חלון הזדמנויות: כך הופכים את אדן החלון לחלום אישי מעוצב

חלון איננו פתח אור בלבד. כשהוא בעל צורה לא שגרתית או כשיש לו אדן רחב, אפשרויות המשחק העיצוביות אינן נגמרות. על החלון ישבנו, עציצים, ספרים וכריות הנחנו, ועדיין לא סיימנו

מאת: לימור קלר, אתר בניין ודיור

כל פתח שמייצרים במבנה מפחית מחומר הגלם, אבל מייצר עלויות לחלונות בצורות וסגנונות שונים, וגם אפשרויות משחק עם תוספות יצירתיות ומקוריות. בין אם הוא פתוח אל הנוף, ובין אם תפקידו להכניס רק אור ולא יותר מזה, החלון הוא פתח לרעיונות עיצוביים. זה מתחיל בחשיבה תכנונית על הרחבת סף החלון, ליצירת אדן למטרות שונות, ונגמר בתוספות של אופי ויופי לפנים הבית.

כשהחלון הוא האישיו


צורה מעניינת ולא שגרתית של מפתח מכתיבה גם צורה מיוחדת לחלון ולנלווה לו. כך, בסביבה נופית בבלגיה המלאה עצים ותעלות, חודש מבנה תעשייתי והפך לחלל ציבורי המדמה עננים לבנים. החלונות העגולים התעבו כלפי פנים והאדנים קיבלו צורה של בועת סבון עגולה, העומדת בפני עצמה כפיס עיצובי.

בחדר רחצה בעל מפתח מקושת נקבע חלון ברזל בלגי בגוון גרפיט כהה. החלון ממוקם בקצה הקיר החיצוני כדי לאפשר אדן חלון רחב ככל הניתן לפנים החדר, שישמש לישיבה ולהנחת חפצים דקורטיביים. בחדר נוכחות בולטת של אריחים איטלקיים בגימור גלזורה מבריקה בעבודת יד בצבע כחול קובלט, הן כמשטח ארון הכיור והן כמוטיב חוזר בנישות משני צידי במת האמבטיה. האלמנט החשוב להבלטה בחלון היה מבנה הקשתות, ולכן לחפוי אדן החלון נבחרה אבן חלילה בהירה, כשחקן משנה לקשתות החלון ולאריחים הכחולים.

להתמזג עם הנוף


בדירה המשקיפה אל נוף עירוני עם צמחייה נוצרה פינת קסם, בה הדיירים יכולים לשבת וליהנות מבחוץ כמו הפנים שעבר מתיחה. סביב הוויטרינה מסגרת מפורניר אלון הישובה על הכנת בטון. בתוך המבנה שנוצר נשתל צמח עם   מערכת השקיה אוטומטית, כך שהירוק מבפנים נראה כאילו הוא חלק מהבחוץ. מעל הצמח מוקם גוף תאורה המאיר אותו, ובצד השני של המסגרת תוכננה ספריית ברזל דקיקה, המתכתבת עם החלונות הבלגיים ויוצרת מפגש בין קור הברזל ורצפת הבטון לבין חום העץ.

בתכנון הדירה הזו הוחלט לסגור את מרפסת הסלון ולהעביר את המטבח לצידה האורכי של הדירה. גובהו של אדן החלון הורד לגובה השיש כדי להעצים ולהגיש על מגש את היער האורבני שבחוץ וליצור תחושה של מבט ממעוף הציפור. על מנת להדגיש את אלמנט החלון היושב על המשטח, נבחרו חומרים אחידים לחלונות הבלגיים ולמשטח המטבח, שהוא גרניט אבסולוט בלק, עם טיפול מחוספס מט, המשתלב עם מסגרת החלון.

כשגינה מקיפה את הבית, והחלונות צופים החוצה, חלק מחוויית הישיבה בגינה מועברת גם לתוך הבית באמצעות חלונות. מצד אחד יש חלון נושק למשטח העבודה, ומצד שני חלון עמוק בעל מפתח רחב במיוחד נוצל להגשמת חלומם של הדיירים – פינת ישיבה על ספסל שעליו מונחות כריות נוי. החלון נבנה מברזל בלגי, וחיפוי הספסל הוא שיש חברון. במצב זה נוצרה תחושה שהגינה היא חלק בלתי נפרד מהבית, ושהיושבים על הספסל הם חלק מן החוץ.

 

לתת צורה בהלבשה


כשמתייחסים לאדן החלון כגינה קטנה, למזג האוויר כבר אין חשיבות. במקום לאגור אבק ולאחסן חפצים בערבובייה, אדן החלון יכול להוות נוף בפני עצמו עם צמחייה יפה ורעננה או אפילו עם גינת תבלינים קטנה שמניחים עליו או תולים לרוחב החלון. בדירה במגדל במודיעין, הצופה אל נוף מדהים, הוחלט להשאיר בכוונה תחילה את החלון פתוח ללא וילון, כדי שדיירי הבית ייהנו מהנוף במשך כל שעות האור. הצבעוניות של הבית נמשכה עם הוספת פריטים על אדן החלון: צמחים עמידים שלא דורשים תחזוקה רבה וסט של ארבעה סירי חרס מיניאטוריים וצבעוניים ("LE CREUSET") שנרכשו בנורבגיה.

סלון בבית בן 20 שנה היה זקוק לשדרוג ורענון כדי ליצור בו חלל נעים וחמים לאירוח בני משפחה וחברים. אדן חלון רחב נפרס לרוחב הקיר וחלקו העליון היה נתון באבן שיש, ולכן הוחלט להפוך תוספת זו לאלמנט עיצובי בולט. החלק העליון חופה בבוצ'ר אלון, וכעת הוא משמש כמדף לחפצי נוי. חלקו התחתון של הקיר חופה בטפט דמוי בריקים לבנים, שמשתלב עם מראה הסלון כולו.

כשהחלון בולט ממעטפת הבית, הוא נועד לשמש להגדלת החדר ללא תוספת מטראז'. אדן החלון מתחיל בחדר השינה וממשיך לחדר הרחצה הצמוד, כשוויטרינת זכוכית מפרידה בין החללים. החלון תוכנן במפתח גדול עד כמה שניתן, כדי שישקיף על החצר המטופחת ועל מטע פקאנים. אדן החלון בנוי מיציקת בטון ועליו מדף MDF בחיפוי פורניר אלון, והוא משמש כפינת ישיבה לקריאה בתוספת כריות, הנחת ספרים וחפצי נוי ואפילו כמשטח לקיפול כביסה.

תוספות מפתיעות


לפעמים החלון מנוצל בצורה מקורית, כמו במקרה של חדר מלא שיפועים, שבו מתגוררת חיילת. בשל צורתו המעניינת של החדר כולו, נוצלו השיפועים למיקום של ארון קיר ענקי מצופה מראות בצד אחד, ומיטה בצד השני. בתווך, מתחת לחלון בעל הצורה הלא שגרתית, תוכננה ספת רביצה המשמשת לאירוח. מאחר שצורת החלון מורכבת, אין בו תריסים שאותם תוכל החיילת להגיף בזמן השלמות השינה בחופשות. כאן נכנס לתמונה וילון כפול להאפלה ולנוי, שהותקן מעל ספת הרביצה ומקנה לפינה כולה מראה ציורי.

חלון הוא ללא ספק המקום הנכון לשהות לצידו כשרוצים לספוג קרן שמש חמימה מתוך הבית, ואין חיה שיכולה לנצל את הרגע טוב יותר מחתול. מתברר שיש ערסל ייעודי לחלונות, המתפקד כאדן לכל דבר, ומאפשר ליצור המנומנם להתרכבל או לפרוס את אבריו בדיוק בו. הערסל של Jinstan עשוי PVC ומגיע עם כרית שמצדדיה פונפונים לקישוט. גודלו 38X38 ס"מ וניתן להשיג אותו כאן.


עוד חלונות כחלק מהעיצוב:

חלון לים התיכון: שיפוץ דירה יפואית אמנותית מול הים

חלון ענק למזרח: בית אסיאתי בראשון לציון

בסגנון טורקי: דירה ישנה ומשופצת על הכרמל

בהשראת מפרץ חיפה: דירה בעיצוב אישי