יוצאות חוצץ: 5 מחיצות דקורטיביות לחלוקה מעוצבת

כשמתעורר צורך להפריד בין אזורים שונים בבית, מגיעות לעזרתנו המחיצות. הן פונקציונליות, עשויות משלל חומרים וצבעים, ותכנונן מאפשר פתרונות מקוריים ועיצוביים כאחד

מאת: לימור קלר, אתר בניין ודיור

מחיצה מקושרת בקונוטציות שלה למסתור ומחבוא, אבל כשיש צורך לחלק חלל, היא פתרון הכרחי שאי אפשר בלעדיו. אלא שלא צריך לסגור את החלל במלואו וגם לא לבנות קיר אטום, שכן מחיצה יכולה להיות פונקציונלית ודקורטיבית בו זמנית, בדיוק כפי שתראו לפניכם:

דקורטיבי וצבעוני


בית ששופץ קיבל מראה חדש בעזרת נגרות, טקסטיל, צבע, טקסטורות ואקססוריז. מאחר שלא היה בו חלל כניסה, מי שנכנס הביתה, עמד מיד במרכז הסלון, מה שיצר תחושה לא אינטימית. על מנת להגדיר מחדש את כיוון הסלון ולטשטש את קרבתו לכניסה לבית, הוזזה הטלוויזיה לקיר אחר ונוסף קיר דקובריק דק ומעוטר, עשוי פייברה עם מסגרת עץ מלא, שבודד את הכניסה ויצר אווירה ייחודית. "מבואת כניסה נותנת אתנחתא ולא מכניסה אותנו ישירות לתוך הקישקע של הבית", אומר המעצבת אורית שרמן נהרי, שבחרה לקיר הדקורטיבי צבע חי המשתלב עם שאר הצבעים העליזים בבית.

.

אריחי עץ חלולים


בדירה קטנה באוקראינה שעוצבה למשפחה צעירה ביקש האדריכל לפנות את החלל מכמה שיותר קירות כדי לרווח את האזור הציבורי. בין פינת האוכל והמטבח לסלון הוא מיקם מחיצת עץ שתפריד בין החללים, אך שיחד עם זאת תשמור על קשר עין ביניהם. המחיצה, המהווה focal point באזור הציבורי, בנויה כמקבץ אריחים מלבניים חלולים בגדלים משתנים, והיא ממשיכה מהרצפה עד התקרה ואף מעבר לכך, בעזרת מגרעת בתקרה המוצפת אור מלאכותי.

מחיצה גיאומטרית


יש מי שמייעד את המחיצה לא רק לשם חלוקת החלל, אלא גם כדי לשמש כמדפים מרצפה ועד תקרה. מעצב הפנים והמוצר האיטלקי Pietro Russo יצר חלוקה רכה ואוורירית בין שני חלקי הדירה על ידי מבנה ורטיקלי, המשלב מדפי עץ וחלקי מתכת מוצלבים שיוצרים צורות גיאומטריות. השלד עשוי מברזל צבוע שחור והחלקים המצטלבים מפליז מוברש.

.

חציצה בחדר השינה


בעלי דירה ביקשו לשדרג את חדר השינה הפרטי.. מעבר לתחושה של נועם ורכות, הם ביקשו גם אזור עבודה נפרד ומקום אחסון. שתי ספריות מוקמו במרכז החדר, מתחת לקורה שיוצרת גם היא חציצה, והן מהוות קיר הפרדה אוורירי בין אזור השינה לאזור העבודה. מצד אחד הן מתפקדות כשידות לילה למיטה, ומצד שני כספרייה עבור חדר העבודה. כדי ליצור גובה לספריות, נבנתה במה בה ממוקמים מתגי החשמל והדלקות לתאורה.

.

זכוכית במיוחד לטלוויזיה


בדירה שבה הטלוויזיה מוקמה באזור רחב ידיים והייתה מרוחקת מדי מאזור הישיבה, תוכנן חלל עבודה באזור הכניסה לבית, שדופן אחת שלו עשויה זכוכית, והיא מתפקדת כבסיס לטלוויזיה. דופן זו משמשת גב לאזור העבודה ולמעה מקרבת את הטלוויזיה לאזור הישיבה. מסביבה כוורת של תאים פתוחים וסגורים לאחסון, המשתלבים ביחידה הנגרות כולה.

 

.


עוד פתרונות בעיצוב הבית:

שינוי קטן, הבדל גדול: 7 פתרונות בעיצוב הבית שלא חשבתם עליהם

מטבח וסלון בחלל אחד: איך מפרידים ולא מאבדים את המרחב

איך לשלב פינת עבודה בחוכמה בחדר השינה

נפרדנו כך: מתיחת פנים לאזורי האכילה המשמעותיים בבית