איך לתכנן ולסדר את המטבח

התרשמתם ממטבח בחלל התצוגה והחלטתם לרכוש אותו? עכשיו זה הזמן להתחיל לתכנן את מערך האחסון

הצעד הראשון ברכישת מטבח חדש הוא כמובן בחירת הדגם הרצוי והאהוב ביותר, הצעד השני הוא לתכנן ולהתאים אותו אישית לצרכיהם של בני הבית, תכנון שיסייע לכם בעתיד לשמור על סדר, בטיחות ונוחות השימוש. אז איך עושים את זה? הנה כמה טיפים מועילים:

סירים ומחבתות

את הסירים והמחבתות רצוי לאחסן במגירה גדולה ועמוקה ולא בארון. אחסון כלים אלה בארון ובערימה עלול לגרום ל ל'מפולת' המסוכנת לילדים ולשאר בני הבית. כדי להימנע מכך, יש לתכנן מגירה שתוכל להכיל את הסירים והמחבתות הממוקמת באיזור נמוך יחסית ומומלץ שתהיה כמה שיותר קרוב לכיריים על מנת שיהיה קל ונוח לשלוף ולהשתמש.

מזון יבש, ממתקים ושימורים

כדאי לתכנן מטבח הכולל ארון מזווה שיוכל לאחסן את המזון היבש והשימורים ורצוי שיהיה גבוה יחסית, במיוחד בבית שיש בו ילדים – כך תוכלו לאחסן במדפים הגבוהים את הממתקים למשל ולקבוע בעצמכם את מינון החטיפים והמתוקים. החלוקה למדפים שונים מסייעת גם בארגון חכם יותר של מוצרי האוכל.

סכו"ם

מזלגות, סכינים, כפות וכלי אוכל נוספים צריכים להיות זמינים וקלים להישג יד. מומלץ להקדיש להם מגירה אחת ייעודית ולמקם בתוכה מגש מחולק שהופךאת מלאכת הסידור והבחירה לקלה יותר.אם יש ילדים בבית, רצוי לבחור במגירה ללא ידית כדי להקשות על פתיחתה. אפשר לתכנן מגירה אחת רחבה שבה יוכלו לשכון גם כלי הסכו"ם וגם אביזרים נוספים כמו קולפנים, פותחנים, קשיות לשתיה וכו'.

 מגירה רחבה שתסייע באחסון ומיון (עיצוב: מטבחי זיו)
מגירה רחבה שתסייע באחסון ומיון (עיצוב: מטבחי זיו)

כוסות וכלי זכוכית

כוסות, קנקנים וצנצנות כדאי לאחסן בארון עילי, אך רצוי שיהיה בגובה העיניים. מכיוון שמדובר לרוב בכלים עדינים יותר, מומלץ לאחסן אותם היכן שאפשר לראות אותם כדי למנוע התרסקות ושבירה ועדיף בארון יציב ולא במגירה הנתונה לתנודות. כדאי לבחור בארון רחב יחסית או אפילו בשני ארונות המוקדשים לאחסון כוסות וכך לחלק אותם לשבירים ולא שבירים.

מגבות וטקסטילים

אחסון המגבות, הסינרים ומפות השולחן אמנם לא מחייב דיוק או חשיבה סבוכה כיוון שמדובר באביזרים שאינם שבירים או מסוכנים, אך גם כאן כדאי לחשוב על נוחות השליפה – כדאי לאחסן אותם במגירה וכך למנוע אפשרות של 'קריסת' ערימת המגבות. אם יש אי בישול במטבח הנבחר, זהו המקום האידאלי לאחסון אביזרי הטקסטיל.