כללי הזהב למתגרשת

גירושין הם ללא ספק משבר, אבל תוכלי לצאת ממנו מנצחת בעזרת שלושת כלליי הזהב שהכנו עבורך

לצאת מהגירושין מנצחת (צילום: shutterstock KieferPix)

מאת עו"ד משה פרדס. משפטי

נשים רבות מסיימות את הליך הגירושין מותשות, מקופחות ועם חסרון כיס. כדי שזה לא יקרה גם לך, ריכזנו עבורך שלושה טיפים חשובים, שישמרו עלייך מפני טעויות נפוצות שנשים עשויות ונוטות לעשות במסגרת "פירוק החבילה".

1. ותרי על הרומנטיקה, חשבי על עצמך

נשים רבות מתארות את חווית הגירושין כחוויה מערערת עבורן, חוויה ששינתה את השקפת העולם שלהן ושיקפה להן מציאות שונה משהכירו. גירושין היא חוויה משנת חיים עבור רבות מהנשים, לא רק בשל השינוי הגדול שגרר פירוק הבית, אלא משום שעקב המצב, הן מופתעות לגלות עד כמה הן חיו "בבועה" והאמינו במיתוסים חסרי בסיס. לגירושים יש תכונה מאד מובהקת: היא מציפה בפני הנשים את המציאות המרה וגורמת להן להתפכח מלא מעט חלומות. מעבר לחלום של "חיים באושר ועושר", מתנפץ לרסיסים גם חלום השוויון. למרות כברת הדרך רצופת ההישגים, נשים עדין מוחלשות יחסית לגברים ואפלייתן לרעה מאד בולטת כשגירושין עומדים על הפרק.

ברוב המקרים נשים מגיעות למערכה מול הבעל כשהן בעמדת נחיתות: מעבר לכך שהן מופלות בשוק העבודה, ברוב המקרים נשים עובדות פחות ולכן מתפרנסות פחות מהגבר באופן משמעותי. לרוב, הנשים הן אלה שעסוקות בגידול הילדים וטיפוח התא המשפחתי, לא פעם על חשבון השכלה, קריירה וקידום אישי; ורבות מהן אינן יודעות דבר על הרכוש המשותף של בני הזוג.

עובדה זו מטילה עלייך כאשה חובה לשים את עצמך במרכז, לחשוב על עצמך ולהבין שיש להתחמש וגם 'ללכלך את הידיים' אם צריך, כדי שלא תצאי מקופחת. נשים רבות מדי שהרגישו שאינן יכולות "לבגוד" בבעל ולפעול נגדו, מצאו עצמן ללא כסף ואמצעים לניהול המערכה המשפטית ועם הסדר גירושין מקפח שמקשה על יכולתן להשתקם ולנהל חיים עצמאיים וראויים לאחר הגירושין.

2. קווי לטוב, היי מוכנה גם לתרחיש רע, ואל תבזבזי זמן

נשים רבות שנקלעות להליך גירושין עשויות לפעול בחמלה, באימהיות ולתת ללב להשפיע, במקומות בהם יש צורך במחשבה הגיונית. הגירושין, בהיותם משבר מנפץ חלומות, שוברים לרסיסים גם את תחושת האחווה והמשפחתיות. נשים שנוטות לשמור על שלמות התא המשפחתי חוששת לפעול נגד הבעל, מסרבות להאמין שהוא מסוגל לפגוע בהן, מסרבות "לרגל" אחריו פן יפגעו בו ובאמונו; ובאופן כללי נוטות לטמון את הראש בחול, להדחיק את המציאות המרה ולא להודות בכך שהמשבר הזוגי כבר עבר את סף ביתן.

גירושין יפים זה חלום, לא תמיד מצליח (צילום: shutterstock Pressmaster)

זוהי טעות מרה שעשויה לעלות לנשים ביוקר: אמנם, גירושין "יפים" הם בהחלט מטרה ראויה, והם בכל מקרה עדיפים וגורמים פחות נזקים, גם לילדים, אבל כדי שלא תצאי נגזלת ופגועה, עלייך לקוות לטוב, אך להתכונן לגרוע ביותר. רק כך תגני על עצמך כנדרש. ביד אחת עליך לחתור לשלום, אך במקביל, ביד השנייה עלייך להתכונן למלחמה. מי שפועל בזמן ומקדים לבצע את כל מה שנחוץ ומומלץ, יכול להגיע להישגים מאד משמעותיים שיקנו לו יתרונות עצומים במשא ומתן מול בן/ת הזוג. עלייך להבין ולהפנים שבעלך יכול לפעול לפנייך מאחורי הקלעים ולנצל את התמימות והנכונות שלך כדי לנקוט נגדך מהלכים שיהיה קשה בעתיד לבטל את השלכותיהם.

בפרק הזמן מתחילת המשבר ועד השלב בו אחד מהצדדים מחליט לפעול ומגלגל את כדור השלג המשפטי, קיים חלון הזדמנויות חשוב במהלכו יכולה האשה להתחמש ולהתכונן לקרב. ב"מלחמת גירושין" יש חשיבות רבה לשאלה איזה צד יורה את הירייה הראשונה. יש לכך הרבה סיבות ובמרכזן היכולת לבחור באיזו ערכאה יידון ההליך. הליך גירושין נדון בבית משפט לענייני משפחה או בבית דין רבני, כשהצד שהגיש ראשון את הבקשה ליישוב סכסוך (השלב הראשון בכל תביעת גירושין) מקבל את הזכות לבחור איזו ערכאה עדיפה לו. זו רק דוגמא אחת ליתרון של נקיטת פעולה חשובה בזמן המתאים.

התייעצי עם אנשי מקצוע טובים (צילום: Adam Gregor shutterstock)

 3. הסתייעי במומחים בעלי ותק

כדי להגיע מוכנה למשפט, עלייך להצטייד בכמה שיותר קלפים מנצחים שיקנו לך יתרון במשא ומתן מול הבעל. הצעד הראשון הנדרש הוא לפנות בהקדם לעורך דין שעוסק בדיני משפחה ולהתחיל במלאכת איסוף ראיות בהנחייתו של עורך הדין. כל התמהמהות מיותרת. על פי רוב משבר גירושין לא בא בהפתעה ולא נוחת על האשה כרעם ביום בהיר. אישה ש"מריחה" משבר מתקרב, שמודעת לכך שהיא ובעלה חווים קשיים בנישואים ועשויים להיפרד, חייבת לאזור אומץ, להפשיל שרוולים ולפעול; וכשיש צורך, היא גם צריכה לוותר על ערכים מקודשים ולהתכונן למלחמה.

בריקוד הזוגי המורכב הכרוך בזוגיות ובגירושין, יש חשיבות רבה לגיבוש אסטרטגיה, תכנון קפדני, הכנה, איסוף מידע ונקיטת פעולות שמחייבות "להסיר את הכפפות". ייעוץ משפטי איכותי בשלב מוקדם של משבר גירושין חיוני מאד עבורך והוא שיאפשר גיבוש אסטרטגיה נכונה לטווח הקצר והארוך. במסגרת הייעוץ המשפטי ינחה אותך עורך הדין לגבי הפעולות שעלייך לנקוט. הוא ינחה אותך בשאלה מה לעשות, האם וכיצד לפעול, מה בדיוק עלייך לחפש, לתעד ולעשות; מה עלייך לומר לבן הזוג ומתי; אילו קלפים עלייך לשמור צמוד לחזה וממה את חייבת להימנע.

בהקשר זה חשוב להדגיש כי עלייך לבחור נכון, לא רק את עורך הדין, אלא את כל אנשי המקצוע שיגישו לך שירות במעמדך החדש (חוקר פרטי, מגשר, יועץ נישואין וכדומה). חשוב מאד שתוודאי שיש לעורך הדין את הניסיון והידע הנדרשים. זכרי שאת במצב רגיש וישנם לא מעט מומחים לא ראויים שיזהו שאת "טרף קל", יגבו ממך כספים, תוך שהם מבטיחים הבטחות ללא כיסוי. גם אם אין למומחים כוונת זדון, אך הם חסרי ידע וניסיון, היוועצות בהם תעמוד לך לרועץ. ישנה הצפה של עורכי דין שמציעים את שירותיהם בתעריפים מוזלים; ואין זה הזמן להתפתות ל"הנחות ומבצעים" – חיסכון כלכלי בשלב זה יכול לזמן הפסד משמעותי בעתיד.