"כשאישה שמה את הדרישות שלה על השולחן היא מגדילה את סיכויי העסקתה"

עו"ד בת-שבע בוקר, מנהלת המחלקה המשפטית בחברת נס טכנולוגיות מאמינה שחוזה טוב הוא חוזה שנשאר במגירה ופועלת במסגרת פורום WOMENESS שיסדה ומובילה בנס, להגדיל את אחוז הנשים המנהלות והמשפיעות בחברה המונה למעלה מ-3100 עובדות ועובדים. בראיון לסלונה היא מספרת איך מתחזקים קריירה ענפה, בלי ויתורים מיותרים

בת-שבע בוקר. צילום: יחצ

באמצע שנות ה-80, כשמי חשב בכלל על מחשבים, לעו"ד בת-שבע בוקר היה חלום מאוד ברור בתור תיכוניסטית: עתיד מזהיר בעולם המחשוב. "לקראת סוף כיתה יב"", נזכרת בוקר, "הבנתי שאני לא באמת יכולה לתקשר כל היום רק עם מחשבים, אז ויתרתי על גיוס לממר"ם, ואחרי השירות הצבאי הלכתי ללמוד משפטים, אבל לקראת ההתמחות הבנתי שאני רוצה לשלב את שני התחומים ולעסוק בתחום שאז היה תחום מאד חדשני – דיני מחשבים". במשרד של עורכת הדין נעמי אסיא, ממובילות התחום בישראל, בוקר למדה את רזי המקצוע של הייעוץ המשפטי לחברות ולאורך חמש שנות עבודתה שם זכתה ללמוד שאפשר לשלב בין אימהות-משפחה וקריירה: "למדתי שאני לא צריכה לוותר על כלום, שאני יכולה להשיג מה שאני רוצה, איך שאני רוצה ושזה רק עניין של החלטה".

בוקר מספרת שבאותן שנים כמעט ולא היו יועצים משפטיים פנימיים בחברות "ואני מאסתי בעמדת היועצת החיצונית", היא אומרת, "רציתי להיות חלק מליבת העסקים והיום-יום של החברות עצמן, להיות חלק מתהליכי קבלת ההחלטות". בוקר השיגה את מטרתה, לפני כשני עשורים, לאחר שעזבה את משרדה של עורכת דין אסיא, התחילה לעבוד כיועצת משפטית בחברת ווקלטק הישראלית – החברה הראשונה בעולם שהצליחה להעביר קול על גבי האינטרנט. "כשהגעתי לראיון העבודה הראשון בחברת ווקלטק, כבר הייתי אמא לתינוק בן שמונה חודשים", מספרת בוקר, "במהלך ראיון העבודה המראיין שאל אותי איך אסתדר עם תינוק ועם עבודה תובענית בחברת הייטק. עניתי לו שזה לא מעניינו ושאני לא רואה את הרלוונטיות של השאלה. להפתעתי, התשובה שלי הרשימה אותו ובסופו של דבר התקבלתי לעבודה". בוקר עבדה בווקלטק במשך חמש שנים והקימה את המחלקה המשפטית בחברה, "עם לא מעט התנגדות מצד סמנכ"לים של החברה שטענו שמכניסים את האויב הביתה", היא מוסיפה.

אחרי הפסקה קצרה לאחר לידת בנה השני, בוקר המשיכה לעבוד על טורבו ובשנים הבאות (2001 עד 2007) שימשה כיועצת משפטית בחברת ההייטק הישראלית אלווריון שסיפקה פתרונות תקשורת אלחוטית עם פרויקטים ביותר מ-95 מדינות ברחבי העולם. "נולדה לי ילדה שלישית וחופשת הלידה שלי ארכה שבוע. מיד לאחר הלידה הייתה לי מטפלת בבית. החברה אז הייתה בצמיחה והיה לי מאוד חשוב להמשיך ולהיות חלק פעיל בעשיה בחברה.".

איך לא התעייפת מהמרתון הקרייריסטי הזה?

"ישנתי מעט, עבדתי באנרגיות מטורפות ונהניתי מכל רגע. עם זאת, בגיל 38 החלטתי לקחת פסק זמן מהמרוץ שהייתי בו. יצאתי בביטחון מלא לחופשה בת שנתיים. בהתחלה טסנו לשלושה חודשים לאוסטרליה עם הילדים וזו הייתה חוויה מטורפת. כשחזרתי לארץ, למרות הצעות העבודה שקיבלתי, ידעתי שאני ממשיכה את החופשה. גיליתי את עולמות ההתנדבות, חזרתי לקרוא ספרים ובפעם הראשונה בחיי התחלתי לעשות ספורט. במקביל, בעלי שהיה איש הייטק המון שנים עשה גם הוא שינוי ועבר לאקדמיה. שאלו אותי אם לא מפחיד אותי לא לעבוד כל כך הרבה זמן, אבל זה לא הטריד אותי, היה לי ברור שאני אחזור לעבוד במלא המרץ לאחר שאתעייף מהחופשה ".

נשמע חלום. ממה חששת במהלך החופשה?

"בתחילה היה חשש כיצד אתמודד עם התחושה שאהיה פחות נחוצה לאנושות. עם הזמן הבנתי שזה בסדר, שאני לא נעלמת ושאני יכולה להיות נחוצה למשפחה שלי ולעמותות שהתנדבתי בהן ושאני מאוד נחוצה לעצמי. היה לי גם ביטחון שאני חוזרת לתפקיד בכיר ולמשרה תובענית, אבל הבטחתי להישאר נאמנה לעצמי; אחרי שלמדתי שאני יכולה לעשות גם וגם ולא צריכה לוותר, לא על המשפחה, לא על הספורט, לא על זמן עם חברות ובעיקר לא על עצמי (טוב אולי קצת על שעות שינה…)".

לפני תשע שנים בוקר הגיעה לחברת נס, וכיום היא מנהלת את המחלקה המשפטית בחברה ואת מזכירות החברה של כלל קבוצת חילן. נס הינה חברת טכנולוגיה ושירותי מידע מהמובילות בישראל, "הגופים הגדולים במשק הישראלי הם לקוחות שלנו", היא מתגאה, "משרדי ממשלה, חברות ממשלתיות וציבוריות, גופים ביטחוניים וכמובן גופים עסקיים-תעשיה, בנקים, חברות ביטוח וחברות הייטק. בראיון העבודה שלי הבהרתי שאני מתכוונת לדאוג לכך שיהיה לי גם זמן לעצמי. היום אני יודעת שאין מה לחשוש מלומר את הדברים הללו, וכשאישה אומרת את האני מאמין שלה ושמה את הדרישות שלה על השולחן, ברוב המקרים, היא מגדילה את סיכויי העסקתה. גם לי חשוב להעסיק עובדים ועובדות שלוקחים אחריות על החיים שלהם מכל הכיוונים, כי מי שלא לוקח אחריות על כלל נגזרות החיים, גם לא יידע לקחת אחריות מקצועית. אני מאוד מאמינה בשחקני נשמה, עובדים שיתנו את הנשמה בעבודה, אבל לא את כולה, חשוב שישמרו חלקים ממנה למקומות אחרים בחיים כי אחרת הם ישחקו, יהיו מתוסכלים ולא מרוצים ואז, או שנקבל עובדים פחות טובים, או שהעובדים יעזבו בסופו של דבר כתוצאה משחיקה".

בנס מועסקים מעל ל-3100 עובדים ועובדות. "תחתי יש ארבעה עורכי דין וסך הכל שמונה עובדים", היא מפרטת. "המחלקה המשפטית אחראית על כל הנושאים המשפטיים; כולל התקשרויות על לקוחות, ספקים, ניהול משא ומתן, מענה על מכרזים, דיני עבודה ועוד – אנחנו מייעצים ונותנים מענה בכל נושא משפטי שקשור לחברה. כל עורכי הדין במחלקה הם חלק אינטגרלי מהפעילות העסקית בחברה. אני חברת ההנהלה ועובדת בצמוד למנכ"ל החברה וליו"ר."

ספרי על ההישגים שלך.

"הצלחתי להפוך את התפקיד של עורך הדין בתוך חברה לדיל מייקר (מקדמת עסקים) במקום שבו עורכי דין נתפסים כדיל ברייקר (מונעי עסקים). אני מאמינה שעסקאות טובות לחברה נעשות בצוות, כשכל אחד מאתנו מביא את הניסיון, את תפיסת העולם ואת ההבנה המקצועית שלו. יועץ משפטי טוב, מביא בנוסף להכרותו את החברה והאינטרסים שלה, את ניסיונו המקצועי, הבנתו המסחרית וכן גם את הידע המשפטי שלו מתוך מטרה שהעסקה תבנה ותכתב בצורה הכי טובה עבור החברה, אני מאמינה שחוזה טוב הוא חוזה שנכנס למגירה אחרי שנחתם ולעולם לא יוצא ממנה".

ואילו יכולות נדרשות לתפקיד?

"ראייה רוחבית, מולטי דיסציפלינארית, הבנה עסקית מעמיקה, יחסי אנוש מצוינים, יכולות שכנוע, אסרטיביות, מולטי טאסקינג, להיות מסוגלת לשחרר, להאציל סמכויות ולסמוך על העובדים שלי, זריזות מחשבתית, בעיקר בעת קרב מוחות – ויש הרבה כאלה. עליי לתת תשובות מהירות ועם זאת להיות זהירה ולבדוק את עצמי. והחכמה הכי גדולה היא לסייע במיקסום הצד העסקי תוך שימוש בידע המשפטי ככלי ולא כמכשול לעסקים.".

היא גדלה בדרום תל אביב. היום בוקר מתגוררת בהוד השרון עם בעלה אודי ושלושת ילדיהם, לוטן (22), יוגב (18) ונופר (15). "החיים שלי מאוד דינאמיים ויום אחד לא דומה לאחר", היא משתפת. "אני משתדלת לקום בשש בבוקר ולצאת לריצה או לאימון בחדר כושר, משתדלת לאכול ארוחת בוקר עם המשפחה לפני שיוצאת ליום עבודה ארוך. אני מאוד מקפידה לבלות זמן איכות עם הילדים וגם להשאיר זמן לחברות, וכמובן מקפידה פעם בשבוע לצאת רק עם אודי בן זוגי, זה קדוש עבורנו וזה מחזיק אותי בתקופות  האינטנסיביות יותר. פעם בשבוע אני מתנדבת. העבודה מלווה אותי כל הזמן, אני תמיד מחוברת ובודקת את המיילים ונותנת מענה כשצריך. אני לא עובדת כל הזמן- אבל העבודה היא חלק אינטגרלי מהחיים שלי".

Bat-sheva_Boker_2_sec

מה התפישה שלך בנוגע לשוויון מגדרי ולפיתוח טאלנט נשי בקבוצה?

"לפני שש שנים, הסתכלתי על אחת מתמונות המנהלים הבכירים שהיו בחברה באותו זמן, ראיתי תמונה של 70 מנהלים גברים ושתי מנהלות בלבד – אני ומנהלת נוספת. שלחתי את התמונה למנהלת אחריות חברתית וגיוון בחברה וכתבתי לה, 'חפשי את האישה'. מנקודה זו, יצאנו בקול קורא למנהלות בחברת נס; ערכנו מפגש והחלטנו להתחיל בפעילות כדי לשנות את התמונה, במטרה להגדיל את כמות הנשים המנהלות בחברת נס, כאשר החזון הוא להגיע לנקודות שוויון נשי בכלל דרגי הניהול בחברה. הקמנו פורום בו היו חברות כעשר מנהלות וקראנו לו פורום WOMENESS. הדבר הראשון שעשינו עם הקמת הפורום הוא לבדוק מדוע בחברה יש מעט נשים בתפקידי ניהול. גילינו שעיקר הסיבות למצב העגום נעוצות בראש ובראשונה בנו הנשים: אנו לא עושות מספיק כדי לקדם את עצמנו. ועם התובנות האלה יצאנו לדרך של שינוי".

איך משנים את תמונה?

"עם הרבה סבלנות ובצעדים קטנים, זה תהליך של שינוי ולא הפיכה. השלב הראשון הוא ההכרה שהשינוי אפשרי ושאם אנחנו הנשים לא נביא את השינוי, הוא לא יקרה. בפורום WOMENESS חברות היום 12 מנהלות מדהימות אשר תורמות לפעילות הפורום מזמנן בהתנדבות. הפורום יוזם ומבצע פעילויות רבות במטרה אחת: להביא להגדלת מספר הנשים המנהלות בחברה. פעילויות הפורום כוללות אירועי נשים כאשר התכנים הינם אמונה בעצמך, שיוויון, הגשמת שאיפות ובאופן כללי העצמה שתביא לקידום, כנסי מנהלות, מפגשים עם מנהלות מחברות אחרות, פנלים של נשים ועוד. אנו עושות תכניות שנתיות למנהלות צעירות בהן אנו מחזקות את החוזקות שלהן ונותנות להן כלים שיסייעו להן לפרוץ קדימה. יש לנו תכנית מנטורינג, יש תהליך אשר מטרתו להבטיח שלכל משרה ניהולית שנפתחת יגשו גם הנשים המתאימות, אנחנו עושות תכניות לנשים לאחר לידה כדי להבטיח שכמה שיותר נשים יחזרו לעבודה לאחר לידה בלי לחשוש משילוב משפחה ועבודה בנס. בנוסף אנחנו פועלות בתחומי השיווק עם כדי להבטיח ייצוג החברה גם על ידי נשים בפרסומי חוץ ופנים, אנחנו פועלות לקדם נושאים אשר חשובים לנשים בחברה, כגון חניות קרובות לנשים בהריון וכדומה. חלק מרכזי בפעילות שלנו הוא יצירת מודעות לנושא בקרב המנהלות והמנהלים בחברה כיוון שגילינו כי חלק מהבעיה היא חוסר מודעות לשינויים ההתנהגותיים שיש בין נשים לגברים אשר פוגעים ביכולת הנשים להתקדם. העולם העסקי ברובו מדבר ב"שפה הגברית", כך למשל, כאשר אישה רואה דרישות לתפקיד בו היא מעוניינת והיא עונה על 95% מתוך דרישות אלו, היא לא תעז להגיש מועמדת, בעוד שגבר יגיש מועמדות גם אם עומד רק ב-60% מהדרישות. דוגמא נוספת לפער היא שנשים רבות מאמינות שעבודה קשה והישגים ישיגו להן את הקידום, ולא רואות שיחצון ההישגים ונטוורקינג חשובים לא פחות ואף הכרחיים לצורך הקידום . בין היתר, אנחנו מלמדות את הנשים "לעבוד" בקידום הקריירה שלהן. אני באמת מאמינה שככל שחברות שוויוניות יותר מגדרית בעמדות הניהול שלהן, כך הן מצליחות יותר עסקית ולטובת כך אני פועלת".

פורום womenwss צילום: יח"צ

***

גוני לב ארי
לייט בלומרית בת 35 מתל אביב. רוב היום אני יושבת בבית מול מייקרוסופט וורד ומנסה להמציא משהו שלא היה קיים ואם אני אומרת את זה בדרך מסוימת הוא נהיה קיים