב תעלה לשיחה עם הקהל בשידור חי  פוסון ארדוגן מביתה שבהולנד.

"מרקש אקספרס" , אנסמבל זה יפתח את הפסטיבל עם הזמרת נעה בן שושן והם יארחו את ריימונד אבקסיס. אנסמבל זה יוצר גרוב ים-תיכוני עם השפעות ממוזיקה מרוקאית ואנדלוסית, בשילוב מוזיקה יוונית ומוזיקה ערבית קלאסית. במופע נשזרים שיריהן של הנשים הגדולות במוזיקה שלא הפסיקו ליצור ולהטביע את חותמן על התרבות: שירים מבית, שירים ממחזור החיים ושירים אישיים.

תשוקות

תשוקות", הצגה זו, יצירתה של שרון בורשטיין-ביצ'צ'י, תעלה בבכורה בפסטיבל והיא מוציאה לאור את כל מה שמושתק בהקשר לאימהות ויצירה. במרכז

שחקנית שזה עתה ילדה מתמודדת עם פיטורין בעקבות העובדה ש"כבר איננה נראית כמו שצריך" . בכנות ובאומץ, באמצעי מבע משולבים בווידאו, טקסטים משיחות סמס, מצלמה במעגל סגור ועוד, משתפת שרון בתחושות וחוויות שלא מדברים עליהן ויוצרת חוויה מרגשת ומעוררת הזדהות.

"המורדות" – מופע חדש ומיוחד לפסטיבל מאת המוסיקאית ודיג'י אליוט, המוכרת גם כפוליאנה פרנק (הזכורה מהלהיטים "זיוה", "גיבור בצבא ההגנה" ועוד) – תבצע לחנים חדשים לאסתר ראב, עדי קיסר, פט פארקר, המשוררת היזידית-עיראקית ליילא חמו, המשוררת הבריטית-סומלית ווארסאן שייר, ופרשנויות חדשות לבילי הולידיי, איה כורם, פטי סמית', נינה סימון ואחרות. אליוט תנגן על מגוון כלים ועמדת דיג'יי ותלווה בנגניות – יוצרות מוכרות בזכות עצמן – עינב ג'קסון כהן ועידית מינצר.

אליוט

המופע "גולסא", מביא את המוזיקה ושירת הנשים היהודית מתימן לקדמת הבמה. המוזיקה והשירה אפשרו לנשים שלרוב נישאו, בניגוד לרצונן, לגבר מבוגר מהן בשנים רבות וחיו חיים של עבדות וסבל, ליצור לעצמן מפלט בדמות עולם רוחני, יצרי ומיסטי. השירים, המושרים בקולו של גבר, יוצרים פסקול ייחודי הנותן פרשנות חדשה לעולמה הרוחני של האישה בתימן ולוקח את הקהל למסע אל תוך עולם של מקצב, מחול, תשוקה, תפילה וגעגוע אל החופש.

רוצות להגיע למופע של OKO? ההרכב יגיע לראשונה לישראל במסגרת פסטיבל אשה בחולון (22 -25 המרץ) ויעלה שני מופעים: 23.3 בשעה 20:30 בדיטק חולון וב-24.3 בשעה 20:30 במדיטק חולון.

מלאו את הטופס וציינו לאיזה מועד: