הבלוג של קרין מילשטיין

הכל אפשרי …corny

סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)

עדכונים:

פוסטים: 730

החל מדצמבר 2013

אורוול חוזה עולם דיסטופי, עולם בו חיים תחת עיני האח הגדול, עולם עם שלטון אבסולוטי, שאפילו אסור לפרט “לבגוד” בו במחשבותיו. היכן שלא תהיה, ומה שלא תחשוב, יהיה מי שיפקח עליך…

21/05/2019

1984

במלאת שבעים שנה לפרסומו הראשון של הרומן הדיסטופי של ג’ורג’ אורוול, הוצאת עם עובד יוצאים עם תרגום חדש. הרומן ראה אור לראשונה ב-1949, ובו חוזה אורוול את עתיד האנושות ב-1984.
העולם אותו הוא חוזה, כפי שציינתי הוא דיסטופי, ההיפך מאוטופי. זהו עולם בו על חיים תחת עיני האח הגדול, עולם עם שלטון אבסולוטי, שאפילו אסור לפרט “לבגוד” בו במחשבותיו. היכן שלא תהיה, ומה שלא תחשוב, יהיה מי שיפקח עליך ואף ילשין עליך. השלטון מבוסס על פחד ועל טרור.

מיום שבלעה רוסיה את אירופה וארצות הברית את האימפריה הבריטית כבר התקיימו הלכה למעשה שתי המעצמות הקיימות, אירסיה ואוקיאניה. השלישית, מזרסיה, התגבשה כיחידה רק מקץ עשור נוסף של לחימה חסרת מיקוד. הגבולות בין שלוש מדינות- העל שרירותיים במקומות מסוימים, ובמקומות אחרים הם משתנים לפי תהפוכות המלחמה.
החיים בעולם זה, הם חיים תחת מלחמה מתמדת. המגינות נלחמות אחת בשניה באופן תמידי, אך האנשים החיים בכל מדינה, אינם יודעים מה מתרחש בשאר המדינות.
הממשל בכולן הוא טוטליטרי. השמים הם אותם שמיים לכולם, באירסיה, במזרסיה וגם באוקיאניה. אבל גם האנשים מתחת לשמיים זהים עד מאוד זה לזה- בכל מקום, בכל רחבי העולם, אנשים שאינם יודעים שהאחרים קיימים, אנשים של חומות של שנאה ושקרים מפרידות ביניהם ולמרות זאת הם כמעט זהים זה לזה- אנשים שמעולם לא למדו לחשוב .
גיבור הספר הוא וינסטון אשר מתגורר תחת השלטון של אוקיאניה. וינסטון, חבר במפלגת השלטון, אך עדיין לא “נכבש” מחשבתית על ידיו. וינסטון מחליט לכתוב יומן, דבר האסור בתכלית האיסור.
הוא יודע, שבכל מקרה, משטרת המחשבות תתפוס אותו. הוא כבר פשע; גם אילולא הציב את העט על הנייר, הוא כבר ביצע את הפשע המהותי, הפשע שכל הפשעים האחרים מוכלים בו. “פשעחשב”, כך קראו לזה. פשעחשב הוא לא דבר שאפשר להסתיר לעד. אולי תחמוק מגילוי תקופת- מה, אולי אפילו שנים, אבל במוקדם או במאוחר יתפסו אותך.
זה תמיד קורה בלילה- כל המעצרים תמיד נעשים בלילות. אתה נקרע משינה, יד גסה מטלטלת את כתפיך, אורות מעוורים, טבעת פרצופים קשוחים סביב המיטה. ברובם המכריע של המקרים אין משפט אין כל דיווח על המעצר. אנשים פשוט נעלמים, תמיד בשעות הלילה. שמך נמחק מהרישומים, כל תיעוד של כל מה שעשית אי-פעם נמחה, העובדה שהתקיימת פעם מוכחשת ואז נשכחת. אתה מבוטל, מאוין: “מאיידים” אותך, זה הניסוח הרגיל.

תמיד העיניים צפו בך והקול עטף אותך. בשנתך ובקומך, בעבודה ובשעת האוכל, תחת קורת גג ותחת כיפת השמיים, בשעת רחצה ובשעת שינה- אין מנוס. אין לך דבר שהוא שלך, חוץ מכמה סנטימטרים מעוקבים בתוך הגולגולת.

בספרי ההיסטוריה של המפלגה הוצג האח הגדול כמנהיג המהפכה ומגינה מאז ראשית ימיה. מעלליו נדחקו בהדרגה לאחור בזמן, ועכשיו כבר חדרו לעולם האגדי של שנות הארבעים והשלושים. לא הייתה כל דרך לדעת כמה מהאגדה בזאת נכון וכמה מומצא… אנשים עמלו כדי לשנות באופן תמידי את התיעוד מהעבר לטובת האינטרסים של האח הגדול. הזיוף היום-יומי של העבר, המבוצע במיניסטריון האמת, נחוץ ליציבות המשטר לא פחות ממלאכת הדיכוי והריגול שמתבצעת במיניסטריון האהבה.

מטרתו של שיחדש היא לצמצם את טווח המחשבה. לכל מושג שאפשר להזדקק לו תהיה מילה אחת ויחידה, שמשמעותה מקובעת בקשיחות וכל המובנים המשניים שלה נמחקו ונשכחו. משנה לשנה יהיו פחות ופחות מילים, ותחום המודעות ילך ויצטמצם. המהפכה תושלם כשהשפה תהיה מושלמת.
לא תהיה שום מחשבה. אורתודוקסיה פירושה ל לחשוב- לא להזדקק למחשבה. אורתודוקסיה היא אי- הכרה.

עולמו של וינסטון משתנה, כשהוא מנהל קשר אהבה עם אישה צעירה בשם ג’וליה. בעולם שלו, אהבה, תשוקה ויחסי מין, שלא למטרת רבייה, אסורים. השלטון האמין, שהאהבה פוגעת בנאמנות למפלגה. בהמשך, השניים מחליטים להצטרף לקבוצת “מורדים”, ומוכנים להקריב לשם כך את חייהם. אבל לא את אהבתם.
בלילה אחד, השניים נתפסים על ידי הרשויות. מהיעלה בגורלם של השניים? האם הם “יאויידו”? האם הם יבגדו אחד בשני?

הרומן יוצר אצל הקורא אי נוחות רבה ואף תחושת פחד וחרדה. האם באמת יכול להתקיים עולם כזה? לצערנו תיאורו של אורוול, לא רחוק מהמציאות שהתקיימה בחלק מהמקומות בעולם. ואולי מתקיימות כיום בחלק אחר.
הרומן מזכיר לי את “המשפט” של קפקא, אשר ראה אור כעשרים שנה לפני רומן זה. הוא מתאר את אותו חוסר האונים של היחיד בתוך מערבולת חברתית, שיש בה בדידות , ניכור ופחד.
אורוול מעלה בספרו גם סוגיות של שליטה בבני האדם, למשל באמצעות השפה. המילים שיש בכל שפה, הן אלו הקובעות את תפיסת עולמם של הדוברים אותה, כי אלו המונחים היחידים הידועים להם. לפיו, ברגע שהשפה תשתנה, המהפכה תושלם.
השלטון שולט מחשבתית בבני האדם, בזיכרון הקולקטיבי וברגשותיהם.

האם חזונו של אורוול יתממש בעתיד בכל העולם?

מקווה מאוד שלא…

מאחלת לכם קריאה מעניינת!

XOXO

אחת שיודעת ;-)

עוד מהבלוג של קרין מילשטיין

תצוגה מקדימה

פסטיבל אשה בחולון 2016- ללא מחיצות, קרוב לעין , ללב ולנשמה

אדווה ירמיהו ,פלמנקו. צילום:מיכל מנצר כאישה, זה כייף שיש יום אחד עבורנו. אבל לא פחות חשוב איך נתייחס ליום זה. יום האישה הבינלאומי מצוין בעולם כולו בתאריך ה-8 במארס. יום זה...

תצוגה מקדימה

המסע המופלא שלי בקווסטומניה- מתחם חדרי הבריחה הגדול בישראל

חדרי בריחה הם חדרי משחק אמיתיים, אליהם נכנסים בקבוצה קטנה ומטרת המשחק לפתור כתב חידה, כאשר באמצעות הפיתרון ניתן להיחלץ מהחדר . המשחק אורך עד שעה וכמובן שהמטרה היא להימלט...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

"LITTLE BLACK DRESS"- מופע מוזיקלי של 'ENGLISH ON STAGE'

צלם: הרשל גוטמן המופע "LITTLE BLACK DRESS" הינו מופע מוזיקלי, שבבסיסו שמלה שחורה, המשתנה בהתאם לכל אחת שלובשת אותה (כי כל אחת שונה ומיוחדת) ובהתאם לאקססוריז שלובשים איתה. וכמו...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה