הכירו את מכונת הכביסה

עם יד על הלב, מי באמת מקפיד להתאים את תכנית הכביסה לסוג הכביסה או למצב הבגדים? בכתבה זו נפרט על כל התוכניות הסטנדרטיות ואולי נעזור לכם לקבל החלטות מושכלות יותר

צילום: יחצ

לכולנו יש את התכנית המועדפת עלינו במכונת הכביסה, זאת שאנחנו זוכרים שהיא התכנית שמתאימה לכול ומאז היא התכנית שלנו. אבל למעשה מכונת הכביסה מתוכננת למספר גדול של תוכניות, כשבכל תוכנית משך הפעולה של המכונה משתנה, כמו גם כמויות המים, פיזור הסבון וטמפרטורת המים. התוכניות השונות מתאימות לתכונות הבדים ומיועדות לשמור על אורך החיים של הבגד בלי שייווצר בלאי מוגבר. הבחירה בתכנית הנכונה תלויה בסוג הבד והוראות הכביסה שעל התווית בשילוב רמת הלכלוך שלו. בבחירת אבקת הכביסה או הג'ל המועדף עליכם מומלץ לוודא מהי הטמפרטורה האופטימלית לפורמולה, כפי שכתוב בדרך כלל בהוראות השימוש. מלבד התכניות לסוגי בדים שונים, ברוב המכונות יהיו עוד שלוש פעולות נוספות שניתן לבחור בהן: סחיטה (Spin), ניקוז המים (Drain) ושטיפת הבגד (Rinse). תוכניות אלה מיועדות על פי רוב לחזרה על הפעולה במקרה ואתם מעוניינים בשטיפה חוזרת או סחיטה נוספת, או אם יש צורך לנקז את המים.

תכנית לכותנה

cotton paint

כמו ששמה מרמז, מיועדת לבגדים מכותנה או שילוב בדים הכולל כותנה. לרוב תכנית זו תהיה ארוכה ויסודית ולכן מיועדת לבגדים מלוכלכים, בהם הלכלוך קשה וגלוי. בתכנית זאת ניתן לכבס מכונה מלאה ולהוסיף את כמויות הסבון כפי שמצוין על גבי האריזה. בתכנית זאת לא מומלץ לעבור ה-60 מעלות כדי לשמור על איכות הבדים לאורך זמן.

תכנית לבדים סינתטיים

synteticd paint

תכנית זו היא גם כללית ומתאימה לכל סוגי הבדים. משך ההפעלה הוא בינוני וגם בתכנית זו ניתן לכבס באופן רגיל, מכונה מלאה וכמויות סבון רגילות. בתכנית זו לא מומלץ לעבור את ה-40 מעלות, והיא מיועדת לבגדים בדרגת לכלוך קלה, כגון בגדים שנלבשו וספגו ריחות לא נעימים עד כתמים קלים ושטחיים.

כביסה יסודית

intensive paint

תכנית המיועדת לבגדים מלוכלכים במיוחד. בתכנית זאת משך השטיפה ארוך יותר ויש להוסיף את סבון הכביסה בשני התאים הייעודיים במכונת הכביסה.

תכנית מהירה

express paint

התכנית המהירה כשמה כן היא, מהירה במיוחד, ולכן אינה מיועדת לבגדים מלוכלכים אלא לבגדים שישבו באחסון זמן רב וזקוקים לרענון או לחילופין בגדים שנלבשו זמן קצר ואין עליהם כתמים גלויים. בתכנית זו מומלץ להשתמש בחצי מכמות הסבון המומלצת כדי לאפשר למכונה שטיפה יסודית במשך הזמן הקצר.  בגדים בכביסה מהירה ניתן לכבס בטמפרטורה של עד 40 מעלות.

תכנית לכביסה עדינה

delicates paint

מיועדת לבגדים שעל התווית שלהם הוראה לכבס בכביסה עדינה, לרוב יהיו אלה בגדים העשויים שיפון או בדים עדינים אחרים. בתכנית זאת סיבובי התוף נמוכים ואיטיים יותר, הסחיטה עדינה יותר ויש פחות שימוש במים, אולם משך הפעולה ארוך על מנת להביא, בכל זאת, לתוצאה יסודית. לא מומלץ לכבס בתכנית זו בגדים מלוכלכים מאוד, אלא רק כאלה שהמראה והאיכות שלהם עלולים להיפגע בכביסה רגילה. כמו כן, השתמשו בפחות סבון וחומרי ניקוי שגם הם עלולים לפגוע באיכות הבדים.

תכנית לגי'נס

jeans paint

התכנית המיועדת לג'ינסים, מעילים וג'קטים שאינם מצמר ובגדים מבדים קשיחים כמו קורדורוי. התכנית מובנית לשימוש בפחות מים מתוכניות אחרות כדי לשמור על הצבע ועל העמידות של בדים עבים וחזקים כמו בד הג'ינס, הנקרא דנים.

תכנית שמיכות

duvets paint

מיועדת לניקוי אריגים גדולים, שמיכות, שמיכות צמר או שמיכות פוך שאינן מנוצות. בתכנית זאת, ניתן לכבס בטמפרטורה של 90 מעלות לחיטוי, אלא אם מצוין אחרת בהוראות הכביסה של השמיכה.

תכנית לבגדי ספורט

sport paint

לניקוי בגדי ספורט, הדגש בתכנית הוא להפגת ריחות ולניקוי כתמי הזעה, בגדי ספורט אינם נוטים להתלכלך מעבר לכך. בנוסף התכנית מתאימה לשמירה על האלסטיות של הבגדים ונידוף זיעה ולכן מומלץ לא להשתמש במרכך בהפעלת תכנית זאת.

תכנית לבגדי צמר

wool paint

ככלל צמר אמיתי אינו אוהב מים ולאורך זמן עשוי להתכווץ או לאבד מהמראה האלגנטי, התכנית מקפידה לשמור על מראה הצמר, ע"י שימוש בפחות מים. מומלץ לניקוי סוודרים שעל תווית הבגד כתוב שניתן לכבס אותם.

תכנית אקולוגית Eco

eco paint

תכנית זו קיימת בדגמים חדשים של מכונות כביסה והיא מיועדת לניקוי בגדים רגילים בשיטה אקולוגית, עם פחות מים וסבון ותוך חיסכון באנרגיה. מומלץ שלא למלא את המכונה עד הסוף וכן להפחית בשימוש בסבון.

תכנית למגבות

cotton paint

למגבות רכות ונעימות מתחיל בכביסה איכותית. תכנית כביסה לכותנה בטמפרטורה של 40 מעלות היא האידיאלית לסיבי הבגד. בכביסת מגבות מומלץ לשים יותר מרכך כדי לשמור על סיבי הבד נעימים ורכים ולייבש בצל או במייבש.