טוקיו פינת פאריז

כשמעצב אופנה יפני חובר לבית עיצוב פריזאי, נוצר מפגש פסגה שהוא לא פחות מאבן דרך משמעותית בעולם העיצוב – כזה הוא שיתוף הפעולה בין Kenzo Takada האיקוני ו- Roche Bobois Paris המפגיש בין מזרח למערב ומצליח לפרוץ את גבולות המסורת

25x12_mahjong_02

השראה יפנית, חומרים טבעיים והדפסים ייחודיים הם רק חלק מהמרכיבים של אוסף חדש ומרהיב, פרי שיתוף פעולה בין מעצב האופנה היפני לשעבר Kenzo Takada אשר פרש מבית האופנה הנושא את שמו ב-1999, לבין בית העיצוב הבינלאומי  Roche Bobois Paris, מוסד ותיק של יוקרה חובקת עולם, האוחז ברזומה שיתופי פעולה מרשים עם בתי אופנה מובילים כ- Jean Paul Gaultier, Sonia Rykiel ו-Missoni.

זו הפעם השנייה מזה 14 שנים ש- Kenzo Takada חובר ל- Roche Boboisוגם הפעם, הוא מביא עמו ניחוח יפני עתיק שנים אל עולם העיצוב המודרני ויוצר קולקציה שאמנם שואבת את השראתה ממוטיבים יפנים כמו חלוק הקימונו, תאטרון שירה  וכלי חרס מסורתיים, אבל כלל לא תחומה בנרטיב היפני בלבד, אלא אפופה אפיל בינלאומי שקל להתחבר אליו ולשלב אותו גם בעיצוב בן זמננו.

איך קרה שההדפסים המופלאים של Kenzo Takada גלשו ממסלול התצוגה אל הבדים והאביזרים הביתיים? למרות שפרש מעולם האופנה, Kenzo Takada לא נטש מעולם את עולם העיצוב והחל לשלוח את זרועותיו המוכשרות אל תחומים כמו אמנות ועיצוב דקורציה לבית, אך ללא ספק, שיתוף הפעולה עם בית העיצוב   Roche Bobois הוא הפרויקט בעל ההשפעה הרבה ביותר עד כה.

הפריט הבולט ביותר בקולקציה של Kenzo Takada, היא מערכת הישיבה "מא-ג'ונג" (שמו של המשחק הסיני העתיק והממכר) אשר החל משנת-1971  השנה בה עוצבה והושקה בידי המעצב והאמן Hans Hopfer וע"י מעצבי העל המובילים בעולם והולבשה באין ספור עיצובים – בקולקציה הנוכחית בחר Kenzo Takada לעטר אותה בבדים בעלי צבעוניות עזה והדפסים גרפיים בהשראת חלוק הקימונו היפני המסורתי ולהשתמש בבד הז'קארד היוקרתי בשלושה גוונים המייצגים את שלושת חלקי היום.

MAH JONG 1

מערכת הישיבה "מא-ג'ונג" בשלושה גוונים שמייצגים את הבוקר, אמצע היום והערב

"תמיד הושפעתי מהדוגמאות של הקימונו, במיוחד מהאריגה בה משתמשים בתיאטרון ה- NÖ" מספר Kenzo Takada "עיצובים ודוגמאות אלו היו הקו המנחה לקולקציה עבור Bobois Roche, אך רציתי לשנות לגמרי את צבעיהם ולפרש אותם בדרך חדשה. כל מאמץ נעשה כדי שהאריגים החדשים האלו, אף שיוצרו במכונה, עדיין יכבדו את הרוח והרעיון של הקימונו המסורתיים, תשומת לב מיוחדת ניתנה לחומרים שהשתמשנו בהם".

E77T8170-Modifier

בראיון שהעניק המעצב למגזין ווג הוא מספר כי התהליך החל לפני כשנתיים וחצי כאשר הקונספט שהוביל אותו היה התאטרון אשר העניק לו השראה ואפשר לו לשחק עם גוונים וחומרים ולהטמיע את המגע היפני בקולקציה, "אבל לא יותר מדי" לדבריו ואכן, למרות עומס הגוונים והדומיננטיות של ההדפסים, נוצרת תחושת 'זן' של הרמוניה ואיזון.

ההדפסים הייחודיים באוסף הכריות גולשים גם לפריטים נוספים כמו כריות בד מרובעות ומלבניות בגדלים שונים ובעיצובים שובי לב שזכו לשמות כה יפניים כמו 'צב' או 'זר שחור' וגם 'דג זהב',  וקולקציית האגרטלים Aka Hanawa העשויים בעבודת יד, חלקם מחימר אדום וחלקם מחימר שחור, גם הם בגוונים עזים הנושאים הדפסי נחושת גאומטריים או פרחוניים.

Maiko Of Kyoto

את קולקציית Kenzo Takada ל- Roche Bobois שהושקה בימים אלה בישראל, אפשר לחוות בבית פיטרו הכט המייצג בלעדית את Roche Bobois בישראל והמתמחה בתחום העיצוב והלבשת הבית ומאפשר לקהל המקומי להתרגש מקרוב מקולקציות אקסקלוסיביות של פריטי ריהוט איכותיים ואביזרים יוקרתיים משלימים ממותגי על ומעצבים בינלאומיים.