פיתוח עסקי עם מודעות חברתית – יש חיה כזו

פז גלזר עוזרת לעסקים קטנים ובינוניים לשלב בין אחריות חברתית להגדלת המכירות ויצירת מיתוג חיובי. העסקים הראשונים שהצטרפו לפרוייקט כבר קוצרים את הפירות וכולם יוצאים מורווחים

הכותבת היא פז גלזר, יזמת 'פיתוח עסקי עם מודעות חברתית'.
אני זוכרת את אותו אחר הצהריים, השמש נכנסה דרך חלונות החדר בביתי השקט בכפר, אך בתוכי חשתי דחיפות ולחץ לקחת דף ועט ולכתוב את סיפור חיי.
"זה לא חלום וגם לא מילים שיוצאות מפי בעודן מותירות שובל של תקוות בלתי ממומשות. זהו סיפור חיים – החיים שלי כמו שהייתי רוצה בגילי מלא המרץ ומלא המחשבות, לקיים את חיי בעתיד הקרוב יותר והקרוב פחות. אחת הכותרות הגדולות שילוו את המסלול תהיה "תרומה" לכל מה שסובב אותי – במעגל הקרוב יותר או הרחוק (עד למדינות אחרות בתקופות מסויימות). זהו הדבר שאסור לי לשכוח לא משנה מה."
(פז בת ה-16 25.10.2001)

פז גלזר צילום אלבום פרטי

עשייה יום יומית שהפכה למודל

הייתי בת 16 כשהמילים הללו כמו יצאו מתוכי בלי אבחנה, משרטטות את מה שיהפוך למסלול חיי.
הבית בו גדלתי והוריי המופלאים הדגישו את חשיבות העשייה החברתית מאז שאני זוכרת את עצמי.
אבי, מנסה לסייע לחבר חדש בעבודה, עולה מרוסיה שהשפה העברית ואתגרי החברה הישראלית מציפים אותו, מגיע הביתה מאוחר מפני שרצה לבלות מספר שעות עם משפחת העולים בביתה החדש.
אמי, מנסה להיאבק ברשויות הרווחה בעודה שומעת את השכנה שלנו סובלת מנחת זרועו של בעלה, מתעקשת להתריע ולספר לגורמים שונים על האלימות.
רגעים קטנים שנחרטו בי, עשייה יום יומית שהפכה למודל עבורי- לא להתעלם מחוסר צדק, לפעול באמצעים העומדים לרשותי ולנסות לשפר את חייהם של כל אותם האנשים הזקוקים לעתים לאדם שיראה אותם, באמת.
כבר כנערה מצאתי את עצמי עסוקה ביצירה מוסיקלית ובעשייה חברתית בלתי פוסקת כמדריכה בתנועת "הצופים" במסלול ישיר לשנת שירות. תמיד אהבתי אנשים.
כל אדם שהכרתי הפך לעולם שלם בו רציתי להתעמק, להכיר כל רצון, פחד ולנסות להתגבר ולצמוח ביחד.
מה שנראה עבורי כמובן מאליו – משפחה תומכת ומכילה, קבלה ועידוד אינסופי מצד הוריי, קיבל תפנית בהגיעי לעיר הגדולה. בתל אביב נחשפתי לאנשים רבים מרקעים שונים, כאלו שגדלו במשפחות שלא תמכו וסיפקו כר פורה לצמיחה כפי שהכרתי מילדותי אך למרות זאת, רבים מהם הפכו לחבריי ולשותפיי לפרויקטים ויוזמות שונות לטובת החברה.

מגרש משחקים חדש

העיר הפכה למגרש המשחקים החדש שלי וכבר בגיל 20 הפכתי לעצמאית. פתחתי עוסק פטור והתחלתי בקריירה מקצועית כמוסיקאית ויזמת חברתית מן המניין.
לפני עידן הפייסבוק, את הנגנים המלווים "חטפתי" בסוף הופעות של אחרים, את ההופעות קבעתי לעצמי בבארים חשוכים כשחברה אחת מעצבת לי פוסטרים והשניה לוקחת את דמי הכניסה מהאורחים.
במהרה הבנתי שעולם היצירה וההופעות לא פשוט ודורש ידע רב בשיווק, הפקה ויחסי ציבור וחברים טובים בעולם הגרפיקה והעיצוב הם תמיד מצרך מבוקש.
אחרי שרכשתי את כל הכלים רציתי לחלוק אותם עם מוסיקאים ומוסיקאיות מתחילים. כך נולדו ערבי קונספט שונים, ערבי אומנות בת השגה ולבסוף, פרויקט "מקורית" שנולד מתוך הרצון שלי לאגד את הנשים המוסיקאיות הנפלאות שהכרתי על במה אחת.
6 שנים בעולם המוסיקה כיזמת ופעילה חברתית הובילו אותי לרצון לעשייה נוספת. כך הגעתי לעולם העמותות. כמדריכה שיקומית הסתובבתי בשכונות מאתגרות ביפו ובדרום תל אביב, מבקרת אנשים עם מגבלה שכלית החיים בקהילה ומקבלים שירותים ממשרד הרווחה בניסיון מתמיד לשפר את איכות חייהם. הבתים בהם ביקרתי, העוני ואיכות החיים הבסיסית היכו בי. מה שנראה לי כברור מאליו הפך למותרות עבור אנשים שפגשתי בדרך. חוסר הנגישות לטכנולוגיה ותכנים הפריעו לי וניסיתי לקדם בכל דרך שעלתה בידיי את האנשים אותם ליוויתי במסגרת עבודתי.

הכשרה לבעלי מקצוע ביוזמת אתר טוב תודה (צילום: חגי הירשפלד)

כשנתקלתי במספר נשים מרשימות, מנהלות בתפקידים בכירים בקרנות חברתיות ובמשרד הרווחה, ביקשתי לשקף את המציאות הקשה אליה נחשפתי והרצון שלי לקדם באופן אישי את תחום הטכנולוגיה עבור אנשים עם מוגבלות. כל אחת מהמנהלות הבינה את הזדמנות הפז וקידמה אותי לבאה אחריה עד שמצאתי את מקומי בתפקיד ניהולי בפרויקט "הרשת החברתית הראשונה לאנשים עם מגבלה שכלית" מטעם עמותת אלין בית-נועם. כמנהלת מערכת הרשת החברתית ובעבודה צמודה עם מנהלת מכון המחקר שהיוותה השראה עבורי הצלחנו להגדיל את כמות המשתמשים באתר ולאפשר למאות אנשים עם מגבלה שכלית התפתחותית להכיר זה את זו ולהגדיל את קשרי החברות לראשונה ברחבי הארץ. ההבנה שאין דרך לקדם אוכלוסיות מוחלשות שכאלה מבלי להכיר את הנפשות הפועלות ברמה האישית היתה חשובה בשבילי.
כעובדת שכירה ועצמאית במסגרת העסק שלי, העמותות וארגונים חברתיים נוספים בהם לקחתי חלק בעשור האחרון הובילו אותי למחשבות רבות על הדרך להשפיע וליצור אימפקט חברתי משמעותי.

אחריות חברתית כאמצעי להגדלת מכירות ומיתוג חיובי

השילוב בין עסקים קטנים ובינוניים הנוקטים באחריות חברתית כאמצעי להגדלת מכירות ומיתוג חיובי, הפך בעיניי לדרך חדשה ובעלת השפעה מירבית על חיי החברה הישראלית ועל חיי הקהילה בה מתקיים כל עסק.
למודל החדש שיצרתי קראתי "מנגנונים חברתיים מניבים" ומיד חיפשתי את העסק הראשון שיאפשר לי לבצע את ניסוי הכלים ומדידת ההשפעה על החברה ועל העסק.
'טוב תודה', אתר בעלי המקצוע הפך למגרש המשחקים הרציני והראשון למודל. מנכ"ל אמיץ ושותפים שהחליטו לשלב ידיים ולצאת למסע של השפעה חיובית על החברה הישראלית דרך בעלי המקצוע המיוצגים באתר. "התו החברתי לבעלי מקצוע" יצא לדרך, הכשרות לבעלי מקצוע בשיתוף 3 עמותות במודל הכשרה המספק רווח לכל אחת מהעמותות תוך כדי קידום בעלי המקצוע המגיעים להכשרה ומקבלים קידום בשם המהלך.

אינסטלטור shutterstock By kurhan

בימים אלו אנו קוצרים את פירות ההצלחה בהכשרה נוספת היוצאת לפועל בימים אלו ממש, שיתוף פעולה להתנדבות בעלי מקצוע לראשונה בישראל דרך פלטפורמת ההתנדבות הדיגיטלית שהקימו 3 נשים מעוררות השראה בשם "הלפי".

כולי תקווה שכל בעלת עסק תשכיל לשלב עשייה חברתית כחלק מליבת העסק, תעורר השראה ותהפוך את הערך המוסף החברתי לגורם מרכזי בפעילות השוטפת. אני מצדי, אעשה הכל לסייע ולעודד מהלכים חברתיים שכאלה כחלק ממשימת חיי.

 ***

כסף וקריירה
איך להתנהל נכון כלכלית, איך לחסוך, איך לנהל את הקריירה, איך לקנות בחכמה, וגם דיווחים כלכליים שאסור לפספס