האם נשים עשירות פחות כי אנחנו מפחדות?

ה"מגה עשירים" מרוויחים בממוצע כ-3 מיליון ₪ בחודש, הכנסה הגדולה פי 290 מההכנסה הממוצעת בישראל. 89% מהם הם גברים ורק 11% הן נשים. מה מסביר את הפער הזה?

המגה עשרים: גברים בני 56 שחיים בתל אביב (צילום: שאטרסטוק)

משרד האוצר פרסם אמש נתונים אודות הפרופיל הממוצע של המגה עשירים בישראל. מדובר ב- 400 אנשים בעלי ההכנסה הגבוה ביותר בישראל, מרביתם כמובן גרים באזור תל אביב וכמה לא מפתיע, מרביתם הם גברים שגילם הממוצע עומד על 56 שנים, יש ביניהם מספר קטן של צעירים יותר, בודדים גרים בפריפריה וחלקם כבר נהנים מהון עצמי ופחות מעבודה. הנתון שבלט יותר מהאחרים הוא הימצאותן ברשימה של 44 נשים בלבד המהוות רק 11% מהרשימה, שאר המגה עשירים הם גברים!

אז נכון שבשנים האחרונות גדלה הנוכחות של נשים בעולם הפיננסים: נגידת בנק ישראל, מנכ"לית בנק לאומי, מנכ"לית בנק דיסקונט, מנכ"לית בנק הבינלאומי, ועוד, כולן נשים. התבניות המגדריות שהגבילו אותנו בעבר השתנו ואיתן גם ההגמוניה הגברית בעולם התעסוקה. תחום הפיננסים לדוגמה הוא אחד התחומים הבולטים שכבר אינו נמצא במונופול גברי. השינוי אף מקבל רוח גבית במחקרים שבחנו את הצלחת הנשים בעולם הפיננסי, ושהראו כי נשים מביאות חשיבה אחרת ומוצלחת יותר ברמת קבלת ההחלטות והעמידה ביעדים.

קרנית פלוג, צילום: נתי שוחט, יח"צ

אך עדיין, ברמת היזמות הנשית קיימים הבדלים מהותיים בין גברים לנשים. מחקר שנערך ע"י בנק ההשקעות מריל לינץ', ביקש לבחון את האופן שבו גברים ונשים משקיעים. ממצאי המחקר מצביעים על כך שבאופן כללי גברים מאופיינים בביטחון עצמי גבוה ובעיקר באגו. לעומת זאת, נשים נוטות להיות סבלניות ושקולות יותר, לפזר טוב יותר את הסיכונים וההשקעות ואינן מתפתות לבצע החלטות השקעה פזיזות.

אולי זו הסיבה שאנחנו הנשים נשארות מאחור כשמדובר בסיכוי שלנו להיות עשירות יותר? האם אנחנו הססניות יותר מהגברים? האם כשמדובר בצורך לקבל החלטה על השקעה אנחנו נוטות לסגת ולהעדיף לא לקחת את סיכון בעוד הגברים נוטים להציג עודף ביטחון, בעיקר כשהם עושים זאת כקבוצה? קיימים הרבה מחקרים אקדמיים המצביעים על כך שגברים חושבים שהם יודעים בדיוק מה הם עושים, גם כשלמעשה הם לא ממש יודעים מה הם עושים. מנגד, נשים נוטות יותר להססנות בכל מה שקשור לקבלת החלטה בהשקעה כספית במיזם ובתוך כך הגדלת הסיכוי שלהן "להתעשר" – אז אולי זו גם סיבה בגינה אנחנו נשארות מאחור?

איפה הנשים העשירות? (צילום: שאטרסטוק)

אני תוהה אם נשים הן בעצם הססניות? האם הן פוחדות משינויים קיצונים? האם הן לוקחות פחות סיכונים מלכתחילה וקל להן לדבוק באסטרטגיה של שמרנות, בעוד שהגברים מרגישים לפעמים צורך לשחק עם הכסף, למתוח גבולות.

יתכן וההימנעות הזאת נולדה מפרדיגמות שראינו בבית בו גדלנו, בבתים של אחרים או בייצוגים תקשורתיים, וקיים קושי להשתחרר מהן. יחד עם זאת, רוב הנשים בכלל לא ניסו. ניהול הון וסיכון הוא אחד התחומים הכי גדולים וחשובים שנשים חייבות להיות מעורבות בו ובעיקר מעיזות.

אסור לנו הנשים לפחד להשקיע! חובתנו לקחת סיכונים, לשאול ולגלות את השביל הנכון במבוך אל העושר . לא רק בגלל שיש לנו את היכולת לעשות זאת מצוין, אלא בעיקר בשביל הילדים והילדות שלנו. כדי שאנו נהיה בעצמנו המודל שמראה להם שמה שפעם חשבו שהוא בלתי אפשרי, היום הוא אפשרי ואפילו פשוט.

חנה רדו משנה למנכ"ל מקאן אריקסון

** הכותבת היא מייסדת ונשיאת ארגון SUPERSONAS ליצירת נוכחות נשית שוויונית

חנה רדו
מחפשת פתרונות להגברת התעסוקה בפריפריות. פתוחה לכל רעיון לשינוי המציאות בישראל. מאמינה בשיוויון מגדרי.עובדת במקאן תל-אביב 24/7. www.hanarado.info