הדלת נפתחה, עכשיו להגביר את הקצב

"חברות ללא נשים הן חברות שמפסידות מבחינת התרבות הארגונית ויכולת הצמיחה וההתפתחות שלהן". אביבה מישאל, מנכ"לית תעשיידע, קוראת לנו לעזור לעצמנו

מאת: אביבה מישאל

הנתונים העגומים לא משקרים. על אף שנשים מהוות רוב בקרב הסטודנטים בארץ, הן מיעוט בתחומי הלימוד של עולם ההייטק, תחומים שזוכים היום ליוקרה רבה, ומאפשרים לבוגריהם להתפרנס בשכר גבוה. נתוני הסטודנטים הלומדים במקצועות המשתייכים לעולם ההייטק מייצגים נאמנה את המצב בתעשייה עצמה. נשים ממעטות להשתלב בהייטק הישראלי, ועוד פחות מכך מגיעות לעמדות מפתח.

התמונה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מהחודש שעבר עוררה תגובות רבות וזעזעה את המערכת. היה קשה להתעלם מתמונה כל כך ברורה: במפגש עם יזמים שנערך במעמד מרקל וראש הממשלה נבחרו להשתתף מעל 20 גברים ואפילו לא אישה אחת.

מיעוט נשים בתחום החשוב והמתפתח של ההייטק הישראלי גורם לנזק כפול. ראשית, ומובן מאליו, נשים מוכשרות רבות, חכמות ויצירתיות, אינן ממצות את יכולתיהן. הן כמעט ולא מגיעות למגמות הטכנולוגיות בתיכון בתחומים השייכים לעולם הייטק, ולאחר מכן לא בוחרות בקריירה בתחום. בסופו של דבר, אם כבר השתלבו בחברות ההי-טק – הן "זוכות" למשכורות נמוכות יותר מהגברים וכך לא ממצות את מיטב כישרונותיהן ומכאן נובע הנזק השני.

אביבה משעל צילום אלבום פרטי

חברות ללא נשים הן חברות שמפסידות מבחינת התרבות הארגונית ויכולת הצמיחה וההתפתחות שלהן. מחקרים מראים שגיוון העובדים בארגון תורם משמעותית לביצועים העסקיים של אותו ארגון, והדבר נכון במיוחד בתחום שעיקרו הוא חדשנות, יצירתיות וקדמה. דווקא תחום כזה הוא שמשווע כל העת לרעיונות חדשים, לשיטות עבודה וניהול שונות וחדשות. חשבו על זה כך: אחוז גדול מהאוכלוסייה, כמעט ולא מגיע לתחום ההייטק. ההפסד הנו הדדי. ההייטק הישראלי סובל מהיעדר הנשים והנשים מכך שאינן משתלבות בהייטק.

אבל אנחנו לא עומדים במקום. בניגוד לעבר, הקול הנשי היום נשמע היום חזק ומהדהד. פעם תמונה כמו זאת של מרקל והיזמים לא הייתה מרימה אפילו גבה אחת. והיום? זה לא עובר בשקט. במקביל לסערה הציבורית, היו שצילמו תמונות מקבילות עם עשרות נשים מובילות מתחומי היזמות וההייטק. היום נשים רבות מתגייסות להראות את הדרך לאחרות שטרם מצאו את מקומן.

נשים בעבודה (צילום: שאטרסטוק / CandyBox Images)

יאמר לזכות משרד החינוך שהוא פועל רבות בנושא. בין היתר, בתי ספר רבים בארץ משלבים תכניות שנועדו לעודד תלמידות ללימודים של מקצועות ריאליים וספציפית כאלה הנוגעים לעולם ההייטק. בנוסף, ככל שהמודעות הציבורית עולה, גם המורים והמנהלים עצמם נוקטים עמדה, ומשתדלים לפתוח בפני התלמידות את האפשרויות האלה, ולעודד אותן להשתלב בהן.

גם חברות ההייטק לא עומדות במקום. הן מכירות בחשיבות החברתית של שילוב נשים, וחשוב מכך עבורן כגופים עסקיים, ביתרונות הנלווים לארגון מגוון ומאוזן מגדרית. חברות משקיעות משאבים רבים בהגדלת המודעות לשוויון מגדרי בתוך הארגון, ובהעדפת נשים לתפקידי מפתח. חברות רבות משקיעות מאמץ בנושא, עורכות אירועים ייחודיים לנשים, סדנאות, ועוד.

אם כך, הדלת נפתחה, אך הדרך עדיין ארוכה. הסטיגמה המגדרית עודנה קיימת בשלבים שונים בחיינו. עלינו לקחת אחריות כהורים, כמחנכות ומחנכים. עלינו ללמד ולחנך את התלמידות שלא לחשוש מהאתגרים, לא לפחד מכישלונות, ולא להירתע מהרוב הגברי בכיתות הטכנולוגיות. שילוב נשים בהייטק ובתעשייה יתרום לא רק לנשים, אלא לחברה הישראלית כולה.

** הכותבת, אביבה מישאל, היא מנכ"לית תעשיידע (תעשייה למען חינוך מתקדם), עמותת חינוך מיסודה של התאחדות התעשיינים