יאיר לפיד: כל עוד קיימת אפליה, צריך לתקן אותה

בצמרת הפוליטית והכלכלית אנו פוגשים לא מעט גברים בינוניים, מתי נדע שהאפליה נגד נשים הסתיימה? ביום שתפגוש בתפקידים בכירים גם נשים בינוניות

ח"כ יאיר לפיד

במרץ 2013 נכנסתי לחדר הישיבות של משרד האוצר להכיר את שבעת המנכ״לים של המשרד. סביב שולחן ארוך, מתחת לאור ניאון צהבהב, ישבו ששה גברים ורק אישה אחת, החשבת הכללית מיכל עבאדי-בויאנג'ו. במהלך השיחה הערתי שגם זה יצטרך להשתנות. הם חייכו. לא חיוך של ביטול או זלזול, סתם חיוך נבוך של אנשים ששומעים משהו מוזר מאדם שאינם מכירים היטב.

שנה ושמונה חודשים מאוחר יותר חזרתי לאותו חדר. כמה ימים קודם פירק נתניהו את הממשלה (אז עוד לא הבנו למה), ובאתי להיפרד משבעת המנכ״לים. הפעם כבר הכרנו היטב. סביב השולחן ישבו ארבע נשים ושלושה גברים. אחת מארבע הנשים הייתה מנכ״לית המשרד יעל אנדורן, שאותה גייסתי לעבודה כשהייתה בחודש השביעי להריונה.

אני מאמין בהעדפה מתקנת. כל מי שעובד איתי יודע שאם יתייצבו בפני גבר ואשה עם כישורים זהים וניסיון מקצועי זהה, אבחר באשה. יש בזה כמובן צד לא מוסרי, שכן גישה כזו לא נותנת הזדמנות הוגנת לכל אדם, אבל לגברים שהתלוננו בפני על כך אמרתי שאנחנו התחלנו. גברים עסקו בהעדפה מתקנת לטובת עצמם במשך שלושים אלף שנה, לא יזיק אם גם הנשים יקבלו שלושים שנה משלהן. נכון שהמצב השתפר, אבל מי שחושב שהמטוטלת כבר התאזנה, לא חי בעולם האמיתי.

אישה חכמה אמרה לי פעם (חכמה חכמה, אבל שטות אחת עשתה בכל זאת – התחתנה איתי) שהיא תדע שהאפליה נגד נשים הסתיימה ביום שתפגוש נשים בינוניות בתפקידים בכירים. מדוע? מפני שאנחנו פוגשים בצמרת הפוליטית והכלכלית לא מעט גברים בינוניים, אבל נשים עדיין צריכות להוכיח כישורים יוצאי דופן כדי להתקדם. הנשים שמיניתי במשרד האוצר היו אכן יוצאות דופן. הן הובילו מהלכים גדולים בלי למצמץ ואם מישהו העז לפקפק בכישוריהן הוא הועמד על מקומו במהירות.

אחד הרגעים היפים שהיו לי איתן היה ביום שבו ישבנו במשרדי עם שלוש הנשים הבכירות ביותר – אנדורן, עבאדי, והממונה על שוק ההון דורית סלינג'ר – ותכננו את המהלך להגבלת שכר הבכירים במגזר הפיננסי. הרעיון היה פשוט. לקבוע תקרת שכר למנהלי בנקים וקרנות פנסיה, כדי שהם והדירקטורים יפסיקו לצ'פר אחד את השני בעשרות מיליונים מכספי ציבור החוסכים. בתום הדיון אמרתי להן שאילו היו יושבים במקומן שלושה גברים, המהלך לעולם לא היה קורם עור וגידים. הן שאלו למה התכוונתי. "לא מעט מהגברים שפגשתי במשרד האוצר," עניתי, "באו לעשות כמה שנים במגזר הציבורי, ואחר כך לקבל משרה מפנקת במגזר הפרטי. קשה לי להאמין שהם היו מובילים מהלך שיחתוך להם בהכנסות העתידיות. אתן לעומתם מחויבות קודם כל לציבור."

כפמיניסט בעל הכרה, אני חושב שאחד השלבים החשובים ביותר בשחרור האישה הוא היד שמחזיקה בארנק. גברים ניהלו נשים במשך מאות שנים דרך השליטה בכסף. העובדה שהיום נמצאות נשים בחלק גדול מעמדות המפתח הפיננסיות (נגידת בנק ישראל, החשבת הכללית היוצאת, מנכ"ליות שלושת הבנקים הגדולים, הממונה על שוק ההון) היא צעד לא קטן לכיוון הצדק. השלב הבא – וההכרחי – הוא שוויון בשכר. העובדה שנשים מרוויחות פחות מגברים באותן משרות היא בלתי נסלחת ואני נחוש לשנות אותה. כמו שעשינו זאת בהנהלת האוצר, נעשה גם בשוק השכר. אם העולם לא רוצה להשתנות בעצמו, נשנה אותו בלי לשאול.

.

** הכותב הוא חבר כנסת בכנסת ה-20 ויו״ר מפלגת יש עתיד

פס חסויות לכתבות יום האישה