חלי טל, מהנדסת העיר שדורשת שוויון בשכר

יום בהיר אחד גילתה חלי טל ששכרה כמהנדסת העיר צפת נמוך משמעותית משכר בכירים אחרים בעירייה ושהיא היחידה ששכרה לא עומד בתנאי חוזר מנכ"ל. חלי החליטה לא לשתוק

מאת: עו"ד אורי טורקיה-שלס, מנהלת מערך הסיוע המשפטי בויצו ישראל

.

חלי טל היא אישה מצליחה. אחרי שנים של לימודים, צבירת ניסיון מקצועי והתגברות על המון מכשולים היא הגיעה לתפקיד הנחשק של מהנדסת העיר צפת. אחד מששת התפקידים הבכירים ביותר בעירייה. לא הזיז לה שכל שאר הבכירים הם גברים – היא אישה מוצלחת ושום דבר לא יעצור אותה.

חלי עבדה בתפקידה כמהנדסת העיר יותר משלוש שנים לפני שגילתה שההצלחה שלה מוכתמת באפליה מכוערת. אפליה רק בגלל שהיא אישה. ברגע אחד כל הכישרון והניסיון והאדם החזק שאת מתגמדים פתאום לשורה תחתונה אחת- את אישה.

היא התחילה את עבודתה כמהנדסת העיר צפת עוד בשנת 2014, הסכם ההעסקה שעליו חתמה קבע שהבסיס לתנאי העסקה ייקבע לפי חוזר מנכ"ל משרד הפנים בעניין שכר בכירים.

רק 3 שנים לאחר מכן היא גילתה שבאותו חוזר מנכ"ל מצוין שכר מינימלי למהנדסת העירייה ושהוא גבוה בהרבה מהשכר שהיא מקבלת. המנהלים שלה מעולם לא טרחו ליידע אותה על כך.

בירור מהיר שעשתה גילה שחמשת העובדים הבכירים ביותר בעירייה לצידה, כולם גברים, מקבלים את שכרם בהתאם להוראות אותו חוזר מנכ"ל וששכרם גבוה משמעותית משלה.

עובדים יחד, אבל הוא מרוויח יותר (צילום: שאטרסטוק / MIND AND I)

תארו לכן את הזעזוע שחשה אישה שמעולם לא עשתה לעצמה הנחות וטיפסה בסולם הדרגות בנחישות ובהרבה עבודה קשה ולפתע מגלה שגם היא, כמו רבות אחרות, נפלה קורבן לאפליה.

חלי החליטה להילחם על מה שמגיע לה ופנתה לעירייה בדרישה לעדכן את השכר.

צריך להגיד את האמת- מרבית הנשים שנתקלות באפליה בשוק העבודה משלימות עם המצב. לפעמים זה כי הן לא מודעות לזכויותיהן, אבל פעמים רבות הן פשוט לא מרגישות חזקות מספיק לצאת למסע של מאבק משפטי. וחשוב להגיד- זה מסע לא פשוט, לעיתים קרובות הוא עמוס אכזבות והכפשות.

במשך חודשים ניסתה חלי להידבר עם העירייה ולבסוף הבינה שהעירייה לא מתכוונת לתקן את דרכיה והדרך היחידה לקבל את מה שמגיע לה הוא להגיש תביעה.

חלי פנתה אלינו שנייצג אותה ובתאריך 15.5.18 הגישה ויצו ישראל תביעה לבית הדין לעבודה בשמה של חלי טל, בגין אפליה בשכר.

המקרה של חלי מזכיר לנו שוב את המצב החברתי העגום שבו פעם אחר פעם נתקלות נשים בפערי שכר עצומים בשוק העבודה. התופעה הזו לא ייחודית לנשים מוחלשות, לתפקידים או מקומות עבודה מסוימים אלא חוצה מגזרים, תפקידים ותחומים ומרימה את ראשה המכוער מול נשים מכל קצוות שוק העבודה, גם בדרגים הבכירים ביותר ואפילו ברשויות ציבוריות שאמורות לכאורה לשמור על החוק יותר מכולם.

בחודש מרץ האחרון, פרסמה ויצו את "מדד תקרת הזכוכית של ישראל". התוצאות עגומות. במרבית התחומים שנבדקו נשים מהוות רק שליש מנושאי התפקידים ולעיתים פחות מכך. פערי השכר הכלליים עומדים על 34% בין גברים לנשים והפער רק מתרחב כשמדובר בבעלות השכלה גבוהה ועצמאיות. נשים מהוות רק 34% מהמנהלים הבכירים במשק ורק 15% מכלל המנכ"לים בישראל. שכרן של מנהלות מול מנהלים עומד על 75% בלבד.

ברשויות המקומיות מדובר על הנתונים הקשים ביותר. רק 2% (!!!) מראשי הרשויות הנבחרים בישראל הן נשים. פערי השכר בין גברים ונשים ברשויות המקומיות עומד על 19%.

פערי שכר, כך זה נראה (אילוסטרציה: שאטרסטוק /  kang hyejin)

 

ויצו פועלת כנגד תופעת האפליה בשכר בכמה מישורים במטרה לחשוף את התופעה, לקדם את השיח בנושא, ליידע נשים על זכויותיהן ולהביא למיגור הפערים.

בפן הפרטני אנו מפעילות מערך סיוע משפטי שכולל 30 לשכות משפטיות שפזורות על פני כל המדינה וכן קו ייעוץ ארצי טלפוני לזכויות נשים בעבודה. במסגרת המענה בלשכות המשפטיות ובקו הייעוץ מקבלות נשים מידע וייעוץ באשר לזכויותיהן ומונחות כיצד הן יכולות לממש את זכותן בעניין שכר שווה ושלל נושאים אחרים.

בנוסף, כמו במקרה של חלי, אנו פועלות למיגור התופעה המכוערת של אפליה בשכר גם בערכאות משפטיות, באמצעות ייצוג אקטיבי בתיקים. אנו מאמינות שבתי המשפט יכולים וחייבים לקבוע סטנדרט התנהגות ראוי באמצעות אכיפה בלתי מתפשרת של החוק ולייצר הרתעה נגד מעסיקים שיפרו את החוק.להציג את הפוסט

לצד הפעילות בפן הפרטני, אנו מקדמות שינוי חקיקה שמטרתו לחייב מעסיקים לחשוף את נתוני השכר של עובדיהם והחלוקה המגדרית לתפקידים בתוך הארגון באמצעות דו"ח שנתי.

באמצעות פעילות מאומצת בכמה מישורים במקביל, אנו שואפות לייצר שינוי חברתי ולהביא את שוק העבודה למקום שוויוני והוגן יותר.

אנחנו מזמינות אתכן לפנות אלינו ולחלוק איתנו את הסיפור האישי שלכן בשוק העבודה. אם הופליתן בשכר או בכל דרך אחרת, יש מה לעשות.

קו הייעוץ של ויצו לזכויות נשים בעבודה 03-6923825 | הלשכות המשפטיות של ויצו

עו"ד אורי טורקיה שלס (אלבום פרטי)