אבי גבאי: שוויון – קודם כל בשביל הבנים שלי

כאב לשלושה בנים, חברה שווה היא אינטרס שלי, בדיוק כשם שהיא אינטרס של נשים. אני רוצה לגדל את הבנים שלי למציאות שבה נשים שוות להם כעניין שבשגרה

אבי גבאי

כשמדברים איתי על שוויון נשים, אני בעיקר מתקומם, שאנחנו עדיין צריכים להידרש לנושא הזה ב2017.

אני אב לשלושה בנים וחברה שווה היא אינטרס שלי, בדיוק כשם שהיא אינטרס של נשים. אני רוצה לגדל את הבנים שלי למציאות שבה נשים שוות להם כעניין שבשגרה.

כמי שניהל וקידם ארגונים גדולים, הקפדתי הקפדה יתרה על קידומן של נשים, פשוט כי העסקה שוויונית מביאה לתוצאות עסקיות טובות יותר. ארגונים שחושבים בצורה דוגמטית ומביאים קולות של אנשים דומים להם, מבטיחים שהארגון יישאר באותו המקום. מי שמקפידים על העסקה מגוונת ושוויונית, מבטיחים שהארגון יצעד קדימה והמחשבה השונה תתבטא באופנים השונים ותשפיע על התוצאות העסקיות.

כמו רבים ורבות מכם, צפיתי בסרטון שהפיקו בארגון נעמ"ת על הפערים בשכר. אני חושב שהדרך לשוויון עוברת בכמה צמתים מרכזיים וחשובים – הראשון בהם הוא ההתעקשות שלנו, מנהיגים ומנהלים לשלם בצורה שווה ולהעסיק נשים וגברים לאותן המשרות.

הדבר השני הוא החינוך, להסביר כבר בגיל הילדות שאין אפשרות לפערים. כמו כל ההורים, גם אני חפץ שילדיי יעברו אותי ביכולות שלהם ובהגעה שלהם לכל מקום שירצו בחיים. אם לא נשכיל כולנו להפוך את החברה הישראלית לשוויונית, הרי שאנו מבטיחים עוד מאותו הדבר.

הדבר השלישי הוא המקומות בהם מתקבלות ההחלטות – המנהיגות שלנו היום מקבלת החלטות על בסיס לא ענייני אלא על בסיס הישרדותי ומתוך סיבות של שרידות פוליטית. המערכת הפוליטית לא עובדת בשבילנו. אחד הצעדים להבראתה ולהפיכתה לעניינית עובר בשוויון הזדמנויות, שוויון בקבלת ההחלטות ושותפות בין גברים לנשים. כדי שהמערכת הפוליטית הישראלית תעבוד עבורנו, כולנו צריכים להיות מיוצגים ומיוצגות בה.

המערכת היום מנוהלת בעיקר על ידי גברים ויש נושאים רבים וחקיקה פמיניסטית שנתפשת בטעות כעניין לנשים בלבד.

אני מתחייב בפניכן ובפניכם שהמאבק לשוויון לא יישאר נחלתן של נשים בלבד ואני ארתום אליו גברים נוספים, פשוט כי זה האינטרס החברתי הלאומי והערכי שלנו.

 .

** הכותב שימש כשר להגנת הסביבה, מתמודד על ראשות מפלגת העבודה

[youtube bAeBmlLG4qA nolink]

פס חסויות לכתבות יום האישה