11 טעויות כביסה שאתם ממש לא רוצים לעשות

כביסה היא משימה סיזיפית ללא ספק, אבל כל ניסיון לחפף בה עלול לעלות ביוקר לארון הבגדים שלכם. הנה הטעויות שכולנו עושים ושכדאי להימנע מהן

11 טעויות כביסה שאתם ממש לא רוצים לעשות

גם המכונה החכמה ביותר לא תצליח למנוע מגרב אדום אחד להפוך מכונה שלמה לחגיגה בנוסח בית ברביות, אבל כביסה היא הרבה מעבר להפרדת צבעים – ויש המון טעויות שכולנו עושים, שפשוט מקצרים לבגדים שלנו את החיים. רושמים?

רושם?

1. לחפף בהפרדה – איך תוודאו שבוב ספוג נשאר צהוב והסוודר לא הופך לשמיכה? הפתרון הוא הפרדה כפולה: גם לפי צבעי הבדים וגם בהתאם לסוגיהם. את ההפרדה הראשונה כולם מכירים, אבל גם השנייה חשובה לא פחות – לפעמים עדיף לחכות עוד שבוע עם כביסה של בגד מסוים ואפילו להתפשר קצת על מכונה לא לגמרי מלאה, העיקר לא לערבב בדים מסוגים שונים (כותנה, צמר או בד סינתטי), בייחוד עדינים.

2. להתעלם מההוראות על הטיקט – רכשתם סוודר צמר משגע או גופיית תחרה מהודרת? עכשיו הזמן להבין איך לטפל בנכס. לכל בגד, ובמיוחד למיוחדים שבהם, מצורפות הוראות יצרן לכביסה, וכמו שאמא פולניה אומרת – זה לא שם ליופי. מידת החום, עוצמת הסחיטה וגם ההחלטה אם להכניס למייבש או לא עשויים להפוך רכישה יקרה ומרגשת לבגד בשימוש חד פעמי כשהסוודר יתכווץ למימדי הילד שלכם, או שהשמלה החטובה תהפוך לגלביה.

3. לפנק באבקה – כביסה עושים באהבה או לא עושים בכלל, נכון? כן, אבל כאן לא חומוס ופה לא פותחים שולחן. תא חומר הכביסה לא צריך לעלות על גדותיו. ברוב המקרים יסופק עם תכשיר הכביסה פקק או כף מידה ואין לעבוד על המידה המומלצת, אלא אם אתם מתכננים לצאת למסיבת קצף.

פינקתם באבקה? ככה זה יראה

4. סחיטה חזקה / חלשה מדי – פעמים רבות כדי לקצר את משך הייבוש נבחר בתכנית סחיטה מוגברת. אלא שבדים רבים ייצאו מקומטים מסחיטה שכזו שדוחסת אותם בעוצמה במכונה. מצד שני, סחיטה חלשה מדי תקשה על המייבש שלכם להתמודד, או שכבסים מסוימים יימתחו ויאבדו צורה תחת כובד המים בתליה על החבל. בקיצור – הוראות היצרן.

5. להכניס בגדי ים למכונה – הם פשוט לא אוהבים את זה. גם אם מאוד בוער לכם להוציא את החול שבסיבי הבד או להיפטר מריח הכלור, רק כביסת יד תתאים לבגדי ים, אחרת גם בגד יש שחור כפחם יהפוך שקוף תוך מספר כביסות.

6. לרווח בין כביסות – המחשבה שמניעה אותנו בכך היא שצריך ׳לתת למכונה לנוח, אולם דווקא בכביסות רצופות המכונה שומרת על החימום מהסיבוב הקודם, משך החימום מתקצר במכונה שניה ושלישית וכך אתם נהנים גם מהארכת חיי המכונה וגם מחסכון בחשמל.

7. לרכך מגבות – אמנם אין נעים יותר ממגבת רכה ומפנקת, אבל מרכך כביסה מכיל גם שומנים שונים, ואלה מקטינים את יכולת הספיגה של המגבת. כדי לקבל מגבות רכות ונעימות לאחר כביסה מומלץ לייבש במייבש בהתאם להוראות היצרן.

8. לקנות חומרים יקרים ומיותרים – המפרסמים יודעים להבטיח לנו הרים וגבעות באשר להסרת כתמים, אולם ברוב המקרים חומרים פשוטים, זמינים וזולים יעשו את העבודה טוב מכל תכשיר אחר: לימון, חומץ, מלח ואפילו סבון הכביסה הישן והטוב הם אויבי הכתמים והריחות הרעים. נקו כתמים ידנית, בעדינות ובחומרים ידידותיים על מנת שלא לפגוע בעמידות הבד.

מה הקשר חתול עכשיו?

9. לא לטפל במכונת הכביסה – מכונת הכביסה שלכם זקוקה גם היא לתשומת לב ויחס אישי. אפשר ללטף אותה ולשיר לה אם ממש תרצו, אבל מה שבאמת חשוב זה לשמור עליה נקיה מבחוץ ומבפנים, וכן לנגב לאוורר מדי פעם כדי שלא תעלה ריח טחב ושלא תחליד. מכונה פגומה תניב תוצאות כביסה פחות טובות. תזרקו לה עצם מדי פעם, תתפלאו כמה השפעה יש לכך על אורך החיים שלה.

10. לקצר תהליכים – לבחור בתכנית קצרה מדי, לוותר על טיפול טרום כביסה בכתם, לשכוח לנער חול מכיסי הילדים, לא לפתוח גרביים מגולגלות, לא לשרוך שרוכים ארוכים – כל אלה מקצרים את משך הטיפול בכביסה בשלב ה״לפני״, אולם ב״אחרי״ תקבלו כביסה לא נקייה מספיק, כתמים שלא יוסרו לעולם או גושי בדים מלופפים. הקדשת זמן קצר לטיפול בכבסים המלוכלכים לפני הכנסתם למכונה תבטיח כביסה נקייה יותר וקלה יותר לטיפול וקיפול.

 11. להשאיר רוכסנים פתוחים ולכפתר כפתורים – נהפוך הוא! כלומר, בדיוק להיפך. שיניהם של רוכסנים פתוחים עשויות למשוך חוטים מהבדים של הבגדים המתערבלים לצדם – יש לרכוס רוכסנים טרם הכנסת הבגד למכונה. לעומת זאת, כפתורים שאנו נוהגים לכפתר טרם הכביסה עלולים להיתלש במצב זה ולכן יש לזכור לפתוח את כל הכפתורים בחולצה שנכנסת למכונה.