אור רכלבסקי: בעולם של איזון מגדרי, אני כגבר, כאבא, ארוויח

למה אני פועל לקידום איזון מגדרי? התועלת העסקית היא סיבה חשובה. אשתי היא סיבה חשובה יותר. התפתחות הקריירה שלה חשובה בדיוק כמו שלי. הסיבה הכי חשובה היא הבן שלי

אור רכלבסקי (צילום: איתן וכסמן)

אני מסתכל בצילומים מאחת ההפגנות לקידום שוויון מגדרי. מופיעים שם עשרות אלפי גברים. גברים בזקנים וכובעים ורודים עם אוזני חתול, גברים מניפים שלטי Women’s rights are human rights, גברים עם שלטי I Fight like a girl (נוסח הקמפיין המפורסם של אולוויז), וגברים עם שלטים Men of quality promote gender equality. גברים הם שותפים למאבק לאיזון מגדרי, בחברה בכלל ובעולם העסקי בפרט.

במקומות מסוימים עובדות מבוססות מחקרים קצת יצאו לאחרונה מהאופנה. אז צריך להזכיר בכל הזדמנות שעשרות מחקרים הראו כי איזון מגדרי משפר את הביצועים העסקיים.

יש לכך כמה הסברים. ניהול הכישרון הארגוני הוא מרכיב קריטי בהצלחת החברה. זה מטופש להתעלם, או לחסום, מחצית מהעובדות. בקרב בעלי תארים מתקדמים שיעור הנשים אף גבוה יותר ומגיע ל-70% במדינות סקנדינביה. ארגונים שאינם פועלים לאיזון מגדרי, יתקשו לגייס את הכישרון שייקח אותם קדימה. בנוסף, מחקרים רבים מראים את חשיבות הגיוון במחשבה ובסגנון ההתנהלות לקבלת החלטות, ליצירתיות ולחדשנות. ארגון הומוגני של גברים לא יוכל להתמודד ולנצח עסקית חברה מתחרה מגוונת. בתעשיות רבות נשים הן חלק משמעותי מהצרכנים, ולעתים אף הרוב, ונשים בתפקידי פיתוח, שיווק ומכירה, יוכלו להביא זווית ראיה עשירה יותר שתביא למוצרים טובים יותר המתאימים לצרכי הלקוחות ולמכירות גבוהות יותר.

לפני שנה נפגשתי עם האחראית לניהול הכישרון והגיוון הארגוני בשטראוס. ניסינו להבין למה למרות התועלות הברורות והמאבק הממושך, ההתקדמות כל כך איטית. היום אולי היינו מדברים על שובו למרכז הבמה של דיבור מחפצן ומזלזל כלפי נשים. אז חשבתי שהסיבה היא שלגברים העניין לא כואב מספיק. וגברים נמצאים במרבית עמדות הכוח ובידם לקדם או לחסום שינוי. היו לי כמה רעיונות על איך, ובעיקר איפה, להכאיב לגברים, אבל קיבלתי את ההצעה להקים קבוצה של גברים בשטראוס שתמצא את המקום של גברים לפעול למען איזון מגדרי.

בדרך גילינו שהנושא נמצא בחזית החשיבה והעשיה לאיזון מגדרי. יוזמות נפלאות כמו HeForShe של האו"ם, וארגונים מרשימים כמו Male Champions of Change שמאגד עשרות מנכ"לים של החברות הגדולות באוסטרליה.

מצאנו שבניסיון לקדם איזון מגדרי ארגונים מציבים יעדים ומדגישים את רוח המפקד כפי שעולה מדברי המנכ"ל. אלה מהלכים קריטיים אך לא מספיקים. ארגונים מתמקדים גם הרבה פעמים בניסיון לשנות את הנשים, למשל באמצעות מנטורינג או שינוי לתודעה שהיא יותר lean-in, או לשנות את הארגון באמצעות ניסוח מחדש של תהליכי גיוס, הערכה, גמישות משרה, קידום וניהול קריירה ולהפוך אותו ליותר ידידותי לנשים, ובעיקר לאמהות.

אנחנו החלטנו להתמקד ב"סגמנט" הגברים בשטראוס. לנסות לרתום אותם, להשפיע עליהם, לייצר אצלם שינוי בתודעה ובהתנהגות כאמצעי מרכזי להשגת איזון מגדרי. אנחנו מבינים כי כדי ששינוי יקרה, אנחנו הגברים צריכים לשנות את האופן בו אנחנו חושבים, מדברים, פועלים ומנהלים.

היוזמה שלנו נמצאת בשלבים ראשוניים. אנחנו מאמינים שהעובדה כי אנחנו מגיעים מדרגי הביניים הבכירים ומתוך הניהול העסקי, תסייע לנו להכניס את השינוי למחזור הדם של שטראוס.

למה אני פועל לקידום איזון מגדרי? התועלת העסקית לשטראוס היא סיבה חשובה. אשתי היא סיבה חשובה יותר. התפתחות הקריירה שלה חשובה בדיוק כמו שלי. הסיבה הכי חשובה היא הבן שלי. "אבא תחזור עכשיו. עכשיו תחזור", הוא אמר לי בטלפון באחת מנסיעות העבודה שלי לחו"ל. וטרק. בעולם של איזון מגדרי לא ארגיש את האגרוף בבטן שחשתי אז. בעולם של איזון מגדרי, אני כגבר, כאבא, ארוויח. ואיתי כל המשתתפים עם הכובעים הוורודים ואוזני החתול באותה הפגנה.

מפגין בכובע ורוד וזקן (צילום: Julien Beguin / Shutterstock.com S M L Size Guide)

 

.

** הכותב הוא מנהל בכיר לפרויקטים אסטרטגיים בחברת שטראוס קפה

פס חסויות לכתבות יום האישה