איך לנפץ את תקרת הזכוכית עבור נשים?

"על אף הישגים משמעותיים בעשורים האחרונים, בישראל בשנת 2019 עדיין קיימים פערים משמעותיים בין המינים בשוק העבודה", מספרת לי זינגר שניר, מנכ״לית עמותת ProWoman

מאת: לי זינגר שניר מנכ״לית עמותת ProWoman

בנושא תקרת הזכוכית של נשים בעולם ההייטק.

לפני מספר חודשים נתקלתי בטוויטר בכתבה שפורסמה בעיתון מעריב בשנת 1989. כותרתה קבעה בגאון כי ״בשנת 2019 נשים ישתכרו כמו גברים״, ״בשנת 1987״ טענו בכתבה, ״הרוויחו נשים בממוצע, 70 סנטים לכל דולר שהשתכרו גברים והצטמצם בקצב של סנט אחד לשנה, ואם המגמה תימשך בקצב הזה, בשנת 2019 נשים יגיעו לשווין שכר מלא עם הגברים״.

אז התעוררתי ב1.1.2019 והפלא ופלא, שום דבר לא השתנה.

על אף הישגים משמעותיים בעשורים האחרונים, בישראל בשנת 2019 עדיין קיימים פערים משמעותיים בין המינים בשוק העבודה ובהבניות החברתיות. לפערים אלו ביטויים בגובה השכר ובשיעור הנשים המכהנות במשרות בכירות הן במגזר הפרטי והציבורי. במדד תל אביב 125, מכהנות רק 3 מנכ״ליות (וכולן מסקטור הבנקים), מבחינת אחוזי נשים בדירקטוריונים יש 20%, ואילו רק 4% מכהנות כיו״ר, ואלה הנתונים הנמוכים ביותר בהשוואה למדינות אירופה.

הגעה לפסגה היא קשה ומאתגרת יותר עבור נשים. זה כמובן לא סוד ולא חדשה מסעירה.

לי  זינגר צילום אלבום פרטי

רבים נוטים לחשוב כי בעולם ההייטק התמונה שונה לגמרי. אבל לצערנו הרב, גם שם נשמרים פערים מסוימים. מבחינת פערי השכר, בקרב בוגרות צעירות של מקצועות ההיי-טק קיים הפרש של 7% ביחס לשכר הגברים ובקרב נשים בוגרות מגיל 40 הפער בשכר רק הולך וגדל ועומד על 18%. מחקרים מסוימים מכנים תופעה “Motherhood penalty”- עונש האימהות, שכן פיתוח הקריירה נעשה בשנים בהן לרוב מקימים משפחה. הדבר הזה גורם לנשים רבות לבחור ב״משרות ללא מוצא״ במונחים של קידום מקצועי ועלייה בשכר, ודווקא להתרחק מעולמות רווחיים יותר כמו ההייטק.

אבל לא רק הסיבה הברורה של הקמת משפחה בשנים הקריטיות של פיתוח הקריירה משפיעה, אלא שזה מתחיל כבר באקדמיה – גם כיום עדיין ישנם תחומי לימוד הנחשבים "גבריים" ו"נשיים", וברוב המקרים תחומי הלימוד ה"גבריים" הם המתגמלים יותר מבחינה כספית. את האחוזים הנמוכים ביותר של נשים נמצא בתארים במדעים הפיזיקליים, במתמטיקה, סטטיסטיקה ומדעי המחשב, ובהנדסה ואדריכלות. בכולם שיעור הנשים הוא כ-30%.

מדהים לראות כי גם בישראל – המובילה העולמית במספר הסטרטאפים לנפש ובהשקעות הון סיכון לנפש – שיעור היזמיות והמייסדות של סטארט-אפים נמוך לאין שיעור ביחס לגברים וגם מצדו השני המתרס – עולם השקעות הון הסיכון – ישנה דומיננטיות גברית מובהקת. בנושא הזה התרכז אירוע יום האישה הבינ״ל שקיימנו השבוע במשרדי השותפים שלנו – WeWork, חברה שחולקת את המחויבות שלנו לתמיכה בנשים במקום העבודה.

קטע עיתון תקרת נשים

בחודשים האחרונים יצא לי להיפגש עם עשרות מנהלות ומנהלים בעולם ההייטק, רובם ראשי מחלקות HR. כולם ללא יוצא מן הכלל מתמודדים עם מחסור בנשים בתפקידי פיתוח. אחוזים גדולים של נשים יימצאו לרוב בתפקידים של משאבי אנוש, שיווק, מחלקות משפטיות ופיננסיות. בעמדות הניהול עדיין נראה אחוזים נמוכים של נשים.

מה שאומר, שעבודה רבה עוד לפנינו כדי לפעול לצמצום הפערים וליצירת שוויון אמיתי.

אז איך עושים את זה?

אנחנו בProWoman מאמינות בחשיפה למגוון מודלים של הצלחה נשית. ככל שנשים צעירות בתחילת הדרך יפגשו בנשים מצליחניות, מנהלות בכירות, יזמיות, משקיעות, אשר יחלקו איתן את האתגרים, קשיים ופתרונות שמצאו לאורך הקריירה, כך ארגז הכלים שלהן יהיה מלא ועשיר יותר עם צאתן לדרך, שלא נדבר על הקשרים הבין-אישיים שנרקמים בתוך אותם המפגשים, שהרי הנטוורקינג הוא המפתח לקידום מקצועי ולנו כנשים יש מקום להשתפר בתחום.

** הכותבת, לי זינגר שניר, היא מנכ״לית עמותת ProWoman

 

כסף וקריירה
איך להתנהל נכון כלכלית, איך לחסוך, איך לנהל את הקריירה, איך לקנות בחכמה, וגם דיווחים כלכליים שאסור לפספס