מותו של הסט

ספה חדשה ליד שולחן קפה מבית סבתא, לוק אורבני עם נגיעות כפריות, עץ לצד ברזל ופלסטיק עם אבן – בסגנון העיצוב האקלקטי הכל הולך עם הכל. איך נגרום לזה לעבוד?

מגדירים מראש את הצבעוניות (צילום: שאטרסטוק)

בסגנון העיצוב האקלקטי הכל הולך עם הכל (צילום: שאטרסטוק)

עד לפני תקופה לא ארוכה עיצוב הבית היה עניין פשוט: ניגשנו אל חנות הרהיטים הנבחרת, בחרנו סט קומפלט של ספה וכורסאות או אם מדובר בחדר שינה – מיטה זוגית מעוצבת וצמד כונניות תואמות מכל צד, מנורות לילה זהות, זוג שטיחונים – וכאן בערך נגמר הסיפור. אז נכון, סטים אמנם עושים לנו את החיים הרבה יותר קלים אבל בעולם העיצוב הן נחשבים לפרה-היסטוריה. את מקומם כבש בביטחה סגנון עיצובי שהוא ההיפך המוחלט.

שילובים והשראות ממקורות מגוונים. עיצוב: ביתילי

אז, מה זה בעצם סגנון אקלקטי?

מלבד היותו סגנון מוכר באדריכלות המאה ה-20 (ברחובות תל אביב אפשר לראות דוגמאות רבות) עיצוב בסגנון זה הוא שם קוד לעיצוב השואב השראה ממקורות מגוונים עם חופש יצירתי לשילובים מפתיעים בין תקופות, סגנונות וחומרים. התוצאה – אם פועלים על פי הכללים – מלאת טעם אישי, ייחודית ועדכנית. קבלו את תחנות החובה בדרך לעיצוב אקלטי מוצלח:

תוכנית אב

אל תטעו לחשוב שהסגנון הזה, שעל פניו נראה משוחרר יותר, הוא הזמנה לבלגן מאורגן. מאחורי כל עיצוב אקלקטי מוצלח עומדת תכנית מקדימה מפורטת. תכנון שכזה, עם מבנה ברור ויצירת העוגנים המרכזיים של החדר, למשל – סידור הספות והכורסאות, מיקום הטלויזיה, נקודות החשמל וגופי התאורה המרכזיים הוא הכרחי ליצירת הרמוניה, איזון, יעילות ונוחות ושומר עלינו מפני גיבוב וחוסר סדר.

תכנית מקדימה מפורטת תשמור עליכם מאי סדר וגיבוב פריטים. עיצוב: ביתילי

עריכה נכונה

הגדולה של סגנון העיצוב האקלקטי הוא השילוב המדויק בין הפריטים, ולפעמים חשוב יותר לבחור מה לא יכנס לעיצוב, מאשר ההיפך. כשניגשים למלאכת הבחירה מומלץ לגייס את הברקסים הפנימיים ולשלוף את יכולות העריכה משל הייתן אנה ווינטור, לפחות. בידקו כל פריט לעומק, בחנו את התאמתו לשאר הרהיטים בחדר, והמנעו מעומס חפצים ורהיטים. אקלקטי זה לא מילה נרדפת לאספנות, שלא לומר – אגרנות.

פחות זה יותר – אז לא להעמיס. עיצוב: ביתילי

סכימה צבעונית

מאחר ואנו עומדים לשלב פריטים מסגנונות ותקופות שונות מה שיחבר בין כל האלמנטים ויגרום לעיצוב להראות שלם ואחיד הוא הצבעוניות. בחרו סקאלת צבעים של 5 -4 גוונים שתחזור על עצמה בחדר כולו ותשמש לכם כקו מנחה נוסף לבחירת פריטים ושילובם. על שלושה מתוכם להיות יחסית נייטרלים ומאותה משפחה ועם השניים האחרים אפשר להתפרע ולבחור צבעי דגש נועזים כמו צהוב, או טורקיז – על פי טעמכם.

מגדירים מראש את הצבעוניות (צילום: שאטרסטוק)

חומרים טובים

שילוב החומרים והטקסטורות בחלל הוא הבסיס ליצירת עניין וקובע במידה רבה את האווירה בחדר. גם כאן הנוסחות השמרניות כבר מזמן לא רלוונטיות והכל הולך: עץ עם ברזל, עץ עם זכוכית, ברזל עם שיש ובטון עם עם עץ. דווקא המפגשים המנוגדים בין טקסטורות וחומרים בעלי אופי שונה יוצר מראה מתוחכם ועכשווי יותר ובסופו של דבר אף מאוזן יותר.

שילובי חומרים, תקופות וסגנונות. עיצוב: ביתילי

לשלב גבוה ונמוך

רהיטי מעצבים ופריטים אייקונים יוסיפו לחלל שלכם ערך מוסף של תחכום אבל מי באמת יכול לרהט את הבית כולו בפריטי יוקרה שכאלו. הסגנון האקלקטי מזמין שילובים גם ברמת המחיר ומאפשר לכם לחלק את ההשקעה. 2-3 פריטי מפתח שווים שבהם תבחרו להשקיע – דוגמת כורסה מעוצבת או שטיח ייחודי בעיצובו יקרינו על החלל כולו ויבלטו דווקא על רקע סולידי יותר כמו ספה קלאסית בקווים נקיים ובגוונים נייטרלים.

לערבב ולהתאהב. עיצוב: ביתילי

לחדש ולהתחדש

רבות דובר בשבח המיחזור והשימוש-החוזר וזה הזמן לתת לכך ביטוי גם בביתכם. רהיטים ישנים, בעיקר כאלו עם לוק וינטג' נחשק, רהיטי סבתא שהתעייפו או פריטים שאתם אוהבים במיוחד וזקוקים לריענון – כל אלו יכולים למצוא את מקומם בסלון האקלקטי שלכם ולקבל חיים חדשים ומראה רענן ועדכני. מה עושים? מפשילים שרוולים וניגשים למלאכת השיוף והצביעה. אפשר לגייס את הילדים ליום יצירה ושיפוץ ובמקרה הצורך להיעזר בבעל מקצוע מתאים שיעזור עם ריפוד חדש או בתיקונים.

ולסיום – שימרו על ראש פתוח

ההמלצה הכי טובה בנוגע לעיצוב אקלקטי היא לפתוח את הראש ולצאת מהתבנית המקובלת. מי אמר שליד שולחן האוכל כל הכסאות צריכים להיות תואמים? הפתיעו את עצמכם בשילובים לא צפויים. בהצלחה!

מערב פוגש מזרח בעיצוב אקלקטי מבית ביתילי