עובדי הייטק, תדרשו גם אתם להיות ''האמא''

כולנו צריכים להתעקש שכל זכות או חובה שאישה מקבלת הנוגעת לעבודה, ללידה, לגידול ילדים – תחול על שני בני הזוג, כך שלא יצטרכו לבחור מי תהיה ה״אמא״

מה זה אומר להיות "האמא" והאם מדובר באמירה שוביניסטית וסקסיסטית? כן, זה שימוש בלשון בוטה שנועד ליישר קו כדי שכולם יבינו במה מדובר. אז היו סבלנים וקראו.

שתי אמהות כתפיסת עולם

מי שמכיר אותי יודע שלי ולזוגתי יש שני ילדים סבירים לחלוטין (בן 3.5 שנים ובת 10 חודשים), ובכל מה שקשור בגידולם שתינו האמא. זה מאוד פשוט: שתינו לוקחות חלק בגידול הילדים, בתחזוקת הבית ובכל מטלה יומיומית אחרת בצורה שלא תכביד או תפלה את הצד השני. בואו לא נטעה, אנחנו לא אמהות משקיעות מדי, יש שיאמרו אפילו שאנחנו לא משקיעות מספיק – שתינו עובדות במשרות תובעניות, שתינו עברנו לידות וחופשות לידה ושתינו מתעוררות בלילות ונשארות עם הילדים בחופשות מחלה. אבל מה? אנחנו שתי נשים, וחוץ מזה שקל יותר בשתיים, זה אומר שלמעסיקים גם קל יותר להבין את הצורך לצאת יומיים בשבוע או להישאר בבית מדי פעם כשחולים. בתוך הבית שתינו מנסות לייצר איזון בין העבודה לבין החיים הפרטיים ומכבדות זו את זו. מקומות העבודה מכירים את המצב הזה, כי אנחנו אמהות.
אבל מה לגבי אבות שרוצים להיות עם הילדים שלהם – למה הם צריכים לעמוד בפני הדילמה הנוראית של לפרנס את המשפחה או לבלות איתה זמן סביר? ומה עושים זוג הומואים שמגדל ילדים? איך הם מסבירים למעסיק שהם צריכים לצאת יומיים בשבוע ואיך המעסיק מקבל את זה?
בעולם שבו יש פער מובהק בין משכורות של נשים וגברים, לא פלא שגברים צריכים לעבוד ולא מבקשים להיות ״האמא״ כדי לא לרדת במשכורת, ושנשים מחליטות להישאר בבית ולזנוח את החיים שבנו לפני כן, כי החישוב של הכסף הנכנס לא נעשה לפי סך התא המשפחתי, אלא לפי הסכום שכל אחד או אחת מביאים הביתה, בצורה יחסית.
ולכן, בענף ההייטק, שבו יש רוב גברי מובהק בעמדות הנהלה בכירות, האחריות לשנות את המצב הזה ולהקל הן על גברים והן על נשים צריכה ליפול ללא צל של ספק דווקא על הגברים.

מורן בר. צילום: טל ביטון

אז איך תהיו האמא?

למען ההגינות, זה לא מתחיל ונגמר במנכ”לים ובמנהלים הבכירים. כל עובד צריך לדרוש שוויון – למענו ולמען הצד השני שלו. אתם צריכים לבקש להיות עם הילדים פעמיים בשבוע לפחות. לפעמים זה כיף, לפעמים זה קשה, אבל זה הדור הבא שלנו, האחריות הכי גדולה שתהיה לנו בחיים, ולכן כולנו צריכים להיות “האמא” בצורה שווה, בכדי שהנטל לא יפול רק על גורם אחד בתא המשפחתי. בעצם, כולנו צריכים להיות גם ״האמא״ וגם ״האבא״ – לצאת לעבוד, לפתח קריירה, להרוויח כסף ולגדל משפחה לתפארת. אם נדמה לכם שמדובר רק בקיפוח, אתם לגמרי טועים. תדרשו להיות ״האמא״ ותבינו את ההבדל לבד.

מעסיקים? עודדו את העובדים להיות האמא, אחרת תפסידו אותם

בענף ההייטק פועלות מספר חברות ענק, עשירות, מצליחות ומתגאות במענקים לפונדקאות, בחופשות לידה ארוכות לנשים ובמספר ימים נוספים לגברים. חלק מהחברות אפילו מעודדות נשים לשמור ביציות כדי שיוכלו להשקיע יותר זמן בעבודה ולהתקדם. אבל במקרה הטוב פתרונות אלה הם פלסטר המודבק מתוך פחד לאבד את המשרה, ובמקרה הקיצוני, נשים עלולות להתחרט על השנים שעברו. לשמחתי, במקום להיכנס לרחם של הנשים, בחלק מחברות ההייטק מצאו פתרון הגיוני לבעיה.
המנהלים בחברות אלה הבינו שהפתרון טמון בשינוי תפיסת מדידת העבודה; במדידת תפוקה לפי יעדים ולא לפי בדיקת שעון הנוכחות. אותן חברות הפנימו ששמונה עשרה שעות עבודה ליום לדור שהפרעות קשב הם השם השני שלו, אינן אפקטיביות, אלא רק שוחקות. אגב, גם אם העובדים הורים וגם אם לא.
יותר מכך – ענף ההייטק ידוע כענף צעיר, והדור החדש דורש איזון אמיתי בין פנאי לבין עבודה. ארגונים וחברות שלא יידעו לעבור למדידת תפוקה לפי יעדים ושלא יתנו הזדמנות אמיתית לעובדים לקחת חלק בחיי המשפחה, פשוט יפספסו את הטובים בשוק.

אמא עובדת (שאטרסטוק / LightField Studios)

להיות ״אמא״ יועיל גם לעובדי הייטק בני 45 ומעלה, הנחשבים ״מבוגרים״ ונפלטים מהתעשיה במקרים רבים. עובדים אלו לא רק צברו ידע וניסיון בזמן הזה. לחלק מהעובדים בגילאים הללו יש ילדים בוגרים שלא מחייבים אותם להיות בבית בשעה מסוימת, אך הם עדיין יכולים לקחת חלק פעיל בגידולם ובחיי היומיום שלהם במקביל לעבודה. ענף ההייטק יכול רק להרוויח משילוב של עובדים צעירים ובוגרים, והאמת שזה נכון וטוב גם לעובדים עצמם.
מעסיקים יקרים – עודדו את העובדים שלכם לצאת ולהיות “האמא”, לתת ביטוי אמיתי לאישיות שלהם בעבודה ובבית. לעשות הפסקה, לחשוב על דברים אחרים ולהיות עם המשפחה שלהם. הרי ברוב המקצועות בענף אפשר להשלים עבודה בשעות הערב, ועם גישה כזו גם תרוויחו עובדים מסורים שיהיו זמינים לכל משימה דחופה, בין אם בשעות העבודה או לא, במקום להתבטל במשרד עוד שעה או שעתיים כדי ״לדפוק שעון״.
עודדו אותם להיות “האמא” כדי שגם אמא תוכל להיות עובדת טובה, יעילה, שלא תפחד לצאת לילדים פעמיים בשבוע כי אחרת לא יקדמו אותה; תנו לה אפשרות להשקיע ולתת מעצמה באמת כדי שהיא תתקדם, שהיא תהיה עובדת טובה לטווח ארוך ותנו לה להרוויח את המשכורת שמגיעה לה. עודדו את כולם להיות “האמא”, הסבירו להם שחופשת לידה צריכה להתחלק בין בני הזוג ולא להיות נטל על ״אמא״ אחת. שוויון, זה יכול להיות הרבה יותר פשוט, לא?

תנו לכולם להיות ״אמא״

מספר מילים שכדאי להוסיף: ברור וחשוב שהמדינה תאפשר לכלל האזרחים להיות ה״אמא״. כדי שכך יקרה, היא צריכה לוודא שמעסיקים משלמים בצורה הוגנת לגברים ולנשים, שחברות מגייסות נשים וגברים בצורה שאינה מפלה. הממשלה צריכה לתמרץ מעסיקים לאפשר לכולם להיות ״האמא״.
ענף ההייטק ידוע ככזה שלא מחכה שהמדינה תזיז דברים, אלא חושב על פתרונות וגורם להם לקרות במציאות. מספיק להיזכר ב”בראשית” ששוגרה לירח לפני מספר שבועות כדי להבין מה הענף הזה מסוגל לעשות. אז למה אנחנו לא מזיזים הרים גם בזה? תנו לכולם להיות ״אמא״!
כולנו צריכים להתעקש שכל זכות או חובה שאישה מקבלת הנוגעת לעבודה, ללידה, לגידול ילדים – תחול על שני בני הזוג, כך שלא יצטרכו לבחור מי תהיה ה״אמא״. תנו לכולם להיות ה״אמא״, כדי שלא תהיה יותר חלוקה למשרה מלאה או למשרת אם ונוכל סוף סוף לקרוא לזה בשם שצריך – משרה. ככה סתם משרה טובה ומספקת. לא רק לאמא, לא רק לאבא. לכולם.
** הכתבה פורסמה במקור בגיקטיים

מורן בר
מייסדת ומנהלת הבלוג Geektime, יזמית בעלת נסיון רב שנים בתעשיית ההיי-טק עם רקע נרחב בתחום האחסון והתקשורת ובעולם המדיה החברתית. היתה שותפה למיזמי אינטרנט גדולים וביניהם אתר 2eat הישראלי. בוגרת ממר"מ ועו"ד העוסקת בתחום דיני הפרטיות וטכנולוגיה.