9 טעויות שאסור לעשות בקניית מכשיר חשמלי

בחנות הכל נראה טוב אבל רק אחרי כמה ימים בבית כל האמת נחשפת: החל ממוצרים רועשים ועד כאלו שמתבררים כעצלים. קבלו את 9 הטעויות הנפוצות בקניית מכשירים חשמליים – כדי שתוכלו להימנע מהן

תלמדו מטעויות של אחרים: כך קונים מכשירי חשמל

הכי חכם: ללמוד מטעויות של אחרים

לפני 38 שנה נישאו הוריי בחתונה שמחה וצבעונית בצפון הארץ. בין עשרות מעטפות הצ'קים שחיכו להם, היו גם לא מעט מתנות, ביניהן מכונת כביסה וטלוויזיה חדשה. בימים ההם מתנות התקבלו בחיוך גדול, כי כולם הבינו שהמטרה היא לעזור לזוג הצעיר להתבסס בביתו החדש, ופחות לממן עבורו ירח דבש של תענוגות בקאריביים. מצד שני, התקופה אופיינה גם באפשרויות מוגבלות ואלמנטריות למדי.

היום זה סיפור אחר לחלוטין: המגוון הוא אינסופי, גם של המותגים וגם של המוצרים עצמם, ולכל מוצר יש קריטריונים שבהם הוא נמדד. לשמחתכם, אתם אלו שהולכים לבחור. אלא שכמו שאתם חושבים פעמיים לפני שאתם בוחרים את בן הזוג, יש כמה דברים שכדאי לקחת בחשבון גם לפני שאתם רוכשים את המכשיר החשמלי הבא שלכם, כדי שתחיו כולם באושר ואושר. כדי להיות חכמים וללמוד מטעויות של אחרים, הנה מה שאתם לא צריכים לעשות.

1. לא מחשבים את הגודל

מכשירים חשמליים מגיעים בגבהים שונים ובעומקים משתנים, וזה אולי נשמע לכם מובן מאליו, אבל מוכרים רבים יעידו שגם הצרכנים האינטליגנטיים ביותר חוטאים בכך לפעמים, ושוכחים לקחת בחשבון את מידותיו של המכשיר החשמלי שהם מתכוונים לקנות. כתוצאה מכך הם עלולים להגיע הביתה עם מכשיר כל כך גדול, לעיתים אף יותר מדלת הכניסה הצרה שלהם, או כזה שתופס את רוב השיש.

שימו לב גם שמוצרים חשמליים גדולים כמו מכונות כביסה ואפילו מקרר, נפתחים לכיוון מסוים – אם זה כלפי מעלה או לצד כלשהו, וחשוב לקחת זאת בחשבון, ולחשב כמה מקום יש לכם במטבח או בחדר הכביסה, והאם כיוון הפתיחה הספציפי בכלל משתלב איתו. מסוג הדברים שמגלים אחרי שפתחתם את המכשיר, ואז זה עלול להיות מאוחר מדי.

בחנו את עצמכם: כמה טעויות אתם עושים כצרכנים?

2. לא לוקחים בחשבון את צריכת החשמל

אם המטרה היא לחסוך, אז למה לשלם יותר על מכשיר שעושה את אותה הפעולה כמו מקבילו הזול? ובכן, בעיקר כי העלות של מכשיר חשמלי לא מסתיימת כשיוצאים מהחנות. ממש כמו שאתם לוקחים בחשבון את צריכת החשמל של רכב בטרם הרכישה, גם כאן יש משמעות כספית לדירוג האנרגטי של המכשיר, וזה עוד לפני שדיברנו על המשמעות הסביבתית.

לאורך זמן, משתלם יותר לרכוש מכשיר שצריכת החשמל שלו נמוכה, גם בעלות גבוהה יותר, וזה משהו שאתם יכולים לחשב בקלות: אם אתם מתלבטים בין כמה דגמים, בדקו את צריכת החשמל שלהם, הכפילו בתעריף קו"ש של חברת החשמל, ותגלו את ההפרש שתשלמו ליום.

3. לא מתחשבים בצרכים

מציעים לכם מקרר גדול יותר כמעט באותו המחיר – מה, לא תקחו? מכונת הכביסה הקטנה יותר עולה פחות – לא תקחו את הגדולה יותר? מקרר גדול אולי נראה טוב, אבל לא נעים לפתוח מקרר שתמיד חצי ריק. אם אתם אוכלים בעיקר בחוץ – כנראה שעדיף לכם לבחור בקטן. גרים לבד? מכונת הכביסה הקטנה יותר תחסוך לכם בעלויות החשמל. ובכלל, שאלות כמו: כמה נפשות אתם בבית, כמה פעמים אתם הולכים להשתמש במכשיר החשמלי הזה ואלו פיצ'רים חשוב לכם שהוא יכלול – הן שאלות שכדאי וראוי לשאול בטרם הקנייה.

4. קונים באימפולסיביות

אין כמו שופינג אימפולסיבי. להכנס לחנות, לקנות ולקחת, או יותר מזה – ללחוץ, להזין פרטי אשראי ולאשר. בלי יותר מדי סקרים וחפירות. וגם המוכר מאד המליץ, והמחיר היה בהזדמנות רק היום. זה נחמד כשמדובר בחולצה, אבל כשמדובר במוצר שאתם הולכים להעביר איתו כמה שנים, כדאי לעשות רכישה שקולה. תחשבו על זה שיהיו לכם הרבה שנים להצטער על הבחירה.

את זההההה

5. קונים בלי אמא ואבא

בעידן האינטרנט אין מי שלא נתקל בסוגיה הזו: למה שאקנה פה מוצר שאני יכול "להביא" ב-100 שקל פחות? במובן הזה, יש 2 שיקולים שכדאי לקחת בחשבון: הראשון: מי הגוף שהולך לשלוח לכם את המכשיר המדובר, ועד כמה הוא אמין? גופים שזהותם לא ידועה עלולים להיעלם עם הכסף שלכם, ואם הם כבר שולחים לכם את המוצר, לא בטוח שתקבלו מוצר מקורי, וממש לא בטוח שיהיה לכם מענה נוסף לאחר מכן. השיקול השני הוא שאלת האחריות, שלא תמיד תקפה כשאתם מייבאים בעצמכם מוצר. אל תסתנוורו מהצעות מפתות, בדקו את החסכון ביחס לקניה בארץ, שקללו את הסיכון ובצעו רכישה שקולה והגיונית.

6. לא קוראים ביקורות

אל תתנו לנורות ה-LED המגניבות, לעיצוב היוקרתי או למניפסט שמוצג לצד המוצר לסנוור אתכם. גם המוצר הכי מעוצב בעולם יכול להיות גרוע, ולפעמים דווקא מה שנראה פשוט הוא הכי אמין. קשה לדעת מראש, ומאחר שלרוב אתם לא יכולים לחבר את המכשיר לחשמל ולבדוק אותו בפועל, הפתרון היחיד הוא ללמוד מנסיונם של אחרים: קראו ביקורות, שאלו מכרים ואם יש לכם אפשרות ללכת לראות אותו בפעולה – הכי טוב.

7. לא קוראים את המדריך

זה מרגש, אנחנו יודעים. אתם מתים כבר ללחוץ על כל הכפתורים, והמסך הצבעוני נראה הרבה יותר מזמין מחוברת ההדרכה המשמימה. ובכל זאת, במקרים מסוימים דילוג על החוברת, בייחוד על פרק האזהרות יכול לגרום לכם להפעיל את המוצר בצורה שתגרום לו נזק או תביא לאבדן האחריות. שימו לב כי יש מוצרים שדורשים טעינה מקדימה, אחרים דורשים פעולה מקדימה אחרת לפני שמחברים אותם לחשמל, ולכן תמיד כדאי לעלעל בחוברת ההדרכה לפני שמחברים לחשמל.

8. שוכחים לקחת בחשבון את המכשירים הנלווים

לא רק בני זוג יכולים להיות תלותיים, גם מוצרים חשמליים יכולים להתגלות ככאלו. הגדולים שאתם קונים, וחשוב לדעת זאת בטרם הקנייה. אם אתם רוכשים כיריים למשל שעלולים לייצר כמויות גדולות של עשן או אדים ואפילו לחות גדולה מהרגיל, חשוב לדעת זאת מראש, כי הם בדרך כלל מסתמכים על מוצרים נלווים כמו קולט אדם למשל.

9. לא מבקשים תעודת אחריות

כל דבר נראה מושלם כשהוא חדש, ומי עכשיו רוצה להתעסק בחוזים ובמחשבות פסימיות על מה יכול לקרות. החוק במדינת ישראל מחייב מתן אחריות של שנה לפחות על מכשירי חשמל, ותעודת האחריות היא העירבון שלכם. ודאו שהיא מציינת במפורש מי היצרן או היבואן, עד איזה תאריך האחריות תקפה, ואילו מקרים היא אינה מכסה. זה יכול לחסוך לכם המון במקרה של תקלה.

בהצלחה!