טל פרץ: מכתב פתוח לגברים חברים לקבוצה

לגברים השואפים לפעול למיגור סקסיזם והרואים עצמם פמיניסטים פעילים כדאי ללמוד מספר שיעורים חשובים שלמדתי בדרכי ואשר יאפשרו להם להיות חברים טובים לנשים

טל פרץ

פורסם במקור באנגלית, המקור בקישור – Translated from original article in English

על פמיניזם שמעתי לראשונה בסמסטר הראשון שלי באוניברסיטה. נרשמתי לחוג חובה בלימודי מגדר עם הפרופסור למגדר מריה ג'קש וגיליתי שפמיניזם נותן לחיי משמעות והגיון יותר מכל דבר אחר קודם לכן. הוא לא רק הטיל אור על נשים ועל סקסיזם, אלא נתן גם הסבר לטלוויזיה, לבריונות, לספורט ולכלכלה ולמשפחה עלה ולאלף דברים אחרים שבלבלו אותי או שגרמו לי אי נוחות.

זה היה השיעור הראשון שלי בפמיניזם, שימוש בעדשה פמיניסטית כדי לנתח ולהבין את חייך הוא אחד הדברים העוצמתיים ביותר שאתה יכול לעשות. זה מה שהביא אותי להבנה שאלימות מינית ואלימות במשפחה, אי שוויון בשכר, החינוך ובפוליטיקה, ייצוג בתקשורת, סטראוטיפיים מגדריים ונורמות של יפי – כל אלה אינם בעיות של נשים, אלה בעיות חברתיות שמעצבות את חיי כולם. ההבנה כיצד גברים הנם יצורים ממוגדרים – כן, כולל אתה – גורמת למהפך פנימי. (מה שאני כותב בהמשך נובע מניסיוני האישי ועשוי שלא לייצג באופן מלא את חוויותיהם של תומכי פמיניזם טרנסקסואליים או לא בינריים.  כמו כן, לא מפורטות הדרכים הרבות שבהן הסדר המגדרי הנוכחי פוגע בגברים או שדרכים המגדריות הרבות לפיהן גברים פוגעים זה בזה).]

כאשר הבנתי עד כמה אי השוויון המגדרי מצוי בכל חלק מחיי, התחלתי לתהות: למה לא הבנתי את כל זה עד אז? איך הגעתי לשלב מתקדם כל כך בחיי בלי להבין את האמת הבסיסית והיסודית הזאת אודות העולם שסביבי? למרבה המזל, לניתוח הפמיניסטי יש תשובה גם לזה: פריבילגיה גברית. ה היה השיעור השני שלי: להיות פריבילגי משמעו שלרוב אינך רואה כיצד אי שוויון מגדרי משפיע על חייך, כי במקום שזה יסכן אותך, זה נותן לך יתרון.

זיהוי היותך פריבילגי הוא הצעד החיוני הראשון בדרך להפוך לעמית. עמית הוא בן לקבוצה חברתית פריבילגית שתומכת במאמצי השחרור של אנשי שוליים. להיות פריווילגי אינו אומר שאתה אדם רע, אבל זה מעצב את חייך ומשפיע על מה שאתה עושה. אתה יכול להשתמש בפריבילגיה כדי לעזור לאנשים שלא נהנים מכך, או להשתמש בה (יש לקוות שלא במכוון) בדרכים שפוגעות או מזיקות לאנשים להם אתה מנסה לעזור. כאשר כל זה קורה (וזה יקרה – כולם טועים), היה פתוח לשמוע ביקורת, נסה לתקן את מה שאתה יכול לתקן, למד מהטעויות שלך והשתפר עד לפעם הבאה.

מתוך שאיפה להבין עוד, הצטרפתי לשיעור בתיאוריה פמיניסטית עם בריאן ג'רה. עבורי, היה חשוב לשמוע גבר מלמד שיעור, כי כך ידעתי שיש מקום עבורי בתנועה הפמיניסטית, אבל עלי לגלות אחריות. בריאן לקח אותי הצידה אחרי השיעור יום אחד, הודה לי על ההערות הנלהבות, מלאות מחשבה וחכמות בכיתה ואז אמר לי, בעדינות, לשתוק.

הוא אמר את זה בעדינות. אך הדבר החשוב היה שהוא הבהיר שהמקום הזה לא סובב סביבי והזכיר לי שבכל פעם שאני מדבר, מישהו אחר בכיתה שלי (בסבירות גבוהה אישה) אינו מדבר.

השיעור השלישי, אם כן, הוא להיות מודע לדרך שבה אתה מתקשר. הפרעה לנשים כשהן מדברות, שימוש בעוצמת קולך כדי להטביע את קולן, ניצול חלק גדול יותר מזמן הדיבור המגיע לך, הטלת ספק בדברים שנשים אומרות על חוויות שהן חוו, דיבור בשם נשים שלא ביקשו ממך לדבר בשמן ונטילת קרדיט על רעיונות של נשים, וכן הגסברה  (להסביר משהו למישהו שכבר יודע יותר ממך על הנושא). גברים נוטים לעשות זאת הרבה יותר לנשים ובדרך כלל זה נעשה באופן מתנשא שעולה ממנו שהמאזין יודע פחות וחכם פחות מהדובר) כל אלה מחזקים סקסיזם, משתיקים נשים והופכים אותך לחבר לקבוצה לא טוב. הגד לאנשי סביבך, בעיקר לנשים, אך לא רק להן, זה משהו שאתה עובד עליו ורק אם הן מוכנות לכך (כי אתה מבקש מהן עבודה נוספת וזה לא תפקידן), שיודיעו לך כאשר הן שמות לב לדברים כאלה ואתה מתחייב להקשיב ולשים לב (ואז עשה זאת).

השיעור הרביעי לימד אותי להתקדם לאט. כל כך התרגשתי מהדרך החדשה שלי להיות אדם טוב יותר שרציתי לפתוח כל היבט של סקסיזם, בבת אחת, ביום הראשון שלי בקורס של בריאן. אבל זה העניין, אם אפשר היה להביס את הסקסיזם בקלות בתוך כמה ימים, הנשים שמנסות לעשות זאת מזה עשורים כבר היו עושות זאת.

קיים עקרון סוציולוגי פמיניסטי חשוב שנקרא תאוריית נקודת המבט , המסביר שמי אתה בחברה (גבר, אישה, טרנס*, קוויר; מזרחי, אשכנזי, צבר, עולה חדש; עשיר, בן מעמד הפועלים, וכדומה) מעצב את החוויות החברתיות שלך ואת האופן שבו אנשים מתייחסים אליך וזה משפיע על האופן שבו אתה רואה את העולם. זה מסביר מדוע בעיני רוב הלבנים, שוטרים הם בטוחים, אמינים ועוזרים, בעוד שבעיני רוב השחורים (בארה"ב) רואים שוטרים כמושחתים, חשודים ומסוכנים – החוויות שלהם ביחס למשטרה שונות בגלל היחס לו זכו האוכלוסיות שלהם מידי המשטרה בעבר. תאוריית נקודת המבט מסבירה גם למה גברים רבים מתקשים להבין חוויות של נשים סביב מגדר ולהאמין להן: אם אתה לא מתמודד עם אירועי תוקפנות יומיומיים , אם אינך צריך לקחת בחשבון בכל עת את הסיכון שבאלימות מבוססת מגדר, אם לא התמודדת עם המציאות המפחידה והמסוכנת הזאת מאז שמלאו לך 8, יכול להיות קשה להאמין שזו מציאות יומיומית עבור אנשים אחרים.

תאוריית נקודת המבט מסבירה גם מדוע שיעור מספר חמש הוא חשוב. גברים זוכים ליחס שונה כל כך מנשים בחברה שלנו שיכול להיות קשה לראות את העולם מנקודת המבט שלהן – וזה מקשה להבין איך אפשר להיות גבר אנטי-סקסיסט יעיל ואחראי. השיעור החמישי, אם כן, הוא להקשיב לנשים. להקשיב משמעו להאמין לנשים ולכבד שהמציאות שלהן תקפה ממש כמו שלך. (אל תקרא לנשים משוגעות, רגשניות או סובלות מתסמונת טרום-ווסתית. פשוט אל תעשה זאת, לעולם לא. ואל תיתן לאחרים לעשות זאת. שימוש בשפה כזאת נועד בדרך כלל כדי להימנע מלהקשיב לנשים). חפש הזדמנויות לשמוע נשים מדברות על החוויות שלהן.

חשוב במיוחד להקשיב לנשים במסגרת מערכות יחסים מיניות ורומנטיות. בחיים הרומנטיים שלך, שאל אישה בקול רם, באופן ספציפי וישיר כאשר אתה מעונין במגע פיזי כלשהו, אפילו נשיקה. (כן, גם לי זה נשמע מוזר בהתחלה, אבל התגובות אסירות התודה שקיבלתי שכנעו אותי).

[youtube Vt37KzEWxOo nolink]

מחוץ לעולם מערכות היחסים, אתה יכול לבנות אמון בכך שתגיד לאנשים שאכפת לך מהם (בעיקר לנשים) שאם היו להן חוויות מיניות שלא בהסכמה, אתה שם כדי להקשיב לבן ולתמוך בהן באופן שהן רוצות. אם תהפוך לאדם שנשים מוכנות לדבר איתו בפתיחות, בשלב כלשהו תרגיש שכל הידידות שלך מגיעות אליך עם סיפורים על אלימות והטרדה. זה כבוד גדול, אבל זה גם מדכא. זכור, הנושא הוא לא אתה

שיעור שש: זכור שאתה לא לבד. ההיסטוריה של גברים הנאבקים על זכויות נשים מגיעה לפחות עד לימיו של פרדריק דאגלס וויליאם אדוארד בורגהרד דו בויז בכנס סנקה פולז בשנת 1848 ואתה מצטרף להיסטוריה זאת. בחיי היום יום שלך, דבר עם נערים וגברים על פמיניזם ושוויון מגדרי, הם יקשיבו לך ואתה תרגיש מחובר יותר. אם אתה יכול, ארגן כמה חברים לקבוצה רשמית או לא רשמית שבה תעזרו זה לזה לעבוד על השינוי האישי שלכם ובו זמנית עבדו יחד על השינוי החברתי.

הצטרפתי לארגון בשם גברים נגד אלימות, עבדתי עם ארגון Feminist Majority Leadership Alliance, והתנדבתי במקלט לנשים מוכות. זה לא תמיד היה קל, לא תמיד קיבלו אותי בזרועות פתוחות. מה שמביא אותי לשיעור השביעי: יש נשים שלא ירצו אותך בסביבתן. זו זכותן. הן מתמודדות עם סקסיזם מדי יום ואתה עשוי להזכיר להם מישהו שגרם להן לטראומה. הן מחלימות והתפקיד שלך הוא לעזור להן בכל דרך שתוכל.

אני עדיין טועה לפעמים ולומד מהטעויות שלי. חבר לקבוצה זה פועל, לא שם תואר, עליך לזכור להחזיר את כרטיס החבר לקבוצה שלך מדי ערב ולהרוויח אותו מחדש ביום שלמחרת. זה אף פעם לא נגמר, כמו שאומרים: "זה אף פעם לא נעשה קל יותר, אתה פשוט משתפר".  זה מביא אותנו לשיעור האחרון: אל תכריז על עצמך כעל חבר לקבוצה, בראה זאת במעשיך ואפשר לאחרים להחליט איך לקרוא לזה.

.

** הכותב הוא מרצה לסוציולוגיה וללימודי נשים באוניברסיטת אובום. חוקר אקטיביזם של גברים נגד סקסיזם ונגד אלימות.

 

טל פרץ
מרצה לסולציולוגיה וללימודי נשים באוניברסיטת אובום. חוקר אקטיביזם של גברים נגד סקסיזים ונגד אלימות