תחקיר סלונה: 10 החברות המובילות במדד השוויוניות הניהולית

לכבוד יום האישה 2017 פנינו ל-70 חברות מובילות כדי לבדוק כמה נשים נמצאות בהנהלה שלהן ובאיזה צעדים הן נוקטות על מנת להגדיל את שיעור הנשים המנהלות

במקום הראשון – הרבה מעל כולם 

microsoft_250

מיקרוסופט

מספר הנשים בהנהלה: 8 מתוך 11 – 73%

נימוקי הבחירה: 

בלתי אפשרי להתעלם מאחוז הנשים המאוד גדול בהנהלת החברה – כולל מנכ"לית אישה – אחוז שהוא מרשים במיוחד לאור העובדה כי מדובר בחברה טכנולוגית. בהיותה חברה אמריקאית, הסטנדרטים של מיקרוסופט, גם בישראל, מאוד גבוהים והם מובילים תפיסה של סביבת עבודה המבוססת על Diversity & Inclusion. במיקרוסופט ישראל בשנים האחרונות המיקוד היה סביב קידום נשים בכל הדרגים, לרבות הניהוליים, ותמהיל ההנהלה הוא אחד התוצרים המבורכים של מדיניות זו.

 

עוד בעשירייה המובילה, בתוצאות קרובות מאוד או זהות (לפי סדר אלפביתי)

AIG_logo_250

AIG

מספר הנשים בהנהלה: 7 מתוך 12 – 58%

נימוקי הבחירה: 

בארבע השנים האחרונות אמנם מכהן ב-AIG מנכ"ל גבר, אבל לפניו עמדה בתפקיד זה במשך שנים רבות אישה, ואחוז הנשים בהנהלה בהחלט מרשים. סמנכ"ל השיווק של החברה אמר לנו כי "בתור חברה בינלאומית ערכיה של AIG מאז ומתמיד היו התייחסות למקצועיות שמביאות נשים לתחום. בצוות ההנהלה הבכיר עומדות שורה של נשות מקצוע מהשורה הראשונה שכל אחת בתחומה מובילה ומקדמת את החברה קדימה".

.

altman_250

אלטמן

מספר הנשים בהנהלה: 4 מתוך 8 – 50%

נימוקי הבחירה: 

לאלטמן יש מנכ"לית וכ-70% נשים בחברה כולה במגוון תפקידים, כולל לאורך כל שדרת הניהול. גלי ניר, המנכ"לית אמרה לנו כי "כמנכ"לית אישה אני מאמינה שמוטלת עליי שליחות לייצר שינוי ולפעול על מנת לקדם שיוויון הזדמנויות ותנאים לנשים עבורנו ועבור הבנות שלנו. אני מקפידה בשוטף על שיוויון הזדמנויות בגיוס ואיוש משרות בארגון וכן מקפידה שלא ייווצרו פערי שכר בין גברים ונשים באותו תפקיד, ואני מקווה שנראה עוד ועוד נשים שמטפסות למעלה ומייצרות שינוי בסביבת העבודה שלהן באופן שיקדם נשים נוספות".

.

gotex_250

גוטקס

מספר הנשים בהנהלה: 3 מתוך 5 – 60%

נימוקי הבחירה: 

חוץ מהמנכ"ל, להוציא מנהל הלוגיסטיקה ומנהל הכספים הראשי, כל המנהלים בגוטקס הן נשים, כולל נשיאת שיווק בארצות הברית.

מנכ"ל החברה, רון גרונדלנד, אמר לנו כי "נשים אצלנו הן בתפקידים הבכירים ביותר. אולי בגלל שאנחנו חברת אופנה, אבל יחד עם זאת חברה שבה העבודה הינה מולטיטאסקית ובתנאי לחץ ונשים עומדות בזה היטב ויותר טוב מגברים".

.

hot_new_250

HOT

מספר הנשים בהנהלה: 6 מתוך 11 – 54%

נימוקי הבחירה: 

ב-HOT יש גם מנכ"לית אישה וגם סמנכ"לית מערכות מידע, שהוא תחום טכנולוגי. אהבנו גם את גישת ה" נשים צריכות לדעת שאין תקרת זכוכית" שלהם. לדברי דוברת החברה, "ההבדל הוא לא בין נשים וגברים אלא בין מי שמתאמץ ומשקיע לבין מי שלא".

.

new_maccabi_logo

מכבי שירותי בריאות

מספר הנשים בהנהלה: 23 מתוך 41 – 56%

נימוקי הבחירה: 

מספר הנשים הגבוה בהנהלה הבכירה של מכבי כולל, בין השאר, גם ארבע ראשות מחוזות (מתוך 5) ושיעור הנשים בכל החברה עומד על 84%. על מנת לסייע לאמהות בחברה להתקדם מפעילים במכבי למידה מקוונת, כחלופה להדרכות פרונטליות המתקיימות במרכזי ההדרכה במרכז הארץ ומהוות מקפצה להתקדמות בתפקידי ניהול בארגון.

בנוסף, מכבי יזמה בחינה חיצונית של השכר המגדרי. היא נעזרה במחשבון מיוחד שפותח על ידי תוכנית "שוות ערך" שבחן האם קיימים הבדלים ונעזרה בממצאי הבדיקה לצורך ייעול ושיפור המצב בשטח.

.

seminar_kibbutzim_250

סמינר הקיבוצים

מספר הנשים בהנהלה: 12 מתוך 18 – 67%

נימוקי הבחירה: 

מספרן הגבוה של הנשים בהנהלת סמינר הקיבוצים הוא מאוד מרשים. הם פחות התייחסו לשאלה מה הם עושים כדי לקדם את השוויוניות הניהולית (אולי כי היא מקודמת שם באופן טבעי), אך אמרו ש"אנחנו לחלוטין בעד שוויון הזדמנויות, הפעילות שלנו מתבססת על ערכים כמו הומניזם, יושרה, איכות, תרבות ישראל, דעת, אחריות וזכויות האדם".

.

plasson_250

פלסאון

מספר הנשים בהנהלה: 7 מתוך 12 – 58%

נימוקי הבחירה: 

פלסאון קיבלו אצלנו ניקוד אקסטרה על העובדה שמדובר בחברה יצרנית בתחומים שהם לא נשיים במיוחד, ועל בסיס זה אחוז הנשים הגבוה בהנהלה הרשים אותנו יותר.

מנכ"ל החברה, מאור אלוני: "בתפיסה שלי כדי לקדם ולקיים שוויון אמיתי בארגון (בכל המגזרים) צריך בעת גיוס של כל תפקיד לתת הזדמנות שווה ללא דעות קדומות, ללא הבדלי דת, גזע ומין וכך אנו פועלים. אני לא מאמין באפליה מתקנת אלא מאמין ששוויון הזדמנויות אמיתי וכנה ייצור בסופו של דבר את השוויון בארגון". 

.

psagot_225

פסגות בית השקעות

מספר הנשים בהנהלה: 13 מתוך 26 – 50%

נימוקי הבחירה: 

נהוג לחשוב שנשים לא אוהבות להתעסק עם כסף. משום כך התרשמנו מאוד מהעובדה שבפסגות לא רק שיש 50 אחוז נשים בהנהלה (שמונה 26 איש), אלא שתפקידי הנשים בכירים וכוללים, בין השאר, את המנכ"ליות של שתי חברות הבנות הגדולות ביותר של הקבוצה.

בתשובה לשאלה מה הם עושים כדי לקדם את השוויוניות הניהולית הם ענו בפשטות כי "אין לנו איזה נוהל מיוחד לגבי קידום נשים – פשוט מקדמים וממנים את מי שמתאים/מה לכל תפקיד".

.

new_promall_250

פרו-מול

מספר הנשים בהנהלה: 3 מתוך 5 – 60%

נימוקי הבחירה: 

בפרו-מול יש שורה של נשים שממלאות תפקידי מטה בכירים, ואחוז הנשים בהנהלה משקף את יחס הנשים לעומת גברים ביתר מחלקות החברה. מעבר לכך, החברה מעסיקה נשים רבות כמנכ"ליות הקניונים ומרכזי הקניות של החברה.

ממשרד יחסי הציבור של החברה נמסר כי "חברה זו חריגה מאוד בענף הנדל"ן מהזווית הזו, שכן היא עוסקת בתחום המזוהה עם עולם גברי, כוחני, אגרסיבי ודורסני והסטריאוטיפים הנשיים נשברים במקרה הזה. החברה מקדמת שוויון מלא בין גברים ונשים בכל אספקט אפשרי. תנאי ההעסקה בפרו-מול זהים לגברים ולנשים. בחברה לא קיים תפקיד שמשויך או מוגדר למין אחד בלבד, וכל אדם באשר הוא, ללא קשר למגדר, יכול למלא כל פונקציה בהתאם לכישוריו ויכולותיו".

.

70logos

איך התבצעה הבחירה? 

פנינו ל-70 חברות וביקשנו מהן נתונים לגבי מספר הנשים בהנהלה ומה הם עושים על מנת לקדם נשים בחברה.

בראש ובראשונה לעשירייה הראשונה נכנסו רק חברות ששיעור הנשים בהנהלה שלהן הוא לפחות 50 אחוז.

זה עדיין לא היה תנאי מספיק לכניסה אוטומטית לעשירייה. העדפנו חברות שיש להן מנכ"לית אישה, חברות שבהן המספר האבסולוטי של נשים בהנהלה גבוה יותר ושתפקידי הנשים בהנהלה הם לאו דווקא תפקידים "נשיים" מסורתיים. באותו הקשר גם נתנו ציון גבוה יותר לחברות שתחום הפעילות שלהן נחשב ליותר "גברי", בצדק או שלא בצדק.

מעבר לזה העדפנו חברות שבנוסף למספר הנשים הגבוה בהנהלה, יש להן גם אג'נדה ופעולות ממשיות שננקטות כדי להבטיח קידום נשים למשרות ניהוליות.

חשוב לציין שבין החברות שלא זכו להיכלל ברשימות של החברות הראויות לציון יש כמה שהן חברות מאוד טובות לנשים באופן כללי, אך הדגש בתחקיר שלנו הפעם היה השוויוניות הניהולית ולא הטבות כאלה ואחרות שניתנות לנשים.

חברות ראויות לציון

אסם

מספר הנשים בהנהלה: 7 מתוך 16 – 44%

נימוקי הבחירה: 

אסם רואה בהשתלבות נשים בדרגי הניהול השונים עניין בעל חשיבות ערכית וחברתית. החברה מעודדת בעזרת כלים שונים השתלבות נשים בתפקידי הניהול השונים ובהנהלה הבכירה.

ביטוח ישיר

מספר הנשים בהנהלה: 5 מתוך 13 – 38%

נימוקי הבחירה: 

בביטוח ישיר אמנם פחות מ-40% נשים בהנהלה, אך באופן כללי מדובר בחברה שמאוד טובה לאמהות עובדות בפרט ולהורים עובדים בכלל, כך שלא יכולנו להתעלם מכך.

דניאלה להבי

מספר הנשים בהנהלה: 6 מתוך 9 – 67%

נימוקי הבחירה: 

כחברה שהוקמה על ידי אישה, והרוב המכריע של העובדים והמנהלים בה הן נשים, בית דניאלה להבי חרת על דגלו שוויון בהזדמנויות, ובקידום על בסיס מקצועיות והשגים, ללא קשר למגדר או לגיל.

החברה להגנת הטבע

מספר הנשים בהנהלה: 4 מתוך 8 – 50%

נימוקי הבחירה: 

החברה להגנת הטבע קולטת עובדות ועובדים חדשים על סמך כישורים אישיים ומקצועיים ועל בסיס התאמה לתפקיד, ללא כל קשר למין המועמד/ת. יש לציין כי נשים מהוות כ-60% מכוח העבודה בחברה להגנת הטבע.

הלמן אלדובי

מספר הנשים בהנהלה: 12 מתוך 23 – 52%

נימוקי הבחירה: 

מספר הנשים בהנהלה מעיד שבהלמן-אלדובי המגדר אינו מהווה חסם. סמנכ"ל השיווק של החברה מספר כי הם "מאמינים בקידום נשים לתפקידי מפתח בחברה ובכך מסייעים בניפוץ תקרת הזכוכית". 

ויזה Cal

מספר הנשים בהנהלה: 4 מתוך 9 – 44%

נימוקי הבחירה: 

בחברת Cal יש למעלה מ-70% נשים עובדות ומעל 50% מהן הן מנהלות. בנוסף, כחלק מדגש על העצמת נשים פועלים בחברה להעצמת נשים גם במגזר החרדי.

זאפ

מספר הנשים בהנהלה: 4 מתוך 8 – 50%

נימוקי הבחירה: 

קבוצת החברה מסרה כי "קבוצת זאפ רואה בשוויון הזדמנויות ערך בסיסי בתפיסת הניהול והעבודה בחברה. אנו פועלים לשוויון הזדמנויות ולחיזוק נשים וגברים כאחד".

חברת החשמל

מספר הנשים בהנהלה: 6 מתוך 33 – 18%

נימוקי הבחירה: 

חברת החשמל היא חברה שפועלת רבות למען נשים, ובשנים האחרונות גם השתלבו שם הרבה נשים בתחומים שעד לא מזמן נחשבו ל"גבריים". דוברת החברה מסרה כי "אחד מהיעדים אותם הציבו דירקטוריון והנהלת החברה הינו שילובן של נשים בתפקידי ניהול בכירים בחברת החשמל. החברה כללה את מדד קידום נשים במדדי הבקרה הניהולית של חטיבת משאבי אנוש וארגון. בנוסף על הממונה על שיוויון מגדרי בהנהלת החברה מונו נציגות של הממונה על שיוון מגדרי בכל אחת מהנהלות האגפים והמחוזות. כמו כן מתבצעות פעילויות תהליכיות גם בהליכי הגיוס. כמו כן הוטמעה בחברה מדיניות של השתתפות נציגות נשים במכרזים ובוועדות האיתור ומתבצעות פעולות לעידוד נשים להגשת מועמדות למכרזים ובכל קורס ניהולי במסגרת הדרכות בחברה משולבת סדנה לשוויון מגדרי". בקיצור הכל נראה מאוד מבטיח והסיבה היחידה לכך שחברת החשמל לא נמצאת בעשירייה הראשונה היא בגלל האחוז המאוד מאוד נמוך של נשים בהנהלת החברה.

SAP ישראל

מספר הנשים בהנהלה: 5 מתוך 12 – 42%

נימוקי הבחירה: 

SAP היא חברת ההייטק הבינלאומית הראשונה שקיבלה הכרה מארגון (Economic Dividends for Gender Equality) EDGE למחויבותה לשוויון בין המינים במקום העבודה.

במעבדות SAP בארץ יש קרוב ל-40% נשים, שיעור גבוה מאוד ביחס לקיים בתעשייה.

מקבוצת זאפ נמסר כי "SAP מאמינה בנשים בכל דרג ובוודאי בתפקידים ניהוליים ואחת הציפיות ממנהלים בארגון היא לפנות לנשים בולטות, להבין אם יש חסמים שניתן להקל עליהם או לפתור אותם ולעודד אותן להתקדם – כיוון שזה תורם לארגון ולעבודת הצוות".

סיסקו

מספר הנשים בהנהלה: 4 מתוך 10 – 40%

נימוקי הבחירה: 

סיסקו פועלת באופן אינטנסיבי לקידום שוויון הזדמנויות לנשים ומאמינה בגיוון ההון האנושי וגם מבחינת מגדר וגם מבחינת שונוּת. סיסקו מפתחת תכנית ייחודית לנשים המתמקדת בלמידה מעמיתות וזיהוי חסמים של נשים, וכוללת בין היתר מנטורינג ממנהלות בכירות בארגון, במטרה לעזור להן לעשות קפיצת קריירה משמעותית. 

פוקס

מספר הנשים בהנהלה: 8 מתוך 17 – 47%

נימוקי הבחירה: 

ממשרד יחסי הציבור של החברה נמסר כי "פוקס מעניקה הזדמנות שווה לנשים ולגברים, ללא אבחנה מגדרית. האנשים שעובדים בחברה נבחרים על פי התאמה לתפקיד בשוויון הזדמנויות מלא ובהתאם לפרופיל התפקיד, ומכאן שאופציות השילוב בחברה הן רבות ומגוונות".

פיטנגו

מספר הנשים בהנהלה: 7 מתוך 16 – 44%

נימוקי הבחירה: 

דפנה כהן-גרשט השותפה המשפטית בקרן פיטנגו אומרת כי "שוויון הוא אחד הערכים החקוקים על אמנת פיטנגו. אנו רואים בשוויון הזדמנויות ערך חשוב ומעודדים השתלבות של נשים ומיעוטים הן בחברה והן בחברות הפורטפוליו שלנו. אנו מקדמים ותומכים ביוזמות לקידום השוויון, בין היתר קרן השקעות בה פיטנגו שותפה- al bawader המתמקדת בסקטור הערבי, השתתפות בפאנלים לקידום העשיה בסקטור הערבי, פעילות עניפה במרכז פרס לשלום ועוד".

פרוקטר & גמבל

מספר הנשים בהנהלה: 2 מתוך 5 – 40%

נימוקי הבחירה: 

כמו כל החברות האמריקאיות ברשימה זאת, גם לפרוקטר & גמבל סטנדרטים ראויים לציון בכל מה שקשור לנשים. בנוסף נמסר מהחברה כי "שוויון ההזדמנויות בפרוקטר & גמבל עושה כיום את צעדיו גם לא רק לגיוון מגדרי, אלא לייצוג והכלה של כל רבדי החברה בישראל".

קוקה קולה

מספר הנשים בהנהלה: 3 מתוך 6 – 50%

נימוקי הבחירה: 

דובר הקבוצה מסר כי "כל הנשים בתפקידי הניהול בקבוצה נבחרו על פי כישוריהן והתאמתן לתפקיד, והן מגיעות מכלל מגזרי האוכלוסיה. אנו מקפידים על שיוויון מלא בתנאי העסקה בין גברים לנשים ושמחים כי נשים רבות תופסות עמדות מפתח בהנהלות החברות של הקבוצה".

קימברלי קלארק ישראל

מספר הנשים בהנהלה: 4 מתוך 9 – 44%

נימוקי הבחירה: 

כחלק מקיבמרלי קלארק העולמית בחברה בארץ עוקבים ומביאים למודעות ההנהלה מדדים על אחוזי נשים במשרות בכירות ובתוכניות טאלנט. סמנכ"ל משאבי אנוש בחברה מתגאה, ובצדק, בכך ש"בתוך האזור שלנו יש לנו את אחוז הנשים הכי גבוה במשרות דירקטור ומעלה. יש לנו מעל 50 אחוז נשים במשרות מקצועיות וניהוליות ולכן יש גם את מי לקדם הלאה".

וכל השאר

Ebay

מספר הנשים בהנהלה: 4 נשים מתוך 11 – 36%

אינטל

מספר הנשים בהנהלה: 3 מתוך 10 – 30%

אל-על

מספר הנשים בהנהלה: 2 מתוך 8 – 25%

אלדר נדל"ן

מספר הנשים בהנהלה: 2 מתוך 7 – 29% 

בזק

מספר הנשים בהנהלה: 3 מתוך 11 – 27%

בנק דיסקונט

מספר הנשים בהנהלה: 4 מתוך 12 – 33%

בנק הפועלים

מספר הנשים בהנהלה: 2 מתוך 13 – 15%

בנק לאומי

מספר הנשים בהנהלה: 4 מתוך 13 – 31%

גוגל ישראל

מספר הנשים בהנהלה: 24% (לא נמסרו מספרים מדויקים)

הבנק הבינלאומי

מספר הנשים בהנהלה: 3 מתוך 10 – 30%

המשביר לצרכן

מספר הנשים בהנהלה: 3 מתוך 8 – 37.5%

טבע

מספר הנשים בהנהלה: 1 מתוך 11 – 9%

yes

מספר הנשים בהנהלה: 3 מתוך 9 – 33%

כלל ביטוח

מספר הנשים בהנהלה: 5 מתוך 18 – 28%

לאומי קארד

מספר הנשים בהנהלה: 3 מתוך 10 – 30%

לוריאל

מספר הנשים בהנהלה: 3 מתוך 12 – 25%

מטריקס

מספר הנשים בהנהלה: 5 מתוך 16 – 31%

סופר-פארם

מספר הנשים בהנהלה: 2 מתוך 11 – 18%

סלקום

מספר הנשים בהנהלה: 4 מתוך 11 – 36%

סנו

מספר הנשים בהנהלה: 1 מתוך 8 – 12.5%

פייסבוק ישראל

מספר הנשים בהנהלה: 2 – לא מסרו מתוך כמה

פלאפון

מספר הנשים בהנהלה: 2 מתוך 10 – 20%

פרטנר

מספר הנשים בהנהלה: 4 מתוך 11 – 36%

קסטרו

מספר הנשים בהנהלה: 2 מתוך 6 – 33%

קרסו (רנו וניסן)

מספר הנשים בהנהלה: 4 מתוך 10 – 40%

רמי לוי שיווק השקמה

מספר הנשים בדירקטוריון: 4 מתוך 10 – 40%

רשות הטבע והגנים

מספר הנשים בהנהלה: 3 מתוך 13 – 23%

שטראוס

מספר הנשים בהנהלה: 2 מתוך 9 – 22%

שיכון ובינוי

מספר הנשים בהנהלה: 17 מתוך 80 – 21%

שירותי בריאות כללית

מספר הנשים בהנהלה: 7 מתוך 21 – 33%

תנובה

מספר הנשים בהנהלה: 2 מתוך 13 – 15%

מתוך החברות שפנינו אליהן, 14 בחרו לא להשיב על השאלון:

* היום התקבל עדכון מיוניליוור -3 מתוך 9 נשים בהנהלה.

14logos.

תחקיר: אפרת צרי