הנשים החרדיות כובשות את עולם העסקים

טובי דיקמן היא יזמת ומנכ"לית מכללה חרדית ללימודי עיצוב והיא חלק מגל הולך וגובר של נשים חרדיות שמובילות שינוי

הנשים החרדיות יוצאות מהמטבח

התדמית של האישה החרדית הכנועה, הניצבת בשולי המטבח, מבשלת מגהצת מכבסת ומגדלת את ילדיה, שייך לעולם של אתמול. בעולם של היום, הנשים החרדיות הפכו לכוח מוביל במגזר. אחת מהיזמות החרדיות המובילות היא טובי דיקמן אישה חרדית יזמית ומנכ"לית של מכללה חרדית ללימודי העיצוב.

"הנשים החרדיות משכילות יותר מהגברים, שכן הן רוכשות השכלה כללית בבתי הספר, הן בדרך כלל מפרנסות יחידות או לפחות עיקריות, והן כבר מזמן לא רק עקרות בית. וזה לא שהן מותירות את הזירה לגברים, הן מחלקות את זמנן בין עבודה לבית. בסיום עבודתן הן פונות לקריירה השנייה, או אולי הראשונה בחשיבותה מבחינתן, ניהול משק הבית", אומרת דיקמן.

על פי נתונים רשמיים, חל זינוק של ממש במספר הנשים החרדיות העובדות. אופי התעסוקה של הנשים החרדיות עובר גם הוא שינוי. אם בעבר התמקדו הנשים החרדיות בעיקר בתחום ההוראה, כיום ניתן למצוא אותן בכל תחומי החיים. כרואות חשבון מהנדסות היי-טק; סוכנות ביטוח; מעצבות ועוד.

נשים חרדיות בכנס יוצרים ומעצבים

פריצת הדרך של הנשים החרדיות לא מסתכמת רק בעבודתן כשכירות. בשנים האחרונות ניתן לראות יותר ויותר נשים חרדיות המקימות עסקים עצמאיים. אחת הסיבות לפנייה לעולם התובעני והקשה של העצמאים, קשור בצורך של האישה החרדית לשלב בין קריירה לאימהות. כך למשל ניתן לראות כיום חרדיות שמנהלות משרדי ראיית חשבון, חברות היי-טק ועוד.

נשים חרדיות רבות מנהלות עסקים קטנים שיש בהם לעיתים עובדת אחת או שתיים. מדובר בדרך כלל בעסקים אותן הן מנהלות מהבית כמו עיצוב גרפי; בניית אתרים או עריכת וידיאו.

טובי דיקמן והשרה גילה גמליאל

מחזון להגשמה

"אני שמחה להיות חלק מקהילת העצמאיות החרדיות" אומרת טובי דיקמן. "בשנת 2007 חיים (בעלי) ואני ניהלנו ביחד סטודיו לעיצוב גרפי מהבית, רצינו להתייעץ עם קולגות מהמגזר החרדי, גם בשעות הקטנות של הלילה, ולא מצאנו. החלטתי להקים פורום אינטרנט למעצבים חרדים, שפעל תחת 'הייד פארק. מספר המשתמשים הגדול והפעילות האינטנסיבית בפורום יצרו אצלי את התובנה שיש פה 'סטארט-אפ'. הלכתי לבנק הגשתי בקשה להלוואה עבור רכישת שרת, והקמתי ביחד עם בעלי את פורטל האינטרנט 'פרוג', פורטל מקצועי ליוצרות ומעצבות מהמגזר. כיום חברים בפורטל כ-40,000 משתמשים, רובן הגדול יש לציין נשים".

"הפורטל היווה בסיס להקמתה של המכללה החרדית הראשונה ללימודי העיצוב במגזר החרדי, אותה הקמתי ביחד עם בעלי, בשנת 2010. בראשית דרכה של המכללה פתחנו כיתה אחת בבני ברק. כיום מונה המכללה כ-1,000 תלמידות ותלמידים בבני ברק ובירושלים. כשני שליש מהם נשים ושליש גברים שלומדים במגמות של עיצוב גרפי; איור; עיצוב פנים וציור", מספרת דיקמן, המכהנת כמנכ"לית מכללת 'פרוג'. "אנחנו דואגים להשמה של הבוגרות והבוגרים ולשילובם בשוק העבודה" היא מדגישה.

תחרות עיצוב כרזות בכנס יוצרים ומעצבים

מהי נקודת השיא של הקריירה שלך בקידום עצמאיות חרדיות במגזר?

"בשבוע שעבר, הייתה לי הזכות להוביל כנס של כ-5,000 יוצרים מעצבים ואמנים, רובן הגדול נשים חרדיות, שעזבו את העסק שלהן את מקומות העבודה, ובאו לרכוש כלים לקידום העתיד המקצועי שלהן. בכנס

שהתקיים במרכז הקונגרסים בבנייני האומה בירושלים, ראיתי את העוצמה של הנשים החרדיות, שפורצות לעצמן דרך בעולם העסקים, בלי לוותר על עולם הערכים שלהן. במהלך הכנס עשינו תחרות כרזות של יוצרים ומעצבים, במחאה הלנת השכר לעצמאים. את המקומות הראשונים ולא במפתיע, תפסו הנשים, שהכרזות הקריאטיביות שעיצבו זכו לאהדת הקהל".

איך מתייחסים בתקשורת בחברה החרדית למוביליות שלך כאישה?

"בתקשורת החרדית, שכותבים על המכללה שלנו, או על פורטל האינטרנט שלנו, מעדיפים מטעמי צנזורה, להציג את חיים בעלי כמנהל. אני מתייחסת לזה תמיד בהומור. חיים לעומת זאת, בוחר בכל מפגש שיש לנו, לעשות סדר. "זאת המנהלת" הוא אומר. כיום אני מנהלת בהצלחה כ-50 מרצים רובם מהמגזר הכלכלי, שרואים בטבעיות את העובדה שאישה חרדית מנהלת מכללה ללימודי עיצוב. אין ספק שלפני שנים לא רבות, זה היה מחזה לא שגרתי לראות אישה בתפקיד כזה, ואני שמחה שאני אחת מאלו שמובילה את השינוי בתחום במגזר שלי".

נשים חרדיות מובילות שינוי

 

** טובי דיקמן היא בת 37 יזמית פורטל האינטרנט ומנכלי"ת המכללה ללימודי העיצוב 'פרוג'

צילום: שמוליק וינרייך p360, יוסי שוואב, מירי כהן, רחלי הלפרין