5 טיפים לבחירת קריירה בעלת משמעות

כיצד ניתן ליצור את השינוי המיוחל ולהגיע לידי משמעות, סיפוק והגשמה, בעולם העבודה במציאות מורכבת ורבת ושינויים? בספר "לשם שינוי" תמצאו מספר עצות זהב של ד"ר רעיה יואלי

מאת ד"ר רעיה יואלי
אנשים רבים אותם אני פוגשת במהלך עבודתי המקצועית שבים ושואלים "מה אעשה כשאהיה גדול? אני מחפש את עצמי, לא ברור לי הכיוון שאליו אני חותר". אחרים חשים תחושת פספוס, החמצה בעולם הקריירה, ויתרה מכך עבודתם היא כורח: "צריך ללכת לעבודה כי אין ברירה, צרי להתפרנס, אלו הם החיים". לעומתם אחרים חשים כי העבודה היא מעשה אהבה וחדוות יצירה, הם אוהבים את עבודתם, מרגישים תחושות ערך, סיפוק ומשמעות.
מהם המפתחות לכך? כיצד ניתן ליצור את השינוי המיוחל ולהגיע לידי משמעות, סיפוק והגשמה, בעולם העבודה במציאות מורכבת ורבת ושינויים. השינוי הוא חלק ממארג החיים, כחברה במאה ה-21 אנו מצויים בקצב של דרישות חיים, אשר לא מותיר זמן לשהות ולהתבוננות בתהליכים הקורים לנו. השאיפה להגשמה של הצדדים החומריים יוצרת מציאות של הדחקת הצרכים הרגשיים והאנושיים בעולם העבודה, והדחקת החיבור לעצמי. השאלה היא האם אנחנו מסתגלים אל השינוי, נכנעים לשינוי או האם אנו לוקחים אחריות על חיינו, יוצרים ובוראים את סיפור חיינו המקצועי לקראת מימוש הפוטנציאל העצמי של כל אחד ואחת מאיתנו.
האדם הוא המומחה של סיפור חייו, ובכוחו להביא לשינוי בסיפורו אם יבחר בכך. חלק ממצוקותיו של האדם נובעות מהמשמעות שהוא יוצק לסיפורו, ומההשפעות החברתיות שהבנו את סיפור חייו. המסע מתחיל כשהאדם מוכן לבחון באומץ את סיפור חייו המקצועי ולשאול את עצמו שאלות סביב הרצון. שאלות המכוונות אותו להיות מחובר "למה נכון עבורו", להיות מוכן  להשתחרר מכבליו העצמיים, לא להיות עבד ליצריו, להרגליו, לחולשותיו, שם מתחיל הפתח לשינוי. חקירת סיפור החיים המקצועי דורשת השתהות, התבוננות ולמידה.  האדם הופך לאחראי על גורלו, הבחירה היא בידיו, כיצד הוא רוצה לחיות את חיי העבודה? כיצד הוא רואה את השפעתו בעולם? על מי הוא משפיע ועל מה הוא משפיע? מה היא סביבת עבודתו ובאיזה מידה הערכים שחשובים לו באים לידי ביטוי בעבודתו?
בסוף המסע כשהאדם בורא את סיפור חייו המקצועי, הוא הבמאי של סיפור חייו. הוא יודע להגדיר מה בעל ערך בעיניו להגשמה בעולם העבודה, מה הציפיות שלו מעצמו, מהן השאיפות שלו, מהן תשוקותיו. מתוך אלו הוא מקבל על עצמו את המחויבות לממש את הרצון. עליו לקבל החלטות, לנקוט פעולה, יוזמה ולממש את השינוי בדרכים שונות ומגוונות.

רעיה יואלי צילום יחצ

במהלך הדרך להתפתחות מקצועית יתכנו מסעות שונים, נסו לבחון את עצמיכם לאיזה מסע  בסיפור חייכם המקצועי הייתם בוחרים לצאת?
1. מסע ממרצה לרוצה – מסע זה מחייב יציאה מתוך הדפוס של ריצוי האחר, אל עבר בירור עמוק של מהו הרצון של האדם עצמו. האדם במסע זה לומד להשמיע את קולו המובחן ולבטא את רצונו שלו. "מהו הדבר שהוא אני?"  בשונה ממשפטים שהופנמו בסיפורו: "היה חשוב לי לרצות את הורי, אח"כ זו הייתה הזוגיות למענה ויתרתי על עצמי". עליו ללמוד להיפרד מהציפיות החברתיות, מהרצונות המופנמים של האחרים, ומרצונם של האחרים שדרכו יוגשמו משאלותיהם.
הדרך לכך היא ההקשבה ללב, לקולות הפנימיים, לפחדים, לקולות שלא נשמעו ונחסמו. עליו להסיר מסכות ולהתבונן פנימה ברצונו, ללא זיוף וללא הסתרה. הצורך להיות מושלם, הכי טוב, כול יכול, לעיתים חוסם כל דרך להקשיב ולדעת מה רצונו. לעיתים קיים דפוס של הימנעות, עוד לפני שהחלה העשייה והשאיפה למימוש. זה מחייב התבוננות באומץ, מתוך הקשבה כנה, ללא ביקורת, ומתוך חיבור ואהבה לדברים החשובים לו באמת.
2. מסע מבחירה צפויה לבחירה מודעת – זהו מסע שההולכים בו לא הבחינו בעברם בצורך לבחור, לבחון, להשתהות, להתווכח עם רצונות שונים על מנת לבחור. "חשבתי שכולם סביבי ככה, לא בחרו או התגלגלו לתוך העבודה"; "זה היה מהלך טבעי, תמיד הגיעה הצעת עבודה, במקריות מופלאה, וזה היה טוב". מה גורם לכך שאנשים בוחרים לצאת למסע ולהתחיל לבחור מחדש מתוך מודעות?
תהליך הבחירה קשה ומורכב, הוא מחייב בירור עמוק של סוגיית הבחירה בשאר תחומי החיים מעבר לעולם העבודה. תרגול תהליך הבחירה כולל בתוכו את ההכרה כי בחירה במשהו אחד פירושו ויתור על דברים אחרים, שבצידה ישנם מחירים שיש לשלם. תהליך בחירה מחודש יוצר לעיתים מערבולת רגשית בשל הצורך להיפרד מהמוכר והידוע, לצאת למרחבים חדשים, הן מקצועיים והן רגשיים, ולשהות במצבי עמימות וריקנות לפני הבחירה. אך, משנעשתה הבחירה המודעת, האדם שלם עם עצמו ועם דרכו, וכך מביא את עצמו לידי ביטוי בעולם העבודה, כאדם מסופק ושמח לאתגרי העבודה.
3. מסע מהחמצה למצוי – חווית ההחמצה בקריירה מלווה בתחושות של כאב ועצב על הדברים שמעולם לא הושלמו או הושגו. היא כרוכה בהחמצה של רגשות שמעולם לא הובעו כמו שמחה, התלהבות, יצירה, תשוקה, אהבה ומגע. "אני לא יודע מה אני מרגיש ביחס לזה, הפכתי לרובוט בעבודה, מחכה שהזמן יעבור וכך חיי עוברים". זהו מסע הדורש השקעה רגשית רבה, הן בבירור ההחמצה והן במעבר אל עבר תחושת המיצוי. האדם צריך להמציא את עצמו מחדש ולקחת אחריות על סיפור חייו.
מסע זה דורש לקיחת אחריות על המסע ועל ההשלכות של בחירותיו. המסע דורש שינוי דפוסים, מגע עם רגשות ונכונות לבטאם, חיבור לרצון הפנימי הכמוס יחד עם היכולת לבטא אותו ללא חשש, תוך התאמת קצב השינוי ליכולתו של האדם וסביבתו להכיל זאת. כשהאדם מכיר את העצמי שלו כזהות קליידוסקופית, הנמצאת בשינוי ובתנועה מתמדת יש ביכולתו לגבש את רצונו, מתוך משמעות ובחירה בעשיה המיטיבה עמו וגורמת לו לסיפוק.
4. מסע מחלום להגשמה – מסע אל עבר החלום דורש בירור החלום? מה האפשרות לחלום ולייצר מציאות על פי החלום? כיצד ייראה עתידכם המקצועי? מה גורם לאחד לחלום, להעז ולהגשים בעוד שלאחר אין מרחב מוכר שבו הוא יכול לחלום? "מעולם לא חלמתי, זוהי פריווילגיה שאין לי בחיים. עבדתי קשה, הגעתי לעמדות מפתח והשפעה ועכשיו אני שואלת מה החלום שלי, ועל מה ארצה להשפיע בעולם?".
לעתים המסע דורש להיפרד מתוויות שהושמו עלינו בילדות, ולבחור במקומן את התווית הרצויה, התואמת את צרכינו ומשקפת את העצמי. לאחר השחרור מהתווית שהוצמדה בסיפור החיים, יש לערוך בירור לגבי הצעדים הראשונים לבניית החלום ומימושו. המסע עוסק ביצירת המרחב והרשות לחלום מחדש, להתגבר על הפחד, להעז, להפליג בדמיון, להסתכל פנימה ולדעת מהו החלום הבא ומה הדרך למימושו.
5. מסע ממנהיגות שורדת למנהיגות יוצרת – אלו מסעות המשלבים כאב ותסכול, האנשים המצויים בתפקידי מנהיגות והשפעה, לעיתים חשים כי הם שורדים. אלו אנשים המגיעים למסע בשעת משבר, והשאלה היא האם הם לוקחים אחריות על העצמי, ומוכנים לבחור דפוסים חדשים בסגנונם המנהיגותי, הניהולי והאישי.
כדי לברוא סיפור חיים מקצועי חדש בו הם מגשימים את חזונם האישי והארגוני, האפשרויות הן רבות: בחינה מחדש של החזון האישי תוך שאלה כיצד ניתן להתאימו לצורכי הארגון, ויתור על השליטה ומעבר לניהול ביזורי, או הבחירה לעזוב את הארגון תוך שמירה על האותנטיות של האדם, מבלי לראות בכך סיפור של בריחה אלא סיפור של התמודדות המאפשר לאדם פנייה לתפקיד המנהיגותי הבא מתוך אמונה בכוחותיו וביכולותיו.
לסיכום, "לכל אחד מכם הקוראים ניתנת האפשרות לבחור ולבנות את סיפור חייו. צאו למסע אל העצמי שלכם, הפליגו אל תמונת הדמיון העתידי שלכם. היכן אתם רוצים לראות את עצמכם בעוד חמש או עשר שנים? הרשו לעצמכם לנוע אל עבר העתיד….. הרשו לעצמכם לבחור ולבנות חלום. אתם היוצרים של עצמכם, וברגע שתתחילו להגשים את החלום הראשון, את הצעד הראשון, ההצלחה תיצור תנועה אל עבר ההצלחה הבאה, ותחושו משמעות סיפוק והנאה. מלאו עצמכם באופטימיות ואמונה, כי בכוחם להגשים את חלומכם, הציפור הכחולה ממתינה לכם על אדן חלון ביתכם."  (ציטוט מתוך הספר "לשם שינוי")

עטיפת ספר לשם שינוי

** הכותבת, ד"ר רעיה יואלי, היא מחברת הספר "לשם שינוי- על שינוי בקריירה ומציאת יעוד ומשמעות"

גוף ונפש
כתבות, חדשות ודעות על הקשר שבין הגוף לנפש, איך לשמור על הבריאות, הכושר והאושר האישי