חידושים בעולם הבניה שחשוב להכיר

בדומה לתעשיות אחרות, גם תעשיית הבנייה מתפתחת, משתדרגת ומשתנה בכל תקופת זמן קצרה ולהלן חלק מהחידושים האחרונים והבולטים:

אם אינכם עוסקים בתחום הבנייה, או לחילופין לא בניתם בית לאחרונה או רכשתם דירה מקבלן או מאחת מאותן חברות בניה. יכול להיות שאתם לא מודעים לטכנולוגיות והחידושים האחרונים של עולם הבנייה.
בדומה לתעשיות אחרות, גם תעשיית הבנייה מתפתחת, משתדרגת ומשתנה בכל תקופת זמן קצרה ולהלן חלק מהחידושים האחרונים והבולטים:

בנייה מודולרית
בנייה מודולרית היא בנייה אשר הייחוד שלה טמון בייצור טרומי של רכיבי בניין או מודולים שלמים וזאת, מחוץ לאתר הבנייה. אותם הרכיבים אשר עתידים להוות חלק מהבניין מיוצרים במפעל ייעודי, זאת לפני הרכבתם באתר.
בין היתרונות הבולטים של בנייה מודולרית זאת העבודה שהיא מקצרת במידה רבה את זמן הבנייה, ממזערת את כמויות פסולת ומשפרת את בקרת האיכות.

הדפסת תלת מימד
בשנים האחרונות התדירות של שימוש בהדפסת תלת מימד, גם בתעשיית הבנייה, עולה בהדרגה. השימוש בהדפסת תלת מימד נעשה לצורך יצירת רכיבים מורכבים המהווים חלק מבניין. טכנולוגיה זו מאפשרת לאדריכלים ומהנדסים לחקור ולהטמיע עיצובים חדשניים, להפחית בזבוז חומרים ולהאיץ תהליכי בנייה.

שימוש בחומרים מתקדמים
בכל תקופת זמן קצרה יוצאים עוד ועוד חידושים לעולם חומרי הבנייה. חידושים אלו מאפשרים פיתוח של מבנים בני קיימא, עמידים ובעלי ביצועים גבוהים יותר.
דוגמאות כוללות מוצרי עץ מהונדסים, פולימרים מחוזקים בסיבי פחמן וחומרי בידוד מתקדמים.

טכנולוגיות בנייה ירוקה
טכנולוגיות בנייה ירוקה שואפות למזער את ההשפעה הסביבתית של בנייה ולשפר את יעילות האנרגיה של הבניין.
החידושים בתחום זה כוללים בין היתר: מערכות HVAC חסכוניות באנרגיה, פאנלים סולאריים, גגות ירוקים, מערכות לאיסוף מי גשמים ובקרות בנייה חכמות.
מיותר לציין שהודות לטכנולוגיות אלו הדיירים יכולים לחסוך סכומי כסף גבוהים בכל מה שקשור להוצאות האנרגיה.

שימוש במל"טים
אז זה אומנם נכון כי הקשר בין מל"טים לבין בנייה יכול להישמע מוזר למי שלא מכיר את התחום. אבל כיום,  מל"טים (כלי טיס בלתי מאוישים) משמשים לא מעט בתעשיית הבנייה.
נהוג לעשות בהם שימוש לצורך מדידות, מיפוי אתרים, ניטור התקדמות ובדיקות בפרויקטי בנייה מסוגים שונים.
המל"טים יכולים ללכוד תמונות אוויר ונתונים ברזולוציה גבוהה בצורה יעילה ובטוחה יותר בהשוואה לשיטות המסורתיות.
חשוב לציין שלא מדובר באמצעי חובה, אבל ללא כל ספק מדובר באמצעי אשר יכול לשדרג במידה רבה את העבודה באתר הבניה ולכן, השימוש בו הפך להיות יותר ויותר נפוץ.

רשת האינטרנט בשירות עולם הבנייה
רשת האינטרנט והטכנולוגיות השונות המתקשרות אליה, מאפשר שימוש בקישוריות של מערכות ורכיבי בניין. למעשה, יצירת מבנים חכמים טומנת בחובה מגוון רחב של יתרונות מרובם נהנים הדיירים. מבחנים חכמים  יכולים לשפר את נוחות הדיירים, הבטיחות ויעילות האנרגיה באמצעות שילוב של חיישנים, מפעילים ומערכות אוטומציה.

רובוטיקה ואוטומציה
רובוטיקה ואוטומציה נמצאות יותר ויותר בשימוש בבנייה ובעיקר למשימות כמו: יציקת בטון, ריתוך ולוגיסטיקה באתר הבנייה. בכוחם של אמצעים מתקדמים אלו לשפר את הפרודוקטיביות, הבטיחות והדיוק תוך הפחתת עלויות העבודה ודרישות העבודה הידנית

מיותר לציין שאלו הם רק חלק מהחידושים בעולם הבנייה ובכל תקופת זמן קצרה מתווספים לרשימה עוד ועוד חידושים. המטרה של חידושים אלה היא לקצר ולהקל על תהליכי הבנייה ולסייע בהשגת תוצאות איכותיות יותר.
ניתן לומר כי חידושים אלו משנים את תעשיית הבנייה, ומסייעים ביצירת סביבות בנויות יעילות, בנות קיימא וגמישות יותר.
כמובן, שאם אתם נמצאים לפני הליך של בניית בית או לפני רכישת דירה חדשה מקבלן, כדאי לבדוק את כל החידושים ולוודא שהם אכן ממומשים בהליך הבנייה.