להקים עסק בגיל 50 זה לא מאוחר מידי

חני פרנקל, מאמנת ויועצת קריירה לנשים מעל גיל 50 מספרת איך הכל אפשרי עם ההכוונה והייעוץ הנכונים, אפילו הקמת עסק בגיל 50

את מכירה את זה שאת נמצאת במקום לא נכון והדברים לא מסתדרים? שם הייתי לפני 5 חודשים, בטרם שסיימתי לעבוד בחברת שופרסל .

לפני 15 שנים הקמתי בחברת "שופרסל" את מחלקת קשרי לקוחות, המחלקה שמטפלת בכל פניות הלקוחות לחברת שופרסל והובלתי את החברה בשיתוף המנכ"ל, לשיפור תהליכי השירות כולל יוזמה לתהליכים לשיפור שביעות רצון הלקוחות.

בחודשים האחרונים, לפני שסיימתי לעבוד שם, הרגשתי שאני צמאה לעשות משהו אחר, משהו משמעותי ואחרי שיצאתי לחופשי, התחלתי לבדוק מה לעשות.

בתהליך הבירור נעזרתי בכמה קורסים של "מעוף", מערך השטח של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה, שהעיפו אותי גבוה. עברתי את קורס "יוזמים עסק", שם הכנתי את התוכנית העסקית שמהווה עבורי עד היום את המסלול והדרך שלי להצלחה. בעזרת קורס " עסקי בפייסבוק" הקמתי לפני חודשיים את הדף העסקי שלי והיום יש לי כבר קרוב ל-1,000 עוקבות ועם קורס "פייסבוק ממומן" למדתי לפרסם את הסדנאות שאני מעבירה בבית ציוני אמריקה. העברתי בינתיים 3 סדנאות לנשים מעל גיל 50 "איך אני מוצאת את הקריירה הבאה?" ובזכות היד המלווה של "מעוף" הצלחתי למלא את האולם בנשים שהגיעו דרך הפרסום בפייסבוק.

"עשיתי את השינוי בגיל 57 ואני בטוחה שכל אישה אחרת יכולה" חני פרנקל (צילום: מירי קלדרון)

אני מאמינה שיש לכל אחד ובמיוחד לנשים בינינו, ייעוד עם ניצוץ פנימי שרק מחכה לזהור. אז מה צריך לעשות על מנת להתחיל את התהליך הזה?

  1. להתחבר לאישה הפנימית שנמצאת בך, זו שיודעת בדיוק מה את אוהבת לעשות, להתחיל לכתוב מה את אוהבת לעשות בעבודה, לשאול את האישה שנמצאת בתוכך מה היא רוצה לעשות ולאיזה משרה או תפקיד היא רוצה לקום כל בוקר.
  2. לכתוב את כל הרעיונות שעולים לך, במיוחד אלה ש"לא הגיוניים".
  3. לחפש בגוגל מבנה של תוכנית עסקית ולהתחיל למלא אותה בסעיפים שאת כן יודעת, השאר יגיע, מבטיחה לך.
  4. לגבש קבוצה של אנשים שיתמכו בך בתהליך, משפחה, חברות אופטימיות, כאלה שידרבנו אותך וייתנו לך אנרגיה טובה.
  5. לבדוק מה עושים המתחרים הקיימים וללמוד מהם מה חסר בשירות שלהם ומה הולך להיות הייחוד שלך.
  6. אחרי שהכנת את התוכנית העסקית, את יכולה לתת את השירות שלך לחברים ובני ומשפחה. אל תהיי קמצנית. זהו תהליך חשוב לביטחון שלך, את תקבלי פידבקים מאוד מעצימים ותלמדי על התהליך שלך ומה ניתן לשפר בו (אני נפגשתי עם 20 נשים בתחילת דרכי, ללא עלות וזה היה שווה!).
  7. לפתוח דף עסקי ולהתחיל להכין ולפרסם תכנים מעניינים גם מהפגישות שכבר קיימת, תני טיפים ללקוחות שלך ואלה שפגשת יתחילו לפרגן לך בעמוד וכך את יוצרת לך קהילה של הלקוחות שלך.

.

נכון, זו לא דרך פשוטה, אך יש מלאכים בדרך שעוזרים, כמו המרצים במעוף וכפי שאמר פאולו קואלו, בסיפרו "האלכימאי": "כשאתה רוצה משהו, היקום כולו נחלץ לעזרתך כדי שתגשים את המשאלה שלך". אני רוצה להגיע לכל הנשים, סביב גיל 50, שלא מרוצות מתחום הקריירה ולהגיד להם: "לא חייבים להיתקע עכשיו עד הפנסיה במקום העבודה, ולצעוד כל בוקר לעבודה שלא כיף לקום אליה". אני לא אומרת לעזוב עכשיו אבל להתחיל תהליך של חשיבה.

מומלץ להתחיל להקשיב לאישה שנמצאת בכן שיודעת ורוצה לעשות דברים אחרים. תתחילו לכתוב במחברת, רעיונות ותמונות שעולות לכן, כשאתן קמות בבוקר או בזמנים רגועים כשהראש שקט. כתבו לעצמכן את הדברים שאתן אוהבות לעשות בעבודה ושיש לכן סיפוק או כתחביב. מי שעדיין לא יודעת, לשאול כל בוקר: "מה התפקיד הבא שלי?"

מבטיחה שהתשובות תגענה. לפעמים הן נמצאות כל כך בפנים, בתוך הבטן, שבמשך שנים לא נתנו לרצונות האמיתיים שלנו לצאת החוצה.

לנשים בגילאים שלנו, יש כל כך הרבה ניסיון, מוטיבציה וידע וזה הזמן להקשיב לאישה הפנימית האמיתית שיודעת הכי טוב, מה טוב עבורינו.

אני מרגישה כל יום, שהיקום עוזר לי להגשים את המשאלה ולהגיע לעוד נשים שרוצות לעשות שינוי בקריירה.

אני עשיתי את השינוי בגיל 57 ואני בטוחה שכל אישה אחרת יכולה.