מדריך מעשי בדרך אל החופש – איך להתגרש מבעל אלים

אם את נשואה לבעל אלים פיזית כלכלית או רגשית ,תוכלי להתגרש, לצאת מהתופת אל החירות ולשמור על עצמך ועל ילדיך. הכנו עבורך את המדריך שיעזור לך לעשות את זה נכון

איך להתגרש מגבר אלים (צילום : By Diego Cervo Shutterstock)
איך להתגרש מגבר אלים (צילום : By Diego Cervo Shutterstock)

 

איך להתגרש מבעל אלים (צילום:shutterstockBy siamionau pavel

מאת עו"ד אריה לרנר

לפרוץ את מעגל האלימות. למרבה הצער, תופעת האלימות נגד נשים ממשיכה להיות רחבת ממדים, ויותר מדי נשים בישראל חוות התעללות מתמשכת. חלק מהנשים נחשפות לצד האלים של בן זוגן, על רקע משבר זוגי ודרישה שלהן להתגרש – נסיבות שלא אחת מעוררות בבעל תחושות של בעלות, רצון בנקמה וניסיונות לשלוט בבת הזוג, להחפיצה ולכבלה. ללא קשר לשאלת הרקע להתנהגותו הנוראית של הבעל, וגם אם מדובר באלימות שנמשכת כבר שנים רבות, לא מאוחר מדי עבור האשה להציל את עצמה.

בדיוק לשם כך מיועד המדריך המעשי שלפניכן, שיצייד אתכן בכמה עצות מעשיות שיסייעו לכן במשימה החשובה של חייכן – לשבור את מעגל האלימות ולהפסיק להיות קרבן להיתעללות.

איך תדעי שאת קרבן לאלימות?

הסימנים שיעידו על אפשרות שאת קרבן להתעללות ואשר אמורים להניע פעולה שלך, שמטרתה להיפרד מהבעל ולהפסיק את מעגל האלימות כוללים: מצב בו האשה חוששת מבן הזוג ומפחדת לומר את שעל ליבה. אשה רוצה להתגרש, אבל חוששת מהתגובה של בעלה. אשה שבעלה גורם לה להרגיש רוב הזמן אשמה וחסרת ערך. אשה העוברת החפצה – מצב בו בן הזוג לא רואה בה אדם פרטי ונפרד, אלא כלי למימוש צרכיו, תוך שהוא מתעלם ממחשבות, תחושות ורגשות שלה ובא אליה בתביעות ודרישות. אשה שבעלה גורם לה להרגיש נעדרת יכולות, אשה שכבודה נרמס והיא חשה פחד ורתיעה מבן זוגה צריכה לבחון את התנהלותה ולהתחיל לחתור לפרידה. גם במצב בו את חוששת ממצבי הרוח של בן הזוג, מעדיפה לא פעם לשתוק כדי לא להכעיסו ובאופן כללי הולכת על הבהונות לידו, ייתכן שאת קרבן לאלימות.

גם אלימות כלכלית, הכוללת למשל הטלת סנקציות וסחטנות כלפייך, תוך שהבעל "מנהל" את התנהלותך הכלכלית, מסתיר ממך מידע לגבי מצבכם הכלכלי ומקפיד באדיקות על "תקציב" במסגרתו הוא מאפשר לך לפעול, היא אלימות לכל דבר ועניין והיא חייבת להיפסק.

איך להתגרש מבעל אלים

1. הכירי בהיותך קרבן

השלב הראשון בדרך אל החופש הוא ההכרה במציאות. נשים רבות לא מוכנות להודות שהן קרבנות לאלימות. חלקן מעדיפות להכיר במציאות, אחרות אינן מודעות כלל להיותן קרבן – מצב נפוץ כשמדובר באלימות רגשית ומילולית, על רקע משבר גירושין למשל, וחלקן מעדיפות לטמון את הראש בחול. גם נשים שנופלות קרבן לאלימות פיזית יכולות לחמול על הבעל, להאשים את עצמן בתוקפנותו ולספר לעצמן שזה "לא יקרה לו שוב", בטח אם הן יתנהגו כראוי. ההכרה במציאות וההבנה כי הינך קורבן, מהוות שלב חשוב בדרך אל החופש.

בן זוג מתעלל ואלים איננו רק בריון אימתני, אלא יכול להיות גם אדם מתפקד ונורמטיבי שמתעלל בבת הזוג התעללות רגשית. במקרים האלה קשה לסביבה ואפילו לקרבן עצמו לזהות כי היא קרבן להתעללות. אלימות היא אלימות גם כשאין לה ביטויים פיזיים ועלייך לדעת לזהות את הסימנים שיעידו כי בן הזוג שלך הוא אלים ותוקפני.

2. בקשי עזרה

חסם מרכזי שעומד בדרך של נשים קרבנות אל החופש הוא תחושת האשמה והבושה. אל תחשבי על "מה יגידו" ואל תתביישי במה שקורה לך. הפנימי היטב, כי התנהגותו של בן זוג מתעלל קשורה אך ורק אליו ולעולמו הנפשי המעורער ואיננה מעידה דבר לגבייך. בקשי עזרה מחברות, קרובות משפחה או גורם אחר: ישנן לא מעט מסגרות המציעות תמיכה ועזרה לנשים ורבנות אלימות. בחרי בגורם שהגישה אליו קלה וכרוכה בפניה טלפונית (קווי חירום של ויצ”ו, נעמ”ת, עמותות שונות), או כזה שאת ממילא נחשפת אליו ביום-יום, כגון עובדת סוציאלית, יועצת בית הספר ואפילו המחנכת של אחד הילדים יכולה להתחיל להניע מהלך של עזרה עבורך. תמיכה של גורמי מקצוע היא בבחינת רשת הצלה רבת חשיבות ומאד יעילה שתקדם אותך אל החירות שאת מבקשת.

בהקשר זה עלייך לקחת בחשבון שבן הזוג עלול לפגוע בילדים כדי "להגיע" אלייך, וגם את בטוחה ש"הוא לא כזה" הקפידי לקבל ייעוץ מקצועי בעניין. נשים רבות מדי שהיו בטוחות שבן הזוג "אוהב את הילדים ולא יעז לפגוע בהם" גילו מאוחר מדי את טעותן המרה.

3. הכירי את אמצעי ההגנה העומדים לרשותך

ישנם לא מעט אמצעים שיכולים להגן על אשה הסופגת אלימות מבעלה. פרידה בין בני זוג מעצם טבעה והווייתה היא קשה, מורכבת ועשויה "להוציא את הרע" משני הצדדים. אולם, בעוד שהתנהגות מסוימת היא מקובלת, התנהגות קיצונית יותר עשויה להוות עבורך סכנה של ממש.

לפיכך, במידה שהחלטת להיפרד מהבעל ואת מזהה שהוא מגיב באלימות ותוקפנות, שהוא אגרסיבי ומשמיע איומים, פועל בסחטנות ונוקט תחבולות מגוונות כדי למנוע את הפרידה, עלייך לפנות בהקדם לייעוץ משפטי ובמקביל לערב את המשטרה.

4. דווחי למשטרה

השוטרים יוכלו להגן עלייך ועל ילדייך, למשל על ידי הוצאת צו הרחקה שיאסור על בן הזוג להיכנס לדירתכם ויחייב אותו לשמור על מרחק מהדירה, תוך איסור לפנות אלייך או להטרידך וכן איסור לשאת נשק. המשטרה יכולה לסייע לך בהוצאת צו הרחקה לתקופה של 30 ימים; ובית המשפט יוכל לספק לך צו הגנה לתקופה ממושכת יותר.

5. קבלי יעוץ משפטי.

עורך דין שמתמחה בדיני משפחה יוכל לסייע לך לזהות את מידת המסוכנות של הבעל. בהנחייתו תוכלי להסיק האם התנהגותו היא בבחינת תגובה נורמטיבית ,גם אם סוערת וקיצונית, להחלטת הפרידה, או שמא היא בבחינת התנהגות חריגה ומסוכנת. עורך הדין ימליץ לך האם וכיצד לערב את המשטרה. הוא יסייע לך לקבל את אמצעי ההגנה האפשריים כדי להגן עלייך ועל ילדייך.

עורך הדין גם יסייע לך לאסוף ראיות ומידע אודות הבעל, גם בהקשר של פעילותו האלימה וגם בהקשר של שאלות רכושיות וממוניות שעתידות להתעורר במהלך הפרידה. תיעוד ואיסוף ראיות לאלימות רכושית, מילולית, נפשית או פיזית, חשוב מאד גם מבחינת סוגיית המשמורת, עובדה שייעוץ משפטי יסייע לך להבין את פשרה, תוך הפגת החשש לשלום הילדים; חשש שפעמים רבות מונע מאשה להתגרש מהבעל למרות האלימות. כמובן שמצב זה איננו רצוי, וגורמים טיפוליים שונים יוכלו להבהיר לך ברבות הימים כי בחירה שלך בחופש היא שמיטיבה עם הילדים, ודאי הרבה יותר מבחירה להישאר ולהמשיך לספוג את מה שלא מגיע לך.

.