נשים בחזית: איך יצרה מריה גרין פוברצ'יק קהילה של 85 אלף נשים?

מריה גרין פוברצ'יק חלמה על שבט קטן משלה ויצרה את קהילת הנשים הגדולה בארץ. מנהלת הקהילות המובילה תספר בכנס "נשים בחזית" על ההצלחה האדירה של קהילת הנשים "Supergirls זה אופי"

[youtube aWZnOGuF5b8 nolink]

לפני שנתיים נסעה מריה גרין פוברצ'יק באוטובוס, והרגישה שמשהו בחיים שלה חסר. "חשבתי פתאום עד כמה הייתי שמחה אם היה לי שבט משלי, נשים שמתמודדות עם שאלות דומות לאלו שאני שואלת, עם קריירה ומשפחה, עם חיים בעולם שמשתנה כל הזמן מתחת לידיים שלנו והגעתי למסקנה שיהיה נחמד להקים קבוצה כזו, ושנהיה שם האחת בשביל השנייה", היא מספרת. מריה, שלא פעם העידה על עצמה שהיא אחת שעושה ולא רק מדברת, החליטה שברגע שהיא מגיעה הביתה היא נכנסת לפייסבוק ומקימה את השבט הנשי עליו חלמה.

כך נולדה "Supergirls זה אופי", אחת מקהילות הנשים הסוערות והפופולריות ביותר בפייסבוק הישראלי, המונה נכון להיום כ-85 אלף נשים מכל הגילאים ושכבות האוכלוסייה, מקרית שמונה ועד אילת. רווקות, נשואות, אימהות ואפילו סבתות – כולן הצטרפו לקהילה, שהדיונים בה יכולים לנוע מיוזמות חברתיות, דרך התלבטות בנושאי קוסמטיקה (מישהי אמרה שמן קוקוס?) ועד לשיתופים בנושאי אהבה והורות. כמובן שכל זה לא קרה ביום אחד, אלא בהדרגה.

את המעגל הראשון של הנשים בקהילה איישו חברותיה ומכרותיה של מריה מהעבר וההווה. המעגל השני כלל כבר את החברות של, שהזמינו את חברותיהן, שהזמינו את חברותיהן, שקראו לאחיותיהן, אימהותיהן, בנות הדודות והדודות, עד שתוך שנה בלבד החלו מנהלות קהילת "מאמאזון" הוותיקה להילחץ – למגרש הקהילות הנשיות נכנסה שחקנית לא רעה בכלל, שאפילו לא צריך להיות אימהות כדי להשתייך אליה.

מריה גרין פוברצ'יק בכנס נשים בחזית 2017 (צילום: גלית סבג)

'קבוצת 'Supergirls" זה אופי" אפשרה לכל אשה שמעוניינת בכך, להשתלב ולהתחיל להשתתף בדיוני הקבוצה, ובכך שברה את המונופול של קהילות הנשים האחרות שהתאפיינו באג'נדה או במצב משפחתי מסוים. מריה טוענת שגם כשהקבוצה מנתה מספר נשים מצומצם, היא עדיין תפקדה כקהילה לכל דבר ועניין: "היא תמיד הייתה קהילה", היא אומרת. "בהתחלה היא הייתה קהילה קטנה, ועכשיו היא קהילת ענק. כבר מהרגע הראשון היו סיפורים שהיה קשה שלא להתרגש מהם, החל מנשים שהתגייסו לתרומה לחברה שאיבדה הכול, וכלה במישהי שמצאה שידוך דרך הקבוצה אחרי טרגדיה אישית גדולה, וממש החודש התחתנה".

מה הסיפור מאחורי השם "Supergirls זה אופי"?

"אנשים היו שואלים אותי כל הזמן איך אני מצליחה לשמור באוויר את כל הכדורים האלה של עבודה, אימהות, זוגיות, חיי חברה והתפתחות אישית ומקצועית, וניסיתי להראות בשם הזה שאני לא משהו מיוחד מההיבט הזה, אני לא גיבורת על, אבל אני לגמרי סופרגירל, וזה האופי שלי, זה האופי של כל הבנות בקבוצה. אנחנו לא סופרגירלז כי מישהו אחר הגדיר אותנו ככאלה, או כי אנחנו מוצלחות בכל דבר, או כי הכול הולך לנו בקלות בחיים. ממש לא. אנחנו כאלה כי זה מי שאנחנו, מי שאנחנו בוחרות להיות".

איך צוברים קהילה עם יותר מ-80 אלף נשים? צילום: פזית עוז

מריה טוענת שהקסם של הקבוצה, אותו "אקס פקטור" שגרם לה לגדול ולהפוך למפלצת הווירטואלית שהיא, טמון ביכולת שלה להכיל סוגים שונים של נשים, שמחזיקות בעמדות שונות וברצונות שונים. "אנחנו כמעט 85,000 נשים", היא אומרת. "זה המון. אז הקסם בעיניי הוא שלכל אחת מהן יש מקום, וכל אחת מרגישה מתישהו במהלך היום שמשהו – לא משנה אם זה פוסט או תגובה – נכתב במיוחד בשבילה".

בחודשים האחרונים החליטה מריה שהיא רושמת את הקהילה כעסק חברתי. "כשהקהילה גדלה והתבססה, החלטתי שהגיע הזמן לקחת אותה שלב קדימה, ולעשות בכוח שלנו שימוש משמעותי, שייתן ערך לעולם. על ידי ההפיכה שלנו לעסק חברתי אנחנו מצליחות להגדיל את הפעילות שלנו למען חברות הקהילה, ובמקביל לקיים פעילויות התנדבותיות נרחבות למען כלל ציבור הנשים בארץ".

את הרצאתה בכנס נשים בחזית 2017 הקדישה מריה לסיפור ההצלחה של הקהילה שבנתה, ובה ביקשה להראות כיצד מאחורי הצלחה שאולי נראית "מקרית" למסתכלים מהצד, שוכנת עבודה של 24 שעות ביממה, אליה מתחברות מנהלות הקהילה והחברות שמתנדבות בתוכה.

הפקה: מוטי רייף

לוגו מוטי רייף
ניהול ועריכת תוכן – כרמית חומש
ניהול מסחרי – שרון אדלר

פס חסויות נשים בחזית 2017