5 טיפים לאיך להכין את ביתך לקיץ

העונה הלוהטת הגיעה והגיע הזמן להתאים את חללי החדרים למזג האוויר ולערוך כמה שינויים. קיבצנו 5 טיפים מעולים לאיך לסגנן את ביתכם

שעות האור הארוכות שאנו נהנים מהם בימים האחרונים מעידות כי הקיץ בפתח. לצד הארטיקים, הפארקים הפתוחים והשהייה בים, הקיץ הישראלי הארוך מציב בפני הבית שלנו אתגרים רבים- החל מפעילות תקינה של המזגן וכלה בהרחקת מזיקים מהמטבח. כיצד נוכל להבטיח שהבית שלנו מוכן לעונה החמה?

1. מיזוג אוויר

שימו לב כי מיזוג האוויר כוון לחום במשך חודשי החורף. לפני שמעבירים את המזגן לקירור יש להקפיד לבדוק את המסננים ביחידה הפנימית, המאייד, ולנקות אותם היטב. מומלץ להקפיד על טמפ' של 25 מעלות, אשר תקרר את החדר מבלי להקפיאו והינה חסכונית בחשמל. במידה וקיים ברשותכם מזגן מיני מרכזי, מומלץ לנקות את סוללות המעבה ביחידה החיצונית באמצעות מברשת צבע רכה ולבדוק את הניקיון ואת האטימות של פתחי היציאה לחדרים. יש לבדוק את ניקיון הפילטרים בגריל האוויר החוזר או בחלקו האחורי של המזגן, ובמידת הצורך יש לנקותם.

לבסוף יש לבדוק את צינור הניקוז מהמאייד ולוודא שהוא חופשי מסתימות ושהמים גולשים ממנו בצורה חופשית.

2. התקנת גג סולארי

 ישראל השמשית הייתה המדינה הראשונה שקבעה בחוק שעל כל בניין יש להתקין דוד שמש. קרוב ל-40 שנה אחרי מה שנודע כ"חוק השמש", מסתמן כי מבשילה ה"מהפכה הסולארית השנייה" בישראל: בתחילת 2018 הכריז שר האנרגיה, יובל שטייניץ, כי יקדם שימוש באנרגיה סולארית להמונים, ובחודש פברואר הודיעה ועדת הפנים כי אישרה את הצעת משרד האוצר להגדיל עד 7,000 מ"ר ולהאריך עד שנת 2020 את הפטור מהיטל השבחה למתקנים סולאריים על גגות בניינים.

מערכת הלוחות הסולאריים מתאימה לכל גודל גג החל מ־60 מ"ר. עלות מערכת סולארית ממוצעת בהספק של 10 קילווואט הינה כ־70 אלף שקל ל־100 מ"ר. "המערכת מביאה לחיסכון כספי בחשבון החשמל באמצעות ייצור חשמל בשווי שנתי של מעל ל־9,000 שקל. ככלל אצבע, ניתן לומר כי כל 10 מ"ר של גג מאפשר התקנת לוחות סולאריים בהספק של 1 קילווואט, המפיקים 1,650 קילו וואט שעה בשנה בשווי של כ־912 שקל, לפי תעריף חברת החשמל הנוכחי של 0.553 אג' לקילוואט שעה (כולל מע"מ).  לדברי דני דנן, מנכ"ל אנרפוינט ישראל: "חשוב להעלות את המודעות של כולנו לצעדים הללו, ההופכים את התקנת מערכות סולאריות ביתיות לברת ביצוע ופשוטה מאי פעם- בפרט לקראת הקיץ המתקרב. אנרגיה סולארית זולה ונקייה יותר מפחם, ולכן משתלמת יותר. כבר היום אני עד לעלייה משמעותית בביקוש למערכות סולאריות ביתיות ברחבי הארץ".

בית יפה אינסטגרם

3. אוורור חדרי שירותים ואמבטיה

הלחות בקיץ ברוב חלקי הארץ מטפסת לאחוזים גבוהים במיוחד. בשילוב עם המים הזורמים בחדרי האמבטיה, עלול להיווצר עובש רב. לכן, לקראת הקיץ ובמשך השנה כולה חשוב לאוורר חדרים אלו על מנת לצמצם את סיכויי הופעת העובש.

4. הצללה

 מומלץ להתקין הצללה לפתחי הבית, אשר יקנו חסימה ברמה גבוהה של חום וקרינת השמש מחוץ למבנה, ובכך יסייעו בחיסכון בהוצאות המיזוג בקיץ. הצללת חלונות יכולה להתבצע באמצעות רשתות גלילה או תריסים.

במידה והגינה שלכם ממוקמת בחזית דרומית, קרינת השמש תהיה ישירה ופחות נעימה. פתרון מתאים לפינות ישיבה קטנות ניתן למצוא בשמשיות. אם ברצונכם להצל שטחים גדולים יותר ניתן להתקין פרגולה העשויה ממתכת, מעץ או מאלומיניום, ויכולה לכסות שטח גדול מאוד ולייצר הצללה באזורים שונים, בהתאם לשעות היום ועונות השנה.

בית יפה אינסטגרם

5. טיפול במזיקים

אחת הבעיות הכואבות והידועות בקיץ היא המזיקים. העונה החמה מעודדת את יציאתן של נמלים ומזיקים שונות מן המחילות, ועל מנת להדבירם ניתן לבצע הדברה כימית או ביולוגית. מומלץ מאוד גם לבצע ריסוס בשטחים ציבוריים שלא שייכים לבית, כגון ארונות חשמל, חדר אופניים, חדר אשפה, מקלט, וגינות. חשוב להקפיד לבקש מספר היתר מהמדביר ולבדוק באתר המשרד להגנת הסביבה האם הוא באמת מוסמך. בקשו מהמדביר שישאיר העתק של יומן פעולות הדברה, כלומר, פירוט של החומרים בהם השתמש, והמקומות אותם ריסס. לבסוף, יש לבדוק בעיון את תעודת האחריות – האם היא כוללת פירוט של התשלום במקרה של טיפול חוזר אם יש בו צורך.

בעיה מוכרת נוספת הינה יתושים העלולים לשאת איתם מחלות. הטיפול המונע להופעת יתושים בוגרים כולל איתור מקורות דגירה פוטנציאליים, ולאחר מכן פעולה לייבוש של מים עומדים בכל מקום, לרבות גגות, מקלטים, חביות ואפילו תחתיות של אדניות. פעולת מניעה נוספת להופעת היתושים היא איטום מערכת הביוב, על מנת למנוע גישה של היתושים אל הבית.

** הכותב הוא יניב לביא והטיפים באדיבות אנרפוינט ישראל