כל מגבת והבד שלה

סקירת עולם שלם של מגבות, מחירים סוגים שונים של מגבות לכל שימוש.

בחירת מגבת – לכאורה דבר טריוויאלי. מה יכול להיות יותר פשוט מזה? פשוט נבחר אחת בצבע שתואם לנו לאריחים, וקדימה לקופה.  רק שאם נשכיל רגע, נקרא קצת, ונעשה את המחקר שלנו, נבין שעולם המגבות הוא גדול ורחב, שההיצע מרהיב, ושאם נבחר נכון את המגבת, שנצא נשכרים לעוד שנים רבות של שימוש!
מגבת מטבח תהא שונה ממגבת חוף, הרי, ומגבת לילדים ופעוטות עם ציורים ודוגמאות תורכב אחרת ממגבת מפנקת של ספא יוקרתי. איך נבחר נכון? ממש לא בעיה, שימו לב:

הרכב הבד

כמו בקניית בגדים, גם כאן, שימו לב לתווית. על התווית יפורט הרכב הבד של המוצר.
רוב המגבות עשויות מכותנה. מדי פעם ניתקל במגבת עם שילוב של כותנה וחוטים סינטטיים – אלו מגבות פחות איכותיות ופחות נעימות על הגוף, ומתאימות יותר למטבח, למשל. תוספות בד רקומות עשויות גם הן מחוטים סינטטיים, ומשפיעות גם הן על איכות המגבת. חשוב לציין שתוספות מסוג זה מיועדות לפן האסתטי בלבד, וחוץ מקישוט אין להם תרומה פרקטית למגבת, לספיגה או למגע שלה על הגוף.

בשדות כותנה נלכה

גם בין מגבות הכותנה יש מספר הבדלים המשפיעים על אורך חיי המגבת, יכולות הספיגה שלה, ומידת הנעימות והרכות. כותנה סרוקה – מלשון סירוק, היא כותנה בה עוברים הסיבים תהליך עיבוד וסירוק צפוף ואינטנסיבי,
בו מוציאים את הסיבים הקצרים, כך שרק הארוכים והאיכותיים נשארים. תהליך זה משפר את איכות הבד, ומבטיח רכות שתישמר לאורך זמן, וכביסות רבות.

על המשקל

ההמלצה של המומחים היא לבחור במגבת במשקל של 400 – 650 גרם למטר רבוע. אנחנו לא מצפים שתגיעו עם משקל ידני אל החנות, אבל מבחן פשוט של אחיזה במגבת אחת ביד אחת ושנייה בשנייה והשוואה בין הכובד זו משימה שכל אחד יכול לעשות. עכשיו – מגבת קלה יותר, תספוג מעט יותר, אך תתייבש מהר יותר.
מגבת קלה, או "שטוחה" יותר, מכילה כמות חוטים קטנה יותר – כך שיכולת הספיגה שלה פחותה משל העבה. מגבות קלות מומלצות לשימוש כמגבות חוף, לפריסה ורביצה עליהן, או לניגוב של אחרי טבילה בים – כאן הייבוש המהיר הוא בהחלט יתרון. מגבת במשקל כבד יותר, תספוג יותר, וגם תהא נעימה יותר לשימוש.
דמיינו את החמימות והשמחה שבלהתעטף במגבת עבה ורכה, אחרי מקלחת חמה, ביום חורף קר.

טיפ של אלופים

אחרי שבדקתם על התווית את הרכב הבד, תנו הצצה גם בהוראות הכביסה. ובקיצור – אם תדאגו למגבות שלכם, הן ידאגו לכם בחזרה.
כביסה בהתאם להוראות היצרן תשמור על חיות הצבע של המגבת לאורך זמן, בלי לדהות, תשמור על הרכות ועל המגע הנעים, ועל מגבת שתרגיש גם אחרי מיליון כביסות, כאילו משתמשים בה לראשונה.
כמוכן, כל מגבת חדשה שרכשתם – מומלץ לכבס לפני השימוש הראשוני.  תחשבו על זה כך – גם צלחת חדשה הייתם שוטפים לפני שתגישו בה דבר מה. כך גם עם מגבת.
עוד טיפ – נסו להימנע מהשלכה של מגבות רטובות אל סל הכביסה, ותנו להן להתייבש לפני. רטיבות היא כר פורה לצערנו לשלל פטריות וחיידקים, שמהם אפשר להימנע בקלות על ידי ייבוש המגבות לפני שמכניסים לסל או למכונת הכביסה.
ועוד טיפ אחד אחרון בענייני כביסות – השתדלו לייבש את המגבות שלכם במייבש הכביסה, ולא בשמש. השמש היום תיכונית חזקה מאוד, והיא עלולה להקשות את הבד. ייבוש במייבש ישמור על המגבת רכה ונעימה.