התחזיות לשנת 2019: יש סיבה לדאגה

מה צפוי בשנת 2019 בענף האופנה והנד"לן, איך משפיעות טכנולוגיות חדשות על המסחר ומה השפעתם של איומי סייבר ושל התפתחויות בבינה מלאכותית?

מלי ביצור פרנס, מנכ"לית חברת הייעוץ הגלובאלית תפן ישראל, מספקת תחזיות לשנת 2019 בכל הסקטורים החמים וחלקן מדאיגות

מלי ביצור פרנס, התחזיות מדאיגות (צילום: קובי בן משה)

אין אופטימיות בענף האופנה:

בשנת 2019 רשתות האופנה והקניונים יתקשו להשאיר את הראש מעל המים וינסו בעיקר להתמקד בהישרדות. שוק האופנה הישראלי איבד ב-2017 יותר מ-5 מיליארד שקל, שהלכו לטובת קניות באתרים בינלאומיים וקניות בחנויות פיזיות בחו"ל – מה שהותיר כ-15 מיליארד שקל בלבד לשוק האופנה הישראלי. לפי התחזיות, בתוך פחות מחמש שנים יתרחב נתח הקניות ברשת ל–20%–30% מההוצאה של משקי הבית על מוצרים קמעוניים. אולם אם עד כה חשבו שהבעיה בענף האופנה נמצאת אצל החנויות הפיזיות בלבד, שנת 2019 מסתמנת כקשה גם כלפי פלטפורמות האונליין, כפי שראינו עם ענקית המסחר אסוס שצללה ב- 37% אחרי סחרור של הנחות. בין הגורמים- הוצאות נמוכות של צעירים, ועננת הברקזיט המרחפת מעל השוק כולו. בשנה הקרובה ינסו למצוא פתרונות יצירתיים במטרה לתמוך בקמעוניות המקומיות כמו לדוגמה הטלת מס על קמעונאיות אונליין שמכונה "מס אמזון" כפי שפורסם שבריטניה שוקלת לעשות.

דבר אחד בטוח והוא שרשתות האופנה יצטרכו לשנות את תצורתן והן כבר מתחילות להתאים את עצמן לשוק החדש. בעתיד נראה חנויות הרבה יותר קטנות ורזות, חלון ראווה ותא מדידה בלי הרבה מלאי. במקביל כל קמעונאיות האופנה במירוץ להקים אתרי מסחר קמעונאי באינטרנט כדי להתמודד עם התחרות ובהמשך הם ישלבו גם אלמנטים של בינה מלאכותית כדי להפוך עבור הצרכנים את חווית הרכישה ליעילה ומעניינת יותר, כגון: התאמות של בגדים על הגוף באמצעות אפליקציה מהבית וכדומה.

אנשים קונים  יותר ברשת ופחות בחנויות (שאטרסטוק / Stanisic Vladimir)

קיפאון בענף הנדל"ן:

שוק הדיור, שעמד בשנה האחרונה בסימן בלימת מחירים, יצטרף בשנה הבאה למגמה הכללית של עליות המחירים במשק – על פי נתונים של ענף הבנייה למגורים בסוף 2018. קיים פער שהולך וגדל בין הביקוש הצפוי להיצע הדירות, התחלות הבנייה, היקפי המשכנתאות ונתונים סטטיסטיים המצביעים על שינוי במגמת היציבות ששררה בחודשים האחרונים בשוק הדיור. בנוסף סדרה של חקיקות שמקורן ביוזמות להגביר את תחום הבטיחות באתרי הבנייה, ייקרו את עלויות הבנייה עבור הקבלנים ב-2019, ואם לקבלנים זה עולה יותר, אז מחיר הדירה צפוי לעלות גם הוא

בעוד מחירי הדירות החדשות ירדו ב-0.5% מתחילת השנה, מדד המחירים הכללי, המכיל גם דירות יד שנייה, ירד בשיעור זניח של 0.1%, קרי, מחירי הדירות מיד שנייה לא ירדו כלל ובפועל אולי אפילו עלו מעט.

הקיפאון בענף הנדל"ן משליך כמובן גם על התעשייה הנלווית שכוללת ענפים רבים – ממשרדי עו"ד, אדריכלים ומשפצים, ועד חברות המספקות חומרי גלם לתעשיית הנדל"ן, יצרני מטבחים, קרמיקה, חשמל. כל אלה נמצאים בסכנת קריסה.

סייבר:

שנת 2019 תהיה הרבה יותר מאתגרת בכל הקשור לאיומי סייבר על גופים עסקיים, ארגונים ומתקפות על רשתות חשמל ותחבורה. אנו עומדים לראות גישות יצירתיות יותר לפריצות ומינוף הנתונים מצד גורמים זדוניים. התקפות על ארגוני בריאות תמשכנה להציב מיליוני אנשים בסיכון, והתקפות רשת תמשכנה לספק גישה בלתי מורשת למיליוני רשומות.

ארגונים פיננסיים ספגו את העלויות שנתיות הגבוהות ביותר של פשעי סייבר שנאמדו בלמעלה מ- 18 מיליון דולרים ולכן בשנת 2019 כמעט כל הגופים הפיננסים יבצעו רגולציות וסגמנטציה כדי לאבטח אפליקציות חיוניות.

האקרים ינצלו מכשירים חכמים לכרות מטבעות וירטואליים- העלייה בתפוצתם של המטבעות הוירטואליים, יחד עם העלייה במספר המכשירים שמחוברים לאינטרנט, עשויה להוביל לכך שמכשירים חכמים יהפכו לפרצה שבאמצעותה עברייני רשת יבנו רשתות לכריית מטבעות וירטואליים.

מערכות בינה מלאכותית הן חלק בלתי נפרד מהזירה (שאטרסטוק /  Willyam Bradberry)

בינה מלאכותית:

בינה מלאכותית עומדת לשבש את כל המגזר העסקי – מימון, בנקאות, תחבורה, לוגיסטיקה, בריאות, אבטחת סייבר. השאלה היא אינה האם ליישם בינה מלאכותית בארגונים אלא מתי וכיצד.

עד לשנת 2022 כ- 30% מהחברות יעשו שימוש בטכנולוגיות שיחה ודיבור במטרה ליצור מעורבות לקוח בעיקר בתחום השירות והמכירות.

מערכות בינה מלאכותית ואוטומציה הפכו לחלק בלתי נפרד מהזירה העסקית וזה רק יילך ויתרחב: הן אוגרות נתונים, מנתחות אותם ומסייעות לארגונים להפיק תובנות שוות ערך רב מבחינה אסטרטגית, פיננסית ושיווקית בדרך בה המחשב המסורתי ואפילו בן אדם יעיל במיוחד לא יכול לבצע.

סקר שנערך לאחרונה על ידי חברת המחקר פורסטר מצא כי 38% מהארגונים משתמשים בבינה מלאכותית ובשנת 2019 השימוש יגדל לשיעור של יותר מ- 62% מכלל הארגונים.

בין 10 הטכנולוגיות החמות ביותר היום בתחום ניתן למצוא: הפקת טקסט מנתוני מחשב שפופולרית כיום בשירות לקוחות של ארגונים רבים, זיהוי דיבור שמסוגל להמיר את הדיבור האנושי לפורט שימושי ליישומי מחשב, סוכנים וירטואליים שהם למעשה הצ'אט בוטס המוכרים כמו סירי ואלקסה ומערכות נוספות לתקשורת בין בני אדם.

היתרונות הכלכליים ברורים- חיסכון של מיליוני דולרים בשנה לארגונים! אבל בינה מלאכותית מציעה לא רק חיסכון עצום כתוצאה מהתייעלות אלא גם משחררת פוטנציאל עסקי שלא היינו עדים לו מעולם. שיפור איכות חיי העבודה ושביעות הרצון מהעבודה לא רק שיתרמו לפעולותיו של העסק אלא גם יאפשרו לו להתמקד בחדשנות, הודות למיכון תהליכים שגרתיים.

תפן היא חברת ייעוץ גלובאלית שנוסדה ב-1982 ויצרה לעצמה מוניטין בשיפור המצוינות העסקית בחברות המובילות והצומחות בעולם, משלב האסטרטגיה העסקית דרך מימושה. מטה החברה ממוקם בישראל ויש לה סניפיה בארה"ב, באירופה ובאסיה.