איך להיפרד מהטלפון ולקבל את חייך בחזרה?

כולנו מכורים בצורה כזאת או אחרת לשטן הקטן שלוכד את תשומת לבנו ולא מאפשר לנו להתחבר עד הסוך לסביבתנו. ספר חדש מעניק לנו טיפים לחיים שפויים בלי הטלפון

איך להיפטר מהסמאטרפון שלכם הוא מסמך מרתק הבוחן את מערכת יחסינו עם המכשיר ששינה לחלוטין את חיינו בכל אספקט שהוא תשעה מתוך עשרה אנשים מודים שהם מכורים לטלפון החכם שלהם! המכשירים החכמים האלה השתלטו על חיינו: אנחנו בודקים אותם כשאנחנו מתעוררים והם הדבר האחרון שאנחנו מניחים ליד המיטה כשאנחנו הולכים לישון.

בואו נבהיר משהו כבר בהתחלה: מטרת הספר הזה (בהוצאת מודן) אינה לגרום לכם להשליך את הטלפון שלכם מתחת לגלגלי מכונית דוהרת. בדיוק כמו שפרידה מאדם קרוב אין פירושה הימנעות ממערכות יחסים עם בני אדם, כך ״פרידה״ מהטלפון אין פירושה המרת מסך המגע שלכם בטלפון חוגה. אחרי הכול, יש לנו הרבה סיבות לאהוב את הסמארטפונים שלנו. הם מצלמות. הם די־ג׳יי. הם מסייעים לנו לשמור על קשר עם בני משפחה וחברים והם יודעים את התשובה לכל שאלת טריוויה שנעלה אי־פעם בדעתנו. הם מעדכנים אותנו על מצב התנועה בכבישים ועל מזג האוויר

הצפוי. הם שומרים את יומן הפגישות ואת רשימת אנשי הקשר שלנו. סמארטפונים הם כלי עבודה מדהימים. אבל יש בסמארטפונים גם משהו שגורם לנו להתנהג כמו טמבלים. רובנו מתקשים לצלוח ארוחה, סרט או אפילו אור אדום ברמזור בלי להעיף מבט בטלפון. בהזדמנויות הנדירות שבהן אנחנו שוכחים בטעות את הטלפון בבית או בעבודה, אנחנו ממשיכים לשלוח אליו יד בתנועה אינסטינקטיבית, ונתקפים חרדה מעצם ההיזכרות שהטלפון לא שם. אם אתם ככל בני האדם, הטלפון שלכם מונח בהישג ידכם ברגע זה ממש, ועצם אזכורו גורם לכם לרצות לבדוק בו משהו. מבזק חדשות למשל. או הודעות. או מיילים. או מזג אוויר. או כל דבר בעצם.

.טלפון כריכה ספר צילום מסך

.

לכו על זה. ואחר כך חזרו לעמוד הזה, ותבדקו איך אתם מרגישים. אתם רגועים? ממוקדים? נוכחים? מרוצים? או שאתם מרגישים מעט מפוזרים ולא שקטים, שרויים במין דריכות עמומה לא ברורה? היום, לאחר מעט יותר מעשור מאז שהסמארטפונים נכנסו לחיינו, אנחנו מתחילים לחשוד שהשפעתם עלינו אינה רק חיובית. אנחנו מרגישים עסוקים אך לא יעילים. מחוברים אבל בודדים. אותה טכנולוגיה שמעניקה לנו חירות עלולה לשמש גם ככבל קושר ומגביל. ככל שאנחנו נעשים יותר קשורים מתחדדת השאלה מי בעצם השולט. התוצאה היא מתח משתק: אנחנו אוהבים את הטלפונים שלנו, אבל לעיתים קרובות שונאים את ההרגשה שהם מעוררים בנו, ונראה שאיננו יודעים מה לעשות בנידון.

הבעיה אינה נעוצה בסמארטפונים עצמם. הבעיה טמונה ביחסים שאנחנו מנהלים איתם. הסמארטפונים חדרו לחיינו במהירות כה רבה ובצורה כה גורפת, שמעולם לא עצרנו לחשוב איך אנחנו באמת רוצים שיחסינו איתם ייראו, או אילו השפעות והשלכות עשויות להיות ליחסים האלה על חיינו.

מעולם לא עצרנו לחשוב מה בסמארטפון משפר את הרגשתנו ומה גורם לנו להרגיש רע. מעולם לא עצרנו להקדיש מחשבה לשאלה למה כל כך קשה לנו להניח את הסמארטפון בצד או מי מרוויח מכך שאנחנו לוקחים אותו ליד. מעולם לא עצרנו לחשוב מה השפעתן של כל שעות ההתעסקות בסמארטפון על המוח שלנו, ולא בדקנו אם המכשיר שתויג כאמצעי שמחבר בין אנשים אינו מרחיק אותם זה מזה.

הכוונה ב״פרידה״ מהטלפון שלכם היא להעניק לכם הזדמנות לעצור ולחשוב. ה״פרידה״ נועדה לאפשר לכם לבחון אילו חלקים במערכת היחסים שלכם עם הטלפון עובדים טוב – ואילו לא; לעזור לכם להציב גבולות בין החיים המקוונים און־ליין לשאר העיסוקים שלכם; לגרום לכם להיות מודעים לאופן שבו אתם משתמשים בטלפון ולגורמים לכך, ולהכיר בעובדה שהטלפון מתמרן את המשתמשים בו; לאפשר לכם לפוגג את השפעות הטלפון על המוח שלכם; ולבסוף, לאפשר לכם לתעדף מערכות יחסים בחיים האמיתיים על פני אלה שמתקיימות על מסכים.פרידה מהטלפון שלכם פירושה להעניק לעצמכם את המרחב, החירות והכלים הנחוצים כדי ליצור איתו מערכת יחסים חדשה וארוכת טווח, כזאת שתשמר את מה שאתם אוהבים בטלפון ותיפטר ממה שלא. במילים אחרות, מערכת יחסים שתגרום לכם להרגיש בריאים ומאושרים, מערכת יחסים שבה השליטה נמצאת בידיכם.

אישה סמרטפון שאטרסטוק  Cookie Studio

בספרה השנון והמעמיק מציעה קתרין פרייס תוכנית עבודה מסודרת ומנומקת לבחינה מחדש של מערכת היחסים שלנו עם הטלפון החכם, והתאמתה לצרכים ולדרך החיים שלנו. המכשירים החכמים האלה השתלטו על חיינו: אנחנו בודקים אותם כשאנחנו מתעוררים והם הדבר האחרון שאנחנו מניחים ליד המיטה כשאנחנו הולכים לישון. בספר מציעה קתרין פרייס תוכנית עבודה מסודרת ומנומקת לבחינה מחדש של מערכת היחסים שלנו עם הטלפון החכם, והתאמתה לצרכים ולדרך החיים שלנו. הקדישו רגע מחשבה לדברים הבאים:

אמריקאים בודקים את הטלפון שלהם כ-47 פעמים ביום. בשכבת הגיל 24-18 הממוצע עומד על 82. בסך הכול המספר מצטבר ליותר מ-9 מיליארד בדיקות טלפון בכל יום. האמריקאים מקדישים בממוצע למעלה מארבע שעות ביום לטלפון. זה מצטבר ל-28 שעות בשבוע, 112 שעות בחודש או 56 ימים מלאים בשנה. קרוב ל-80 אחוז מהאמריקאים בודקים את הטלפון שלהם בתוך חצי שעה מרגע היקיצה. מחצית מאיתנו בודקים את הטלפון באמצע הלילה. בקרב בני 34-25 הנתון עומד על למעלה מ- 75 אחוז. בגלל השימוש המרובה בטלפון אנו גורמים לעצמנו פגיעות פיזיות שנובעות ממאמץ יתר חזרתי, כמו כאבי שרירים, בעיות צוואר ועמוד שדרה, ״מרפק סלולרי״, ״צוואר הקלדה״ וכן הלאה.

יותר מ-80 אחוז מהאמריקאים מדווחים כי הם מחזיקים את הטלפון שלהם לידם ״כמעט כל הזמן במשך היום״. כחמישה מכל עשרה אמריקאים מסכימים לקביעה: ״אני לא יכול לדמיין את חיי בלי הסמארטפון״. כאחד מכל עשרה אמריקאים בוגרים מודה שהוא בודק את הטלפון בזמן הסקס. כן, באמצע הסקס.

לצד הסברים ותחקיר מעמיק  נותנת פרייס כלים מעשיים שיאפשרו לנו להפרד מהטלפון שלנו – רק כדי לאמץ אותו מחדש לחיקינו, הפעם בתנאים שלנו ומתוך בחירות מודעות לדרכים ולמינונים שבהם אנחנו רוצים לעשות בו שימוש. הממצאים שפרייס מביאה מטרידים עד מכאיבים  ומבקשים בחינה מחודשת של מערכת יחסינו ההדוקה עם המכשיר החכם הזה ממצאיה מראים  שאנו לגמרי מתוכנתים ונמצאיםבמצס של התניה המשבש את מצב התודעה שלנו אנחנו ומופעילים באופן מתוחכם על ידי המעצבים והמתכנתים של הסמאטרפון.

** הטקסט לקוח מהספר "איך להיפטר מהסמארטפון שלכם" (הוצאת מודן) מאת קתרין פרייס