איך תאריכו את חיי מוצרי החשמל ותחסכו המון?

האם מכשירי החשמל היום באמת חיים פחות? מה אפשר לעשות כדי להאריך את חייהם וגם לחסוך המון חשמל? קבלו טיפים פשוטים לתחזוקה, כולל כמה שאתם עושים לא נכון

כך תחסכו מאות שקלים בשנה על חשמל ותקלות מיותרות

אומרים שפעם רכישה של מקרר או מכונת כביסה חדשים היו אירוע מכונן, בעוד שהיום מכשירי החשמל הביתיים מחזיקים מעמד לכמה שנים בודדות לכל היותר. ההנחה הזאת אינה מדויקת: מכשירי חשמל כיום הם חכמים ומורכבים יותר, ולכן דורשים קצת יותר תחזוקה מהמכשירים המכניים הפשוטים של הדורות הקודמים.

החדשות הטובות: ניתן לשמור עליהם באופן שיגרום להם להאריך חיים ולשמור על איכותם, ואף יאפשר לכם שימוש יעיל שחוסך בחשמל. "הסוד הוא בניהול תחזוקה שוטפת ושמירה על מנגנוני הפעולה של מכשירי החשמל הביתיים", מסביר דוד קדוש, מנהל התפעול של אלקטרה מוצרי צריכה. יצאנו לסיור ביתי בין מכשירי החשמל הנפוצים, ואספנו לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת כדי לשמור על בית מתפקד וחסכוני.

 מאחורי העיצוב והפונקציונליות יש הרבה מורכבות, שצריך לשמר

מקרר

המקרר הוא המכשיר הכי עסוק בבית. מאחר והוא עובד מסביב לשעון, עיקר התרומה שלכם היא להקל על חייו – באמצעות שמירה על הטמפרטורה והקלה על פעולת המדחס. הנה כמה עצות שכדאי לקחת בחשבון:

לשמור על הקור – כדי לשמור על צריכת אנרגיה נמוכה ושמירה על הקור, מומלץ לוודא כי המקרר אטום לחלוטין ושגומיות האיטום שלו שלמות ותקינות. כדי לשמור על הגומיות לאורך זמן מומלץ למרוח עליהן שכבה דקיקה של וזלין אחת לחודש. במידה ומתגלה קרע בגומיות ותפקודן נפגע מומלץ להזמין טכנאי מקררים ולהחליף את הגומיות, החיסכון בחשמל והארכת חיי המקרר יחזירו את ההשקעה הכספית.

מעבר לכך, הימנעו מפתיחות חוזרות ונשנות של הדלת (זה מפתה, אנחנו יודעים) והשתדלו ככל הניתן לקרר מזון חם לפני שאתם מכניסים אותו למקרר (אפשר להניח על השיש ואפילו להרטיב את התחתית של הכלי). אלו גורמים לעליה פתאומית בטמפרטורה ולפעולה מאומצת של המדחס.

התקינו מתאם הגנה – הפעלה וכיבוי המנוע לסירוגין במקרה של הפסקות חשמל מקצרת את חייו וקפיצה פתאומית במתח יכולה לסיים אותם ברגע – מומלץ מאד להתקין מתאם הגנה עם השהייה (ניתן למצוא בכל חנות חשמל או כלי בית), שיכול לחסוך לכם מאות שקלים על תיקונים. זה מסוג הדברים שאפשר לעשות ברגע ולחסוך הרבה חרטות לאחר מכן.

ניקוי – כדי לשמור על חלקי הפנים של המקרר מומלץ לנקות את רשת הצינורות בחלקו האחורי במטלית לחה (ללא חומרי ניקוי חזקים) אחת לחודש, אם יש לכם גישה למאוורר של המקרר נקו אותו אחת לחודש עם מברשת רכה להסרת האבק (כאשר המקרר מנותק מהחשמל כמובן). כדאי גם לנקות אחת לחצי שנה את המעבה של המקרר באמצעות שואב אבק – כדי למקסם את התפוקה שלו ולחסוך בצריכת החשמל.

כסו את המזון – מעבר לעובדה שריחות חזקים נדבקים למזון אחר, הם גם עלולים להישאב למערכת ואז קשה מאד להפטר מהם לאורך זמן.

פעם הכל היה פשוט יותר

מזגן

למרות שהוא פעיל גם בחורף, את תפקידו כמושיע הכל יכול הוא מקבל בקיץ, שבו הוא הופך לחבר יקר, מכל הבחינות. התחזוקה השוטפת למזגנים קלה ופשוטה במיוחד.

אחת לחודש – הוציאו את המסנן של המזגן ושטפו אותו במים תחת הברז, המתינו לייבוש והחזירו. מסנן נקי יקל על העבודה של המנוע, שיצרוך פחות אנרגיה וחשמל בטווח הקצר, ויאריך את חיי המנוע בטווח הארוך.

אחת לחודשיים – מומלץ לנקות גם את חלקי הפלסטיק של המזגן בעזרת מטלית לחה.

טיפ נוסף – הקפידו לוודא כי מנוע המזגן החיצוני אינו נמצא בקרבת צמחייה (בייחוד צמחים מטפסים), שעלולה לחסום את יציאת האוויר ולגרום לפעולה מאומצת של המנוע.

הכי קל בעולם: עולים על כסא, מרימים את המכסה ושולפים את הרשת

מכונת כביסה

המחשבה תמיד כשמדובר במכונת כביסה היא קודם כל על הבגדים, וחלקנו שוכחים לפעמים שלא פחות חשוב לשמור על המכונה עצמה, ובעיקר על התוף. שמירה על המכונה תאפשר לכם פעולה יעילה, שקטה וחסכונית בחשמל לאורך שנים רבות. הנה כמה מהמקומות שכולנו נופלים בהם:

רוקנו את הכיסים – מטבע שנשכח בכיס המכנסיים או אפילו טישו תמים, עלולים לפגוע בתקינות המכונה ולעיתים אפילו ליצור נזק בלתי הפיך. הקפידו לרוקן ולנער היטב את הבגדים בטרם הכנסתם למכונה.

בגדים קטנים – כגון גרביים, תחתונים, חזיות ואחרים מומלץ לכבס בשק כביסה ייעודי מאחר והם עלולים להיתקע בין התוף לגוף המכונה (מה שקרוי ״משולש הברמודה״ של הגרביים).

מגירת האבקה – שמרו על תחזוקת ניקיון שוטפת, מגירה מלוכלכת בשאריות אבקה ומים היא קרקע להתפתחות עובש. שטפו אותה היטב במים מדי שלושה שבועות עד שישה שבועות, לפי הצורך. אגב, אם אבקת הכביסה לא נשטפת עד הסוף זה סימן שיכול להעיד על כך שאתם נדיבים מדי.

אחת לחצי שנה

1. נקו את פילטר המכונה, שנמצא לרוב בחלק הימני התחתון של המכונה וניתן לפירוק בקלות (שימו לב כי עם פתיחת הפילטר עשויים לצאת גם מעט מים, זה תקין). שטפו את הפילטר תחת הברז ונקו אותו מסיבי בגדים, גומיות וכו'. אם יש לכם ספק – חפשו את דגם המכונה באינטרנט ותקבלו הוראות מפורטות, לעיתים מגובות בסרטון.

2. הפעילו מכונה ריקה בתוכנית קצרה ובטמפרטורה של 70 מעלות והוסיפו חצי כוס מלח לימון שינקה את מערכות המכונה מאבנית וימנע סתימות.

שק כביסה ייעודי – כדי שלא תמצאי את עצמך תרה אחרי גרבים אבודות

מדיח כלים

מרגע שהכנסנו את מדיח הכלים הביתה קשה להבין איך חיינו לפני. המדיח הוא החבר הכי טוב, זה שתמיד שם בשבילך, ותמיד ניתן לסמוך עליו. בתמורה הוא לא מבקש הרבה, כמה צעדים בסיסיים שיאפשרו לו פעולה יסודית וחסכונית לאורך זמן.

הפעלה נכונה – אין צורך למרק את הכלים לפני שמכניסים אותם למדיח. מאידך, הכלים צריכים להיות שטופים, רצוי ללא מזון שהתייבש וחשוב במיוחד להימנע מלהכניס מזון גס, שעלול לסתום את הממטרות. המבחן הוא פשוט: כל מה שלא נעלם תחת זרם מים חמים – צריך להישאר בחוץ.

רחמו עליו – למרות הפיתוי הגדול "לסיים עם הכל במכה", לא כדאי להעמיס את המדיח בכלים, עומס יתר עלול להפריע את פעולה הממטרות ולמנוע פיזור נכון של  מים וחומרי ניקוי.

ניקוי שוטף – כדי לקבל כלים מבריקים, הקפידו על ניקוי של הפילטר שממוקם בתחתית המדיח – שליפה פשוטה, ניעור והחזרה למקום.

ניקוי תקופתי – מומלץ להקפיד על ניקוי תקופתי, אחד לשישה שבועות בערך, שכולל פירוק הממטרות וניקוי החורים הקטנים משאריות מזון והפעלת המדיח ללא כלים עם חצי כוס חומץ (שפכו אותה במקום המיועד לאבקה). החומץ מנטרל ריחות רעים, מסיר משקעי אבנית וחומרי ניקוי ושומר על מעבר פתוח בכל הצינורות. זה די פשוט, ואם יש לכם התלבטויות תוכלו למצוא מידע נוסף באתר היצרן או בחיפוש אינטרנט פשוט.

שולפים, מנערים ומחזירים – והכלים יוצאים נקיים

מייבש כביסה

למרות שפעולתו של מייבש הכביסה פשוטה, הוא אחד מהמכשירים שצורכים הכי הרבה חשמל מאחר והוא צריך לייצר חום רב בזמן פעולתו. שמירה על תקינות המייבש מבטיחה פעולה יעילה וחסכונית, וזה מהותי מאד כשמדובר במייבש. זה מה שאתם צריכים לעשות:

הפעלה נכונה – הקפידו למלא את המייבש רק עד שלושת רבעי התוף ולא מעבר כדי למנוע עומס יתר וזמן ייבוש ארוך במיוחד. כמו כן, מומלץ להכניס למייבש בגדים סחוטים ככל שניתן כדי לקצר את משך הייבוש, דבר זה שומר גם על אריגי הבגדים (אם כי חשוב להתאים את הסחיטה לסוג הבד). והנה

הקפידו לפחות על שעה מנוחה – בין הפעלה אחת לשנייה בכדי שכל החלקים של המייבש יתקררו לחלוטין.

לאחר כל פעולה יש לנקות את המסנן של תוף המייבש מסיבי בגדים, שאריות מוך ואבק.

במייבש רגיל – יש לוודא לאחר כל פעולה שצינור האוויר של המייבש מונח כמו שצריך ודבר לא חוסם אותו.

במייבש עם קונדנסר – יש להוציא אחת לחודש את המסנן ולשטוף אותו תחת הברז.