להשאיר חותם נשי

נשים מייצרות שינוי בחברות – כיצד מפתחים ומעצימים את הכוח הנשי והאם יש ערך מוסף שרק נשים מנהלות מביאות איתן?

להשאיר חותם נשי נובל אנרג'י צילום שאטרסטוק

שיעור השתתפותן של נשים בכוח העבודה נמצא בעליה מתמדת ועדיין מספרן מצומצם יותר ככל שעולים במדרג הניהול. השינוי שמתרחש בפועל ממשיך להתרחב, ושילוב נשים כבר מזמן אינו רק עניין של פוליטיקלי קורקט, אלא בעיקר הכרה בנשים כחלק חשוב וחיוני לחברה שמביא להגברת הפריון ולתוצאות טובות יותר במגוון תחומים. האם נשים משנות את סביבתן העסקית? ואם כן באיזה אופן? כמובן שכל אישה מביאות עמה את החוזקות שלה, אך אם ניתן לדבר בהכללה נראה שנשים בהחלט מייצרות שינוי בשטח.

מלכוד נשי

נשים בשוק העבודה עדיין מוצאות עצמן נלחמות בהרבה סטראוטיפים כשהראשון שבהם הוא ככל הנראה שקריירה באה על חשבון ילדים. כאן מצטרפות להן עוד נקודות – למשל העובדה שלרוב נשים מרוויחות פחות מגברים ולכודות בפרדוקס "המשכורת השנייה" שאינו מוכר לגברים. לזה מצטרפות ההטיה התרבותית שרואה בנשים את ההורה המטפל העיקרי והנורמה שעבור קריירה יש לשלם בזמינות מקסימלית כל הזמן.

 נשים רבות נאלצות לקצץ במשרה או אפילו לקחת הפסקה בתקופה של הקמת המשפחה, שלרוב מקבילה לשלב מינוף הקריירה. אלא שיותר ויותר נשים מוכיחות כי השילוב של הורות וקריירה, בהחלט אפשרי. בעידן הנוכחי, זו דווקא הטכנולוגיה שמקלה על החיים ומאפשרת גמישות גדולה יותר בתנאי העבודה ובשעות עבודה וכמובן על האפשרות לעבוד מכל מקום. נשים קרייריסטיות מוכיחות כי ניהול זמן נכון, אחריות ויעילות – שלוש תכונות שמאפיינות נשים, הן בדיוק הסיבה שניתן לשלב הורות וקריירה מבלי שאף אחת מהבחירות תפגע, ותוך ויתורים קלים ולא מהותיים.

נשים בשטח יוצרות שינויים נוספים: קיומן של "חלוצות" נשיות מייצר שינויים בנורמות של חברה עצמה וגם בתנאי ההעסקה. נשים במשרות ניהוליות בתחומים השונים מוכיחות שהשילוב של הורות וקריירה הוא יותר מאפשרי. יותר מזה, עבור חברות מסחריות משמעות הוויתור על נשים במשרות ניהוליות, משמעותו לוותר מראש על 50% מהיצירתיות והיכולות של כל חברה.

ההבנה הזו מביאה לחיפוש מועמדות לתפקידים, אלא שכאן נכנסת תכונה נשית נוספת הקשורה לעניין והיא שנשים לרוב יציעו מועמדות למשרה רק אם הן עונות על 100% מהדרישות ואילו גברים לא בהכרח. בעולם העסקי, תכונה גברית זו מעניקה יתרון מספרי לגברים וגם נתפסת לרוב כיתרון וכהוכחה ליוזמה ונכונות לקחת סיכונים. מהצד השני מגייסי כוח אדם יכולים להיות הרבה יותר בטוחים בהתאמה של המועמדות לתפקיד המוצע.

תכונות נשיות: לא סטראוטיפ אלא כוח

כניסת נשים לתחומים ניהוליים היא כוח נשי חשוב שיוצר שינוי גם במדיניות של מקומות העבדה. פעמים רבות נשים מוצאות את עצמן מול השאלה האם לאמץ דפוסים גבריים או לא והתשובה אינה פשוטה. במודע או שלא במודע מופעלים על נשים, בעיקר בסביבת עבודה גברית, לחצים שלרוב מייצרים תפקיד "נשי" בצוות – אחת מהחבר'ה, לוחמת פמיניסטית, אובייקט מיני או דמות אם (חברה/אחות). ואכן מחקרים רבים תומכים בתחושת חוסר הביטחון לגבי המשותף לנשים רבות לגבי דפוסי ההתנהגות בתפקיד ועד כמה נכון להיתפס כ"נשית". אלא שבמקרה הזה ככל הנראה נשים מחמירות עם עצמן.

מחקר בנושא תכונות רצויות למנהל, שנערךבלמעלה מ-20 ארצות מערביות מעלה כי מתוך 10 תכונות רצויות, שמונה נתפסות באופן מובהק כנשיות: כושר התבטאות, תכנון עתידי, ניתוח מציאות גבוה, נאמנות, גמישות מחשבתית, סבלנות, אינטואיציה ושיתוף פעולה. דבר זה מלמד דווקא על התאמתן לתפקידי ניהוליים ועל השוני בצורת הניהול בין גברים לנשים. נשים מביאות עמן באופן טבעי יכולות שהמבנה העסקי זקוק להן וכל מה שהן בעצם צריכות זה את התמיכה למלא את תפקידן כראוי.

מהפכה בארגון

נשים נחשבות מאוד מאורגנות ובמקרה של ניהול נשי קיימת לכך חשיבות גם ברמת הנהלים. אחד הדברים החשובים שיוצרות נשים מנהלות בארגונים בארץ ובעולם הוא נהלים. נהלים ברורים מקדמים גם פתרון של בעיות אחרות כמו הבדלים בשכר. ברגע שנקבעים קריטריונים, דרכי הערכה ותגמול ברורים הסיכוי ליצירת העדפה מובנת, או אפליה, בקביעת השכר נמוך. ארגון מחדש, ניהול נכון, קביעת יעדים מאפשר יצירת נורמת חדשות בעיקר מבוססות שוויון מדדים בהתאם לתוצאות אישיות.

מהפכה נוספת חשובה לא פחות נעוצה בעובדה שנשים מנהלות יוצרות סביבה נוחה יותר לנשים אחרות. בעוד שנשים בעיקר בתחומים גבריים מדווחות לא פעם על סביבה מעט עוינת או בעלת רמיזות מיניות, לרוב הימצאותן של נשים נוספות ובוודאי נשים מנהלות תתרום לאווירה חיובית יותר ומאיימת משמעותית פחות. העובדה היא שככל שהסביבה מעורבת יותר כך נוח יותר לבעלי תפקידים משני צידי המגדר לעבוד יחד.

אמפתיה היא חוזק

אחד מנקודות החוזק של נשים מנהלות הוא באמפתיה שהן מגלות גם לעמיתים בעבודה וגם בעבודה יומיומית על כל המשתמע: הרצון לגשר, להגיע לתוצאות משביעות רצון, ולהתייחס באופן אישי לאדם שמולך. נשים יוצרות מחדש את ה-networking ולמעשה מכניסות אלמנטים חברתיים יותר, דאגה ויחס שבתוך הארגון מגבירים את תחושת שביעות הרצון והצורך ביחס גם ממקום העבודה וגם יוצרת חיבורים עמוקים יותר עם שותפים עסקיים, כאלה שמייצרים נאמנויות גדולות יותר ושיתופי פעולה חזקים יותר.

התמונה שעולה מהמצב בשטח היא שהדרך עודנה ארוכה, אולם אנחנו לגמרי צועדים בשביל הנכון. הדרך הטובה ביותר להצלחה של כל ארגון נעוצה בתכונות שנתפסות נשיות כגון נאמנות, יושר, רצון לשיתופי פעולה והמוכנות לעזור. היכולת לייצר ולתמוך יוצרת שרשרת של נשים המשלבות גם הורות וגם קריירה ויוצקות תוכן מחודש לתפקיד. עכשיו רק נותר לעבוד על התכונה ה"נשית" שנתפסת כאבן נגף –הביטחון העצמי, דווקא אחת משתי התכונות הגבריות מתוך עשר התכונות החשובות למנהל טוב.

דניאל לוין
כותבת תוכן ועורכת, אמא, חובבת מדע ופיזיקה ומעריכה בישול טוב