"ניהול נשי מותאם לעולם החדש"

עינת אמיתי, סמנכ"ל משאבי אנוש גלובאלי בדלתא גליל מובילה תהליכי שינוי ומטפחת שוויוניות בחברה שמונה כ-12 אלף עובדים

עינת אמיתי היא כדור אנרגיה אנושי. חייה של סמנכ"ל משאבי אנוש גלובאלי בדלתא גליל, אינטנסיביים ורוויי פעילות עד כדי כך שהשנ"צ האחרון שהיא ידעה היה ברחם אמה. משיחה עמה ניכר כי תחום משאבי האנוש זורם בעורקיה ב-20 השנים האחרונות; את תפקידה הנוכחי היא מאיישת ביד רמה כבר ארבע שנים. לפני כן היא שימשה כסמנכ"לית משאבי אנוש ב"נס טכנולוגיות" ולשם היא הגיע אחרי 11 שנים ב"שטראוס גרופ" במגוון תפקידי משאבי אנוש בכירים. אבל לפני הכל, כבר בתחילת השיחה, אמיתי דואגת לציין בגאווה: "אני אמא לשני בנים מדהימים, ים בן 21 חייל קרבי ואור תלמיד י"ב בן 18, שמתכנן להתגייס ליחידה קרבית. הם הדבר הכי חשוב ויקר לי בחיים. תמיד הייתי קרייריסטית ויחד עם זאת הצלחתי למצוא את הנוסחה המתאימה לי עם הבית. אני בקשר מצוין עם אבי ילדיי ומשפחתו (שהם המשפחה גם שלי) ונמצאת בזוגיות שנייה עם רון, החבר הכי טוב שלי ויש בינינו אהבה גדולה ופרגון הדדי".

מהמשפט הבא שלה, מבינים שגם הרוח הדלתאית נושבת בלבה: "זו חברת אופנה והלבשה תחתונה ענקית בת 40 שנה שהשכילה לשמור על המורשת היפה שלה, לצמוח עם הזמן ולהביא ערך מוסף ללקוחותיה", מספרת אמיתי בגאון, "לדלתא יש פרוטפוליו עסקים מגוון שמורכב ממותגים בבעלות זכיינות וממוצרים שהחברה מפתחת, מייצרת ומשווקת עבור לקוחות מובילים כמו נייק, CK, VS, לולו מון ועוד. החברה מונה כ-12 אלף עובדים בארבע יבשות בעולם והיא נסחרת בבורסה בתל אביב ובנאסד"ק ניו יורק. והמטה הגלובאלי שלה יושב בישראל".

במסגרת תפקידה בדלתא, אמיתי שותפה עסקית למנכ"ל החברה ולבעל השליטה בנושאי משאבי אנוש, מה זה אומר? "בגדול, אני אמורה לתרגם את האסטרטגיה העסקית של הארגון – היכן רוצים להיות בעוד כמה שנים – לעולמות של משאבי אנוש ולתת מענה בהווה ולעתיד שתומך בהשגת התוצאות העסקיות. כמו כן, יש לי מחויבות לעתיד: מהן היכולות שנזדקק להן, חיזוי ותכנון מערך העבודה העתידי, שימור ואטרקטיביות  של טאלנטים, טיפוח אוכלוסיות ספציפיות, פיתוח מודלי העסקה והחובה לראות את העובדים כנכס בארגון, זו לא קלישאה". למעשה אמיתי והצוות שלה עורכים מיפוי של הפער בין המצב הנוכחי למצב הרצוי, "לאור הממצאים נבנית אסטרטגיית ההון האנושי ואסטרטגיית משאבי האנוש", אמיתי ממשיכה. "מתוכם נגזרים הצרכים המרכזיים ונבנים תוכניות פעולה, שיאפשרו את סגירת הפערים והבטחת החוסן שלנו להמשך".

נשמע מורכב.

"אכן מורכב, אבל לאו דווקא בשל היותנו חברה גלובאלית, מבוזרת ורב תרבותית. המורכבות נובעת כי כמו אחרים, אנחנו פועלים בסביבה כאוטית ולא ברורה, שיש בה התפתחות טכנולוגית מואצת, טרנספורמציה דיגיטלית, שוק עבודה דינאמי, מגמות חברתיות וכיוצא באלה. ארגונים, מבנים ארגוניים, עיסוקים וכוח העבודה עצמו – הכל עובר שינוי".

לא מלחיץ אותך לפעול במציאות לא וודאית שכזו?

"אני רואה בתנועה הזו דבר חיובי, שמחייב יצירתיות והתפתחות מתמדת. זו הזדמנות שמאלצת אותנו לצאת מאזור הנוחות ולהמציא את עצמנו מחדש. אנחנו מגדירים את הכיוונים אליהם חותרים ומייצרים וודאות בתוך העמימות, אבל בכל רגע נתון שואלים את עצמנו האם עשינו את הבחירות הנכונות לדלתא, ואם לא, החוכמה היא לתקן במהירות ולהמשיך לפעול. אני נהנית לפצח אתגרים, לייצר השפעה. יש לי תשוקה ואהבה למקצוע, ומעבר לכך אני אוהבת אנשים, פשוט ככה, והשילוב הזה הופך את העבודה מבחינתי למאוד מספקת".

ובכל זאת איזה תכונות נדרשות לך כדי להצליח?

"המפתח הוא היכולת להתחבר לאנשים, להיות קשוב לצרכים, להבין את העסק ואת האתגרים וכמובן בפועל להצליח להביא ערך מוסף. העבודה בדלתא מאופיינת בעצמאות רבה, חלק מהמשמעויות הן, שהתפקיד מחייב לייצר אג'נדה וסדרי עדיפויות, ליזום ולדחוף קדימה, לרתום אחרים, לקבל החלטות לא תמיד פופולאריות. אני מאמינה בדוגמה אישית. בניתי צוות מדהים, 'שחקני נשמה' שפועלים יחד בנחישות כדי לייצר שינויים. אותו צוות אגב, זכה בשנה האחרונה בפרס מהעמותה לפיתוח ולחקר משאבי אנוש על מובילות ומקצוענות בתחום".

אמיתי מעידה כי היותה אישה בתפקיד בכיר בחברה איננה הופכת אותה למיוחדת בדלתא, ו"טוב שכך" , היא אומרת."יש לנו נבחרת נשים מרשימה, 77 אחוזים מהעובדים בדלתא הן נשים, ורבות מהן ממלאות תפקידי מפתח. מדובר בנשים מוכשרות, שצמחו עם החברה והיום מהוות חלק מהותי מהשדרה הניהולית.

מהי תפישתך בפיתוח שוויון מגדרי?

"אנחנו לא באים לנושא המגדרי ממקום של פער או חוסר, אלא מתוך עוצמה. 77 אחוזים מהעובדים בדלתא הן נשים ששותפות בעשייה רבה ובהובלה של מהלכים מרכזיים, וניתן לראות שבכל מקום שהן נמצאות יש הישגים. אני רוצה להמשיך לחזק את הנשים בחברה, לאפשר להן להתפתח, ולעודד את ההשפעה שלהן כיחידות וכקבוצה בתוך הארגון ומחוצה לו. אני מאמינה כי דווקא היום, עם המאפיינים של העולם החדש, בו ארגונים עוברים למבנים יותר מטריציוניים, שטוחים – היכולות והכישורים שמכונים "נשיים", כמו רגישות לאחר, רתימה ולכידות, תקשורת פתוחה – הם בדיוק אלו שנדרשים כדי להצליח להתנהל באפקטיביות, לנווט בחוכמה בארגון, לייצר שותפויות ולהשפיע. לנשים היום יש אפילו יתרון יחסי בהתמודדות עם המציאות הארגונית, ניהולית עסקית. יחד עם זאת חשוב לי לומר, שמעבר לאיזון מגדרי, יש לנו מחויבות לחתור ולהציע לעובדינו סביבת עבודה ותרבות ארגונית שוויונית, מגוונת תעסוקתית ומאוזנת יותר. חיזוק של קבוצה מסוימת לא צריך לבוא על חשבון קבוצה אחרת. יש מקום לכולם. מבחינתנו קידום אג'נדות של שוויון, זה לא פרויקט נקודתי או מקומי אלא תפיסת עולם ודרך חיים".

תני דוגמא.

"אנו פועלים רבות במטרה לאפשר לכלל עובדי החברה להתפתח ובתפיסה של WELLBEING  בחברה, אנחנו מסתכלים על העובד קודם כל כאדם ומייצרים מגוון תכניות למידה ורווחה להתפתחות אישית. אנחנו מעניקים את ההזדמנויות וכל אחד לוקח את זה לאן שמתאים לו.

בשנתיים האחרונות היו המון סדנאות של כישורי חיים בסיסיים (ניהול כלכלי אישי, שימוש במדיות חברתיות), הרצאות וסדנאות העשרה והשראה (פסיכולוגיה חיובית, טרנספורמציה דיגיטלית, הצבת יעדים ועוד) וחוגי פנאי (סדנאות תזונה בריאה, סטיילינג ) וקבוצות ספורט שונות. רוב הפעילויות התבצעו כחלק משעות העבודה".

התואר הראשון שלה הוא בכלל בחינוך במחשבה להיות יועצת חינוכית. אלא שמהר מאוד היא הבינה שתחום הייעוץ אמנם מעניין אבל הזיקה בערה לסביבה ארגונית-עסקית. וכך בגיל 25 במקביל לתואר שני במנהל עסקים החלה את עבודתה בתחום בתעשייה הצבאית. אמיתי מספרת שהיא התחילה את הקריירה שלה מלמטה ומשם התפתחה. "מעולם לא פחדתי מעבודה קשה וכישלון לא היה אופציה מבחינתי, מקסימום זה עוד רגע בדרך, תמיד ציירתי לנגד עיניי את תמונת העתיד וידעתי שאגיע אליה. זו טכניקה שאני משתמשת בה רבות גם היום לעצמי ולצוות שלי וגם בעבודת הייעוץ הארגוני".

אתגר שנהנית ממנו במיוחד לאחרונה.

"כחלק מאסטרטגיית הצמיחה של דלתא רכשנו בשנה האחרונה מותג ג'ינסים נחשב בשם SEVEN במסגרת זאת ליווינו את המיזוג של היחידה בשבע מדינות באירופה. תקופת השינוי הייתה ממושכת וסופר מאתגרת ודרשה תמיכה משמעותית במגוון עולמות משאבי אנוש – תקשורת, גיוס ובנייה של צוות מוביל, תגמול ויחסי עבודה , שימור אנשי מפתח, בנייה והטמעה של תהליכים ותשתיות ועוד".

ואיפה הקושי?

"קשיים קיימים ותמיד יהיו, החוכמה היא איך מתמודדים אתם. יש המון דוגמאות על איך לא הכל הולך בקלות או לא קורה בכלל. לא כל הלקוחות והשותפים הפנימיים תמיד שבעי רצון, לפעמים מטפלים במה שדחוף ולאו דווקא במה שחשוב. בנוסף, עם התפקיד באה אחריות שאינה נגמרת בשעה מסוימת, לזה תוסיפי את שעוני הזמן שונים ברחבי הגלובוס ואת העובדה שעם ההתפתחות הטכנולוגית יש ציפייה שתהיה זמין בכל עת  – העבודה באמת אף פעם לא ממש נגמרת".

אז איך את מתמודדת עם כל הלחץ?

"אני משתדלת לעשות את הכי טוב שאני יכולה בכל רגע נתון ולדעת איפה לשים את הגבול. ניסיון החיים לימד אותי לקחת דברים בפרופורציות הנכונות, ולפתח חוסן. אני תמיד מזכירה לעצמי שזו בחירה שלי, אני לא בהישרדות, אלא יש לי הזדמנות לחלום, לממש , ליהנות. מעבר לזה אני מצליחה למצוא זמן לעצמי, לעשייה שאינה קשורה לעבודה, זמן איכות עם המשפחה ועם חברים".

לא בא לך לנוח לפעמים?

"ברור, בסוף אני בן אדם וזקוקה לזמן מנוחה. יש ימים שאני  בעומס יתר וצריכה אוויר. אם היה שבוע קשה, אני נחה בסופו. מנוחה אצלי היא כל מה שעושה לי טוב גם אם הוא עדיין אקטיבי, זה יכול להיות פינוק בבית בצפייה בבינג' עם הבן זוג, יציאה לריצה, סיבוב שופינג חסר מעצורים, מסעדה טובה, בילוי עם חברות, התנדבות בעמותות ועוד".

אישה שמעוררת בך השראה.

"עופרה שטראוס, אישה מרשימה, חכמה וחזקה, שאפשר ללמוד מממנה המון – האופן שבו היא מובילה את החברה עסקית וניהולית מדהימה אותי. בנוסף, יש לי במה להתגאות בשושלת המשפחתית הצנועה שלי, סבתא שלי, חיה ז"ל , היתה "לוחמת שואה" ופרטיזנית, אישה מוכשרת ועוצמתית ומכיוון שהייתי חיילת בודדה וגדלתי אתה שנים משמעותיות בחיי היא השפיעה עליי המון. חשוב לי לציין גם את אמא שלי, שהיא גב אדיר, אני חבה לה הרבה מההצלחה שלי, שכן היא עודדה אותי לפתח את הקריירה, ושנים עזרה לי בפועל בגידול הילדים, בכלל זכיתי במשפחה תומכת וקרובה".

***

גוני לב ארי
לייט בלומרית בת 35 מתל אביב. רוב היום אני יושבת בבית מול מייקרוסופט וורד ומנסה להמציא משהו שלא היה קיים ואם אני אומרת את זה בדרך מסוימת הוא נהיה קיים